Wybór lamp do domu – na co zwrócić uwagę?
ARCHITEKTURA I DESIGN
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wybór lamp do domu – na co zwrócić uwagę?

Artykuł sponsorowany

Oświetlenie to bez wątpienia bardzo ważny element aranżacji każdego mieszkania. To właśnie dzięki niemu jesteśmy w stanie wydobyć pełen potencjał wnętrza oraz zakryć jego ewentualne mankamenty. Podpowiadamy więc, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepsze lampy do domu. 

Parametry oświetlenia, na które warto zwrócić uwagę

Wybierając lampy do domu, należy sprawdzić kilka istotnych parametrów. Pierwszym z nich jest oczywiście natężenie światła, czyli wartość (lx), która informuje Cię, jak intensywnie oświetlona jest dana powierzchnia lub przedmiot. Ważny jest także strumień światła, który określa ilość światła emitowana przez jego źródło. Sprawdź też skuteczność świetlną. Jest to nic innego jak o stosunek wielkości strumienia świetlnego  o pobieranej mocy prądu. Ten parametr jest bardzo istotny, ponieważ informuje o energooszczędności wybranego światła.  

Decydując się na zakup oświetlenia, koniecznie sprawdź barwę światła. Pamiętaj, że to właśnie ona decyduje o tym, jaki klimat będzie dominował we wnętrzu. Jeśli zależy Ci na przytulnym i dość miękkim oświetleniu, to zdecydowanie lepiej sprawdzą się ciepłe barwy. Jeśli natomiast chcesz uzyskać bardziej sterylny i minimalistyczny efekt, który dodatkowo optycznie powiększy wnętrze, to postaw na zimne światło. 

Światło a wnętrze

Należy także pamiętać, że światło powinno być dobrze dobrane do wnętrza, w którym się znajduje – a każde wnętrze ma inne potrzeby. Jak więc wybrać lampy do poszczególnych pomieszczeń w mieszkaniu?

Światło w salonie powinno mieć być delikatne i funkcjonalne – w końcu to wnętrze, w którym odpoczywamy lub spędzamy czas z najbliższymi. Warto więc zdecydować się na kilka źródeł światła, na przykład lampy wiszące, ozdobne kinkiety, a także lampy podłogowe. 

Sypialnia to natomiast miejsce przeznaczone do odpoczynku i odprężenia. Koniecznie więc należy zadbać o to, aby światło umożliwiało pełen relaks. Powinno być subtelne i przypominające światło dzienne. 

Oświetlenie w kuchni i jadalni powinno natomiast być przede wszystkim praktyczne. Najlepiej sprawdzi się kilka źródeł światła w najbardziej „strategicznych” miejscach – nad blatami roboczymi czy wyspą kuchenną. Genialnie sprawdzi się na przykład plafon sufitowy.

W łazience natomiast warto postawić na główne światło sufitowe oraz doświetlenie lustra. Pamiętaj także, że oświetlenie łazienkowe powinno być odporne na wilgoć, szczególnie w miejscach, gdzie istnieje ryzyko bezpośredniego zachlapania wodą.

Zdjęcie główne: pexels.com/Medhat Ayad

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Praktyczny poradnik, jak prawidłowo wybrać i zainstalować pompę głębinową
Praktyczny poradnik, jak prawidłowo wybrać i zainstalować pompę głębinową
Zanurz się w naszym praktycznym przewodniku i odkryj, jak prawidłowo wybrać i zainstalować pompę głębinową. Dowiedz się, jak uniknąć błędów i uzyskać maksymalną wydajność.
Kiedy należy skorzystać z usług dezynfekcji?
Kiedy należy skorzystać z usług dezynfekcji?
W tym artykule omówimy, kiedy warto zdecydować się na skorzystanie z usług specjalistycznych firm dezynfekujących i jakie korzyści płyną z takiej decyzji.
Dom z kominkiem, ogród z ogniskiem – o jakich zasadach nie możesz zapomnieć, igrając z ogniem?
Dom z kominkiem, ogród z ogniskiem – o jakich zasadach nie możesz zapomnieć, igrając z ogniem?
Podpowiadamy, na jakie kwestie bezpieczeństwa szczególnie warto zwrócić uwagę podczas rozpalania ognia.
Ostatnie wpisy