Jak dbać o dobre powietrze w pomieszczeniach?
WNĘTRZE I OGRÓD
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak dbać o dobre powietrze w pomieszczeniach?

Artykuł sponsorowany

Jakość powietrza, jakim oddychamy na co dzień ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia. Niestety już od dłuższego czasu polskie miasta utrzymują się w pierwszej dziesiątce liderów smogowych. SMSy z powiadomieniami o tym, by z uwagi na zanieczyszczenie powietrza nie wychodzić z domu i nie otwierać okien są zatrważające, a zdarzają się coraz częściej. Podpowiadamy zatem, jak dbać o powietrze w pomieszczeniach oraz w jaki sposób podwyższać jego jakość.   

Sprawny system wentylacyjny   

Podstawą czystego powietrza w każdym pomieszczeniu, jest sprawna wentylacja. W pokojach, takich jak sypialnia, salon czy gabinet, za cyrkulację powietrza w największej mierze odpowiadają okna. Wystarczy lekko rozszczelnione okno, aby w pomieszczeniu trwała zdrowa wymiana powietrza. W miejscach, takich jak kuchnia czy łazienka, gdzie pojawia się problem nadmiernej wilgotności powietrza oraz ewentualnego zadymienia, potrzebne są dodatkowe wywietrzniki, będące częścią instalacji wentylacyjnej. W dużych pomieszczeniach, na przykład w fabrykach czy dużych biurach, konieczne jest zastosowanie systemu o większych możliwościach. Wentylacja przemysłowa jest w stanie odpowiadać za prawidłową cyrkulację powietrza na naprawdę dużych powierzchniach. Świetnie sprawdza się ona także w centrach handlowych, szkołach czy magazynach.  

Oczyszczacze i filtry powietrza  

Tym, co zanieczyszcza powietrze i sprawia, że staje się ono szkodliwe, są pyły i cząsteczki między innymi metali ciężkich zawieszone w atmosferze. Pochodzą one z dymu i spalin emitowanych przez fabryki, domy oraz różnego rodzaju środki transportu. Żeby powietrze w Twoim domu było czyste i rzeczywiście świeże, zainwestuj w oczyszczacz powietrza z filtrem, który wyłapie wszystkie szkodliwe związki i pozwoli Ci odciąć się od wszechobecnego smogu. Takie oczyszczacze kupisz na stronie internetowej https://mediasklep24.pl/28-oczyszczacze-powietrza. Czyste powietrze jest szczególnie ważne w domach, gdzie mieszkają dzieci oraz osoby chorujące na astmę czy inne choroby dróg oddechowych. Jednak bez względu na wiek i stan zdrowia, smog ma ogromny wpływ na pogorszenie stanu zdrowia człowieka. Tylko w Polsce z powodu chorób wywołanych zanieczyszczeniem powietrza umiera rocznie 50 tysięcy osób. 

Rośliny – naturalne filtry   

Wiele osób zapomina o tym, że w naturze istnieją doskonałe i bardzo wydajne filtry do oczyszczania powietrza. Rośliny przeprowadzając proces fotosyntezy pochłaniają zanieczyszczenia z powietrza i przekształcają je w czysty tlen. Jeśli chcesz dbać o jakość powietrza w swoim domu, zaproś do niego dużo zieleni. Większość egzotycznych roślin ozdobnych doskonale radzi sobie z oczyszczaniem powietrza i świetnie czuje się w doniczce. Przeżywająca przez ostatnie lata ogromny renesans Monstera Deliciosa jest niezwykle skuteczna w oczyszczaniu powietrza z dwutlenku węgla i innych toksyn, a do tego wygląda przepięknie i jest łatwa w uprawie. Innymi bardzo prostymi w pielęgnacji i poprawiającymi jakość powietrza roślinami są: 

  • skrzydłokwiat,
  • zielistka, 
  • syngonium, 
  • epipremnum, 
  • zamiokulkas,
  • sansevieria, 
  • chamedora,
  • palma areka.

Wszystkie te rośliny będą naturalnymi filtrami i zadbają o czystość powietrza w Twoim domu, przy okazji pięknie go ozdabiając. Pamiętaj, że im większa roślina, tym większe „moce przerobowe” posiada. Jeśli mieszkasz przy ruchliwej ulicy lub w centrum miasta, zadbaj o to, by w Twoim mieszkaniu było zielono.

Zdj. główne: Viktorija Lankauskaitė/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak strategie marketingowe przekształcają świat domu i ogrodu
Jak strategie marketingowe przekształcają świat domu i ogrodu
Zapoznaj się z innowacyjnymi metodami, dzięki którym marketing kształtuje trendi w branży domu i ogrodu. Rozpoznaj działania, które tworzą unikalne doświadczenia dla klientów.
Jakie są zalety i wady okien z PVC?
Jakie są zalety i wady okien z PVC?
Poznaj zalety i wady okien PVC. Odkryj, dlaczego są one popularne i jakie mogą być potencjalne problemy z ich użytkowaniem.
Nowoczesne wyposażenie domu taniej! Gdzie szukać okazji?
Nowoczesne wyposażenie domu taniej! Gdzie szukać okazji?
Szukasz atrakcyjnych cenowo ofert na nowoczesne wyposażenie domu? Podpowiadamy, gdzie warto zaglądać, by znaleźć dobre produkty w niskiej cenie.
Ostatnie wpisy