Modne Modele Garaży Blaszanych 2023
ARCHITEKTURA I DESIGN
Potrzebujesz ok. 8 min. aby przeczytać ten wpis

Modne Modele Garaży Blaszanych 2023

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Garaż blaszany nie musi być wcale siermiężny i przypominać czasy komuny. Współczesne garaże w niczym ich nie przypominają. Ich wygląd jest bardzo estetyczny i co roku pojawiają się nowe rozwiązania wzornicze. Dzięki temu aranżacja garażu blaszanego do otoczenia nie nastręcza większych trudności. Trzeba jednak pamiętać, że garaże blaszane to przede wszystkim konstrukcje o przeznaczeniu praktycznym. Ich głównym zadaniem jest zabezpieczenie samochodu przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych i utrudnienie działań ewentualnym złodziejom. Podpowiadamy jak pogodzić funkcjonalność z estetyką.

Jak wybrać garaż blaszany

Oferta producentów garaży blaszanych jest bardzo duża. Można wybrać garaż blaszany o standardowych wymiarach 3×5 m, ale także o wymiarach dowolnych, dopasowanych do indywidualnych potrzeb. Do wyboru są także garaże blaszane jednostanowiskowe lub przeznaczone do garażowania dwóch lub więcej samochodów.

Wybierając garaż blaszany trzeba brać pod uwagę kilka elementów, które będą miały zasadniczy wpływ na jego użyteczność. Do najważniejszych należą:

  • wielkość,
  • typ dachu,
  • sposób otwierania bramy,
  • elementy dodatkowe.

Sprawą kluczową jest wielkość . Jeżeli ma służyć tylko do garażowania samochodu, to wystarczy rozmiar standardowy, jeżeli chcemy mieć możliwość także dokonywania drobnych napraw, to warto zamówić garaż o nieco większych rozmiarach, które umożliwią umieszczenie kilku półek na narzędzia i swobodny dostęp do samochodu z każdej strony. Można także pokusić się o zbudowanie kanału umożliwiającego dostęp do podwozia samochodu.

garaż blaszany, drewnopodobny Interstal Garaże

 

Garaże blaszane produkowane są z trzema typami dachów – płaskimi, jednospadowymi lub dwuspadowymi. Te ostatnie swoim designem doskonale wpisują się w tereny górzyste i wyżynne nawiązując do tradycji lokalnego budownictwa. Taki kształt dachu ma też swoje praktyczne uzasadnienie. Na tego typu dachach zaleganie śniegu jest znacznie mniejsze niż na dachach płaskich.

Dachy jednospadowe i dachy płaskie najczęściej spotykane są na terenach nizinnych, gdzie ilość opadów jest rocznych jest znacznie niższa. Bardzo dobrze pasują do budynków i ogrodów nowoczesnych. Trzeba jednak pamiętać, by w przypadku dużych opadów śniegu, dach garażu należy odśnieżyć. Bardzo duże ilości śniegu mogą nadmiernie go obciążyć i doprowadzić nawet do zawalenia. Zaletą tego typu dachów jest ich odporność na działanie silnych wiatrów, znacznie rzadziej zostają zerwane.

Tradycyjnie garaż blaszany wyposażony jest w bramę dwuskrzydłową otwieraną na prawą i lewą stronę. Coraz większą popularnością cieszą się jednak bramy uchylne podnoszone do góry. Przede wszystkim wjazd i wyjazd z garażu są znacznie prostsze, mniej czasu zajmuje także otwieranie bramy. Wystarczy lekko podnieść ją do góry, a specjalne sprężyny lub siłowniki uniosą ją do końca. Za dodatkową dopłatą można zamówić bramę uchylną otwieraną elektrycznie.

Garaż blaszany można dowolnie dostosować do swoich potrzeb. Możliwości i wariantów jest bardzo wiele. Bardzo często stosowanym rozwiązaniem jest połączenie garażu z małym warsztatem. To rozwiązanie przeznaczone jest dla tych, którzy potrafią samodzielnie dokonywać napraw własnego samochodu. W takim przypadku najlepiej zamówić garaż blaszany składający się z dwóch oddzielnych pomieszczeń. Jedno będzie typowym garażem, w drugim można przechowywać potrzebne narzędzia, części zamienne. Praktycznym rozwiązaniem są dodatkowe drzwi wejściowe do części warsztatowej i otwarte wejście między oboma częściami. Trzeba jednak pamiętać, że jego powierzchnia nie może przekroczyć 25 m2, w przeciwnym wypadku trzeba będzie wystąpić do urzędu gminy o zgodę na budowę.

Na życzenie można także zamówić dodatkowe okna w ścianach bocznych. Takie rozwiązanie jest polecane jest dla tych właścicieli, którzy wykorzystują garaż blaszany nie tylko do przechowywania samochodu. Dodatkowe okno w części warsztatowej lub magazynowej zapewnia dopływ światła naturalnego, jest to zdrowsze, wygodniejsze i tańsze.

Wielu producentów garaży blaszanych oferuje możliwość dobudowywania dodatkowych wiat. Ich zastosowanie może być bardzo różne. Mogą być dodatkowym stanowiskiem postojowym dla samochodu, ale można zagospodarować ją jako dodatkowe miejsce wypoczynku w ogrodzie.

Każdy, kto chce mieć komfort użytkowania garażu bez względu na porę roku, powinien wybrać garaż blaszany ocieplany. Dzięki temu auto w lecie nie będzie się nagrzewało, a w zimie „odpali” bez problemu. Przy dużych mrozach nie trzeba będzie odłączać akumulatora i trzymać go w domu. Garaż ocieplany wykonany jest z dwóch warstw blachy, między którymi umieszczona jest warstwa styropianu. Garaże blaszane można także ocieplić samodzielnie, ale jest to czasochłonne, wymaga pewnych umiejętności manualnych i nie zawsze przynosi spodziewane efekty estetyczne. Ocieplane garaże blaszane mają takie same zalety jak garaże murowane, ale są znacznie tańsze i krótszy jest czas ich montażu.

Jak zaaranżować garaż do otoczenia

Bez względu na wybrany styl każdy dom i ogród będą wyglądały pięknie pod warunkiem zachowania spójnej aranżacji. Wszystkie elementy powinny tworzyć całość. Głównym wyznacznikiem jest dom, do jego elewacji należy dostosować rodzaj ogrodzenia, altankę, garaż blaszany, wykończenie ścieżek oraz inne elementy małej architektury.

Blaszane garaże dopasowane do Twoich potrzeb można znaleźć u wielu producentów. Na swoich stronach mają wiele gotowych propozycji, ale także zamieszczone programy, które umożliwiają zaprojektować własny garaż blaszak. Dzięki nim możesz określić nie tylko wymiary, jakie powinien mieć garaż blaszany, ale także wszystkie inne parametry. Program umożliwia natychmiastową wizualizację garażu, dzięki temu można garaż blaszak idealnie dopasować do ogólnej aranżacji domu. Za pomocą jednego kliknięcia możesz wybrać garaż blaszak w kolorze najbardziej pasującym do elewacji domu, zmienić kolor i kształt dachu, a także rodzaj bramy. Taki program daje bardzo dużo możliwości, dzięki temu garaż idealnie wpisze się w już istniejące otoczenie.

Wszystkie garaże blaszane produkowane są według podobnych technologii. Podstawą jest blacha ocynkowana odporna na działanie czynników zewnętrznych. Charakteryzuje się srebrnym kolorem i połyskiem. Choć znacznie lepiej wygląda od dawnej szarej blachy falistej, to jednak nie zawsze pasuje do otoczenia. Nie stanowi to jednak problemu, bo każdy producent posiada w swojej ofercie także garaże z blachy akrylowej. W rzeczywistości jest to blacha ocynkowana, ale dodatkowo pokryta tworzywem sztucznym. Blachy akrylowe w większym zakresie odporne są na działanie czynników atmosferycznych, ale najważniejszą ich zaletą jest możliwość doboru odpowiedniego koloru. Do wyboru jest kilkanaście kolorów z palety RAL, są to nie tylko kolory podstawowe, ale także różne ich odcienie. Trzeba jednak ostrożnie eksperymentować z kolorami, czerwone garaże blaszane sprawdzą się w przestrzeni publicznej, jednak na posesji prywatnej niekoniecznie.

Hitem ostatnich lat są blaszane garaże wykonane z powłoki drewnopodobnej. Drewno jest materiałem naturalnym, więc nie ma większego problemu z wpasowaniem takiego garażu do otoczenia, dodatkowo stwarza bardzo przyjazną atmosferę. Najpopularniejsze są imitacje złotego dębu, orzecha. Bardzo modne jest łączenie obu tych zestawień, np. ściany z blachy drewnopodobnej ze złotego dębu, a brama z orzecha.

Klienci z zasobnym portfelem i nowoczesnym samochodem mogą zamówić sobie blaszany garaż przeszklony, który bardziej przypomina witrynę wystawową. Odpowiednio oświetlony będzie doskonale prezentował luksusowe auto i wywoływał zachwyt nie tylko właściciela. Tego typu garaże najlepiej prezentują się w otoczeniu nowoczesnej aranżacji domu i ogrodu. Koniecznie trzeba zadbać o odpowiednie zabezpieczenia przed kradzieżą. Jeden system alarmowy w takim wypadku to stanowczo za mało.

Kilka wskazówek na koniec

Wygląd garażu blaszanego jest oczywiście bardzo ważny, ale jeszcze ważniejsza jest jakość jego wykonania. Wszystkie elementy muszą być wykonane z materiałów najwyższej jakości. Ściany z blachy ocynkowanej, konstrukcja garażu z profili zamkniętych zabezpieczonych malowaniem proszkowym gwarantują, że garaż przez wiele lat nie będzie wymagał prac konserwacyjnych.

Wybierając garaż blaszany warto zwrócić także uwagę na małe elementy konstrukcyjne, takie jak śruby, nity czy kotwy montażowe. Wszystkie powinny być wykonane z materiałów wysokiej jakości, zabezpieczone środkami antykorozyjnymi i w kolorze takim, jak główne elementy konstrukcji.

Zdjęcia: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Eleganckie ozdoby na nagrobek
Eleganckie ozdoby na nagrobek
Odkryj elegancje i szyk w ozdobach na nagrobki. Z nami dowiesz się, jak wybrać idealną dekorację, odzwierciedlającą uczucia i wspomnienia.
Zalety kuchni w zabudowie
Zalety kuchni w zabudowie
Czym jest kuchnia w zabudowie i dlaczego warto rozważyć tę opcję? Sprawdź, jak proste może stać się Twoje życie, jeśli zdecydujesz się na to nowoczesne rozwiązanie aranżacyjne!
Wykorzystanie funkcjonalności i estetyki rolet tkaninowych w aranżacji wnętrz
Wykorzystanie funkcjonalności i estetyki rolet tkaninowych w aranżacji wnętrz
Odkryj, jak rolety tkaninowe wpływają na estetykę i funkcjonalność wnętrza. Poradnik pełen inspiracji i praktycznych porad dla każdego miłośnika designu.
Ostatnie wpisy