Jak dbać o dobre powietrze w pomieszczeniach?
WNĘTRZE I OGRÓD
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak dbać o dobre powietrze w pomieszczeniach?

Artykuł sponsorowany

Jakość powietrza, jakim oddychamy na co dzień ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia. Niestety już od dłuższego czasu polskie miasta utrzymują się w pierwszej dziesiątce liderów smogowych. SMSy z powiadomieniami o tym, by z uwagi na zanieczyszczenie powietrza nie wychodzić z domu i nie otwierać okien są zatrważające, a zdarzają się coraz częściej. Podpowiadamy zatem, jak dbać o powietrze w pomieszczeniach oraz w jaki sposób podwyższać jego jakość.   

Sprawny system wentylacyjny   

Podstawą czystego powietrza w każdym pomieszczeniu, jest sprawna wentylacja. W pokojach, takich jak sypialnia, salon czy gabinet, za cyrkulację powietrza w największej mierze odpowiadają okna. Wystarczy lekko rozszczelnione okno, aby w pomieszczeniu trwała zdrowa wymiana powietrza. W miejscach, takich jak kuchnia czy łazienka, gdzie pojawia się problem nadmiernej wilgotności powietrza oraz ewentualnego zadymienia, potrzebne są dodatkowe wywietrzniki, będące częścią instalacji wentylacyjnej. W dużych pomieszczeniach, na przykład w fabrykach czy dużych biurach, konieczne jest zastosowanie systemu o większych możliwościach. Wentylacja przemysłowa jest w stanie odpowiadać za prawidłową cyrkulację powietrza na naprawdę dużych powierzchniach. Świetnie sprawdza się ona także w centrach handlowych, szkołach czy magazynach.  

Oczyszczacze i filtry powietrza  

Tym, co zanieczyszcza powietrze i sprawia, że staje się ono szkodliwe, są pyły i cząsteczki między innymi metali ciężkich zawieszone w atmosferze. Pochodzą one z dymu i spalin emitowanych przez fabryki, domy oraz różnego rodzaju środki transportu. Żeby powietrze w Twoim domu było czyste i rzeczywiście świeże, zainwestuj w oczyszczacz powietrza z filtrem, który wyłapie wszystkie szkodliwe związki i pozwoli Ci odciąć się od wszechobecnego smogu. Takie oczyszczacze kupisz na stronie internetowej https://mediasklep24.pl/28-oczyszczacze-powietrza. Czyste powietrze jest szczególnie ważne w domach, gdzie mieszkają dzieci oraz osoby chorujące na astmę czy inne choroby dróg oddechowych. Jednak bez względu na wiek i stan zdrowia, smog ma ogromny wpływ na pogorszenie stanu zdrowia człowieka. Tylko w Polsce z powodu chorób wywołanych zanieczyszczeniem powietrza umiera rocznie 50 tysięcy osób. 

Rośliny – naturalne filtry   

Wiele osób zapomina o tym, że w naturze istnieją doskonałe i bardzo wydajne filtry do oczyszczania powietrza. Rośliny przeprowadzając proces fotosyntezy pochłaniają zanieczyszczenia z powietrza i przekształcają je w czysty tlen. Jeśli chcesz dbać o jakość powietrza w swoim domu, zaproś do niego dużo zieleni. Większość egzotycznych roślin ozdobnych doskonale radzi sobie z oczyszczaniem powietrza i świetnie czuje się w doniczce. Przeżywająca przez ostatnie lata ogromny renesans Monstera Deliciosa jest niezwykle skuteczna w oczyszczaniu powietrza z dwutlenku węgla i innych toksyn, a do tego wygląda przepięknie i jest łatwa w uprawie. Innymi bardzo prostymi w pielęgnacji i poprawiającymi jakość powietrza roślinami są: 

  • skrzydłokwiat,
  • zielistka, 
  • syngonium, 
  • epipremnum, 
  • zamiokulkas,
  • sansevieria, 
  • chamedora,
  • palma areka.

Wszystkie te rośliny będą naturalnymi filtrami i zadbają o czystość powietrza w Twoim domu, przy okazji pięknie go ozdabiając. Pamiętaj, że im większa roślina, tym większe „moce przerobowe” posiada. Jeśli mieszkasz przy ruchliwej ulicy lub w centrum miasta, zadbaj o to, by w Twoim mieszkaniu było zielono.

Zdj. główne: Viktorija Lankauskaitė/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zalety kuchni w zabudowie
Zalety kuchni w zabudowie
Czym jest kuchnia w zabudowie i dlaczego warto rozważyć tę opcję? Sprawdź, jak proste może stać się Twoje życie, jeśli zdecydujesz się na to nowoczesne rozwiązanie aranżacyjne!
Rewolucja w Ogrzewaniu: Pompy Ciepła w Przemianie Energetycznej
Rewolucja w Ogrzewaniu: Pompy Ciepła w Przemianie Energetycznej
Ogrzewanie przyjazne środowisku: Jak pompy ciepła zmieniają branżę energetyczną?
Jak wybrać idealną folię do pakowania plonów: poradnik dla rolników
Jak wybrać idealną folię do pakowania plonów: poradnik dla rolników
Poznaj najlepsze praktyki i metody w wyborze folii do pakowania plonów, aby zapewnić ich długotrwałość i jakość. Idealne rozwiązania dla wszystkich rolników szukających sprawdzonych rad.
Ostatnie wpisy