Architektura w pandemii. Jakie zmiany poczyni koronawirus?
iNEWS
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Architektura w pandemii. Jakie zmiany poczyni koronawirus?

Jak pandemia koronawirusa wpłynie na architekturę? Z jakimi wyzwaniami muszą zmagać się obecnie architekci? Co z planowanymi inwestycjami? Jakie zmiany na przyszłość wynikną z trwającej sytuacji?

Świat architektury silnie odczuł wpływ pandemii – zmiana sposobu pracy na zdalny, wstrzymane inwestycje, niepewność w kwestii zaplanowanych projektów. Jak w tej trudnej sytuacji radzą sobie polscy architekci? 

Architektura w czasach pandemii – projektowanie w home office

Znaczna większość zespołów pracowni architektonicznych pracuje zdalnie. To wyzwanie, aby dostosować się do nowych warunków, zmienić nawyki współpracy i znaleźć odpowiednie narzędzia, które umożliwią zdalną kooperację. Niektórzy architekci wskazują, że przez konieczność tworzenia nowych metod pracy zdobywa się nowe doświadczenie. Inni z kolei podkreślają, że trudno czymkolwiek zastąpić spotkanie na żywo i wymianę spostrzeżeń co do projektu. 

Photo by: energepic.com, from: Pexels

Architektura i nowe inwestycje w dobie koronawirusa

Od czasu rozpoczęcia pandemii liczba przetargów zmalała o połowę. Samorządowcy zapowiedzieli już, że niektóre miejskie inwestycje będą opóźnione. Odczuwalne są już opóźnienia w decyzjach administracyjnych z racji nagłej konieczności przeorganizowania pracy urzędów na tryb zdalny. Również konsultacje społeczne zostały przesunięte w czasie lub w niektórych przypadkach odbywają się zdalnie. Los nowych inwestycji, które miały rozpocząć się w 2020 roku jest niepewny, nieprzewidywalność sytuacji utrudnia planowanie i podejmowanie decyzji odnośnie nowych projektów.

Czy koronawirus wywoła rewolucję w architekturze?

Co do tego trudno przewidzieć pewne zmiany. Niektórzy eksperci wskazują na możliwość zmian w projektowaniu osiedli mieszkalnych – postpandemiczne osiedla miałby być lepiej przystosowane do możliwych kryzysowych sytuacji, tworząc samodzielne, samowystarczalne jednostki, które byłyby w stanie np. produkować energię na własne potrzeby, czy zaopatrywać się w wodę dzięki niezależnym systemom wodociągowym. Inni architekci są raczej sceptyczni, przewidując co najwyżej kosmetyczne zmiany w branży. Większość zgodnie wskazuje na fakt, że czas pandemii zmusił nas do zwolnienia tempa i zastanowienia się nad wpływem, jaki człowiek ma na środowisko oraz konieczność podjęcia refleksji nad możliwą poprawą relacji z otoczeniem – to między innymi mogą być przyszłe wyzwania dla architektury.

Źródło: Architektura.muratorplus.pl

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Targi Książki Online. Nowa formuła wydarzenia
Targi Książki Online. Nowa formuła wydarzenia
Jeśli kochasz książki i nie wyobrażasz sobie bez nich życia, weź udział w Targach Książki Online! Sprawdź, jak wyglądają w tym roku.
Najciekawsze premiery książkowe tego lata
Najciekawsze premiery książkowe tego lata
Lubisz podczas urlopu sięgnąć po książkę? Szukasz ciekawej nowości wydawniczej? Sprawdź nasz ranking najciekawszych premier książkowych tego lata!
Ceny obrazów Tamary Łempickiej
Ceny obrazów Tamary Łempickiej
Jedna z najbardziej kontrowersyjnych malarek dwudziestolecia międzywojennego, uznawana za Królową stylu Art Deco, czyli Tamara Łempicka.
Ostatnie wpisy