Jakie drzwi zewnętrzne wybrać?
WNĘTRZE I OGRÓD
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jakie drzwi zewnętrzne wybrać?

Artykuł sponsorowany

Podczas budowy domu każda decyzja jest ważna i będzie decydować o Twoim późniejszym komforcie mieszkania, estetyce wykończenia, a także bezpieczeństwie domowników. Drzwi zewnętrz to jeden z najistotniejszych elementów domu, widocznych już na pierwszy rzut oka. Warto zadbać, by chroniły Twoje lokum przed utratą ciepła i potencjalnymi atakami, a także wyglądały reprezentacyjnie.

Jak wybrać drzwi zewnętrzne?

Wybór drzwi zewnętrznych powinien opierać się na podstawowej zasadzie dotyczącej aranżacji i wykańczania, czyli spójności. To właśnie wzajemne dopasowanie do siebie poszczególnych elementów domu zadecyduje o ostatecznym wrażeniu, jakie będzie stwarzał. Drzwi zewnętrzne powinny więc współgrać z kolorystyką elewacji, a także być dopasowane do okien. Należy również zwrócić uwagę na takie ich cechy, które będą przekładać się na komfort użytkowania. Idealne drzwi zewnętrzne powinny być trwałe i szczelne. W ten sposób mogą zapewnić domownikom bezpieczeństwo przez wiele lat, są w stanie ochronić dom przed utratą ciepła, a także zapewniać izolację od zewnętrznych hałasów. Podczas wyboru drzwi warto zwrócić uwagę na ich współczynnik przenikania ciepła, często oznaczany literą „U”. Im jest on niższy, tym mniejsze straty ciepła generuje wybrany model. Jeżeli marzysz o drzwiach zewnętrznych z elementami szklanymi, warto zadbać, by współczynnik przenikania ciepła użytego szkła nie był większy niż 1,1 W/m2K.

Na jakie materiały warto się zdecydować?

Firmy produkujące drzwi zewnętrze, takie jak https://gerda.pl/produkt/drzwi-do-domow/, oderują wiele nowoczesnych rozwiązań, które z pewnością są atrakcyjne – ale Ty możesz wybrać tylko jedno z nich. Z tego powodu warto uważnie rozważyć za i przeciw każdego materiału, z którego mogą zostać wykonane Twoje drzwi. Wśród najpopularniejszych z nich znajdują się: stal, drewno, PCW i aluminium. Te materiały różnią się właściwościami, które warto poznać przed ostatecznym zakupem. Do najczęstszych wyborów konsumentów z pewnością należą drzwi stalowe, które charakteryzują się duża trwałością i stosunkowo niską ceną. Niestety, trudno je ocieplić, w związku z czym ich współczynnik przenikania ciepła najczęściej wynosi od 1,3 W/m2K do 1,5 W/m2K. Z tego powodu, jeśli zdecydujesz się na drzwi stalowe, warto szukać takich, których współczynnik przenikania ciepła będzie jak najniższy. Z kolei drzwi drewniane są jedną z najdroższych opcji na rynku, za to mają doskonałe parametry cieplne (współczynnik przenikania ciepła równy około 0,7-0,8 W/m2K). Dodatkowym atutem jest szlachetność użytego materiału i jego elegancki wygląd. Drzwi zewnętrzne wykonane z PCW mają dość dobre parametry cieplne, są najtańsze i osiągają dużą popularność. Ich zaletą jest łatwość w dopasowaniu modelu do innych elementów wykończenia – na przykład drzwi garażowych lub okien. Ostatnim materiałem stosowanym do wykonywania drzwi zewnętrznych jest aluminium. Drzwi z tego tworzywa są zdecydowanie najdroższe, a przy tym ich parametry ciepła są porównywalne do drzwi stalowych. Istnieją jednak modele, których współczynnik przenikania ciepła obniżono do 0,47 W/m2K i to właśnie one są coraz częściej wykorzystywanie przy budowanie domków jednorodzinnych. Plusem drzwi aluminiowych jest również duża elastyczność pod względem wyboru rozmiaru, dodatku naświetla czy zamontowania stref przeszklonych. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wykorzystać profilowane drewno z modrzewia syberyjskiego w aranżacji wnętrz?
Jak wykorzystać profilowane drewno z modrzewia syberyjskiego w aranżacji wnętrz?
Odkryj niezwykłe możliwości jakie niesie za sobą modrzew syberyjski w aranżacji wnętrz. Poznaj praktyczne porady i fascynujące inspiracje.
Jak roślinami ozdobić dom?
Jak roślinami ozdobić dom?
Rośliny są dla domu duszą i nie może ich zabraknąć w żadnym wnętrzu. Sprawdź, jakie gatunki najlepiej sprawdzą się dla domów w różnych stylach i wypełnij pokoje zielonymi dekoracjami.
Jaki żyrandol do salonu w stylu nowoczesnym? Pomagamy wybrać
Jaki żyrandol do salonu w stylu nowoczesnym? Pomagamy wybrać
Wybór odpowiedniego żyrandola do salonu to nie lada wyzwanie. W końcu to właśnie oświetlenie stanowi serce każdego wnętrza.
Ostatnie wpisy