Weekend w Paryżu. 3 dni na zwiedzanie miasta
ARCHITEKTURA I DESIGN
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Weekend w Paryżu. 3 dni na zwiedzanie miasta

Stolica Francji to doskonałe miejsca na krótki wyjazd z drugą połówką lub paczką przyjaciół. To miasto kryje w sobie wiele miejsc wartych uwagi. Zobacz te, które musisz odwiedzić obowiązkowo.

Paryż uznawany jest za światowe centrum mody i sztuki. Wszystko zaczęło się już od króla Ludwika XIV, który lubił otaczać się luksusowymi przedmiotami. To również stąd pochodzą tacy projektanci, jak Coco Chanel, Paul Poiret, Madeleine Vionnet, Christian Dior i wielu innych.

Wielu stolicę Francji nazywa również miastem miłości. Znajduje się tam mnóstwo romantycznych zakątków, większość klasycznych filmów o miłości rozgrywa się właśnie w Paryżu, a ponadto samo “kocham Cię” po francusku, czyli “je t’aime”, brzmi magicznie. Nic więc dziwnego, to jest to popularny kierunek podróży dużej liczby osób. Co z szeregu atrakcji warto zwiedzić, jeżeli do dyspozycji masz tylko weekend?

Photo by Sam Tarling/Getty Images

Turystyczne atrakcje w Paryżu

Wieża Eiffla

To oczywisty symbol Paryża. Żelazną damę możesz podziwiać z prawie każdego miejsca w mieście. Jeżeli planujesz wjechać na nią, to polecamy wcześniejszy zakup biletów. Dzięki temu unikniesz długich kolejek. Wieżę zbudowano na paryską wystawę światową w 1889 roku. Miała upamiętnić setną rocznicę rewolucji francuskiej. Jest symbolem możliwości technicznych epoki. Po zejściu z atrakcji można udać się też na rejs po Sekwanie. 

>> Przeczytaj także: Top 6 luksusowych hoteli w Polsce

Pole Marsowe

Jest to rozległy park, położony przy Wieży Eiffla. Znajdziesz tu całe tłumy mieszkańców oraz turystów odpoczywających na kocach, pijących wino i jedzących ser z bagietką. W ciepłe dni to idealne miejsce na relaks. 

Muzeum w Luwrze

To ogromny budynek, na którego zwiedzanie można poświęcić nawet kilka dni. Oczywiście jego historię w pigułce i najważniejsze części jesteś w stanie obejrzeć w trakcie 3–4 godzin. Zbiory zgromadzone w muzeum liczą około 350 000 dzieł sztuki. W ich skład wchodzą np. Mona Lisa Leonarda da Vinci, Wenus z Milo czy Nike z Samotraki.

Luwr
Photo by Chesnot/Getty Images

Łuk Triumfalny

Powstał za sprawą Napoleona, który kazał wybudować łuk, aby upamiętnić walczących w czasie wojen rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich. Pod nim znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza, na którym Płomień Pamięci jest rozpalany każdego dnia o godzinie 18:30. Ogień ten ma palić się wiecznie, ku czci żołnierzy poległych w walkach I wojny światowej. 

Pola Elizejskie

To najbardziej reprezentacyjna ulica Paryża. Dawniej mieściły się w ich miejscu pola uprawne, później poprowadzona została droga wysadzana drzewami, obecnie jest to modny deptak spacerowy. Co roku 14 lipca, czyli w Święto Narodowe Francji, wzdłuż Alei maszeruje defilada wojska. W pobliżu znajduje się Pałac Elizejski, który możesz odwiedzić, jeśli starczy Ci czasu i sił.

Katedra Notre-Dame

Budowla mieści się na wyspie Île de la Cité, z resztą Paryża łączy ją aż 8 mostów, więc dotarcie tam nie będzie trudne. Ze względu na niedawny pożar, zwiedzanie jej jest niemożliwe. Warto jednak zobaczyć ten zabytek z zewnątrz i przespacerować się po placu Jana Pawła II.

Notre Dame
Photo by Alaattin Dogru/Anadolu Agency via Getty Images

Kaplica Sainte-Chapelle

Tak jak poprzednia atrakcja, tak i Kaplica znajduje się na wyspie Île de la Cité. Zobaczysz w niej liczne malowidła ścienne i niesamowite witraże, przez które wpada do środka wielobarwne światło. Obok kaplicy mieści się Pałac Sprawiedliwości i Conciergerie, gdzie na egzekucję czekała Maria Antonina.

Oczywiście do zwiedzenia w Paryżu jest o wiele więcej dzielnic, muzeów, pomników, mostów i parków. Niestety nie zdołasz wszystkich zobaczyć w kilka dni. My proponujemy w dzień przyjazdu wejść na Wieżę Eiffla i odpocząć na Polach Marsowych. W drugi dzień obejrzeć Łuk Triumfalny, przejść się kilka kilometrów Polami Elizejskimi aż do Luwru, a w ostatni dzień odwiedzić wyspę Île de la Cité. 

Co jeść w Paryżu?

Nie samym zwiedzaniem żyje człowiek. Kulturę i kraj poznaje się również poprzez regionalną kuchnię. Najbardziej tradycyjną zupą we Francji jest cebulowa z pszennymi grzankami posypanymi startym serem. Słynna na całym świecie tarta ze słonego ciasta kruchego z wytrawnym nadzieniem też wywodzi się tego państwa. Dokładnie chodzi o Quiche lorraine – placek lotaryński, ze śmietany, boczku i cebuli.

restauracja w Paryżu
Photo by: Jeff Greenberg/Universal Images Group via Getty Images

Na deser pozwól sobie na creme brulee lub makaroniki. Przy wieczornym kieliszku wina rozkoszuj się serami. Podobno im nabiał ma intensywniejszy smak, tym jest lepszy. Odważnym pozostawiamy eksperymenty z małżami, żabimi udkami czy ślimakami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zasady wyboru i korzyści z montażu nasad kominowych – poprawa efektywności ogrzewania
Zasady wyboru i korzyści z montażu nasad kominowych – poprawa efektywności ogrzewania
Dowiedz się, jak efektywność Twojego systemu ogrzewania może poprawić się dzięki zastosowaniu nasad kominowych. Poznaj zasady ich wyboru oraz korzyści z ich montażu.
Poradnik konserwacji i pielęgnacji systemów wodociągowych – jak zapewnić długotrwałą niezawodność
Poradnik konserwacji i pielęgnacji systemów wodociągowych – jak zapewnić długotrwałą niezawodność
Odkryj skuteczne strategie konserwacji i pielęgnacji systemów wodociągowych, które pomogą Ci zapewnić jej długotrwałą niezawodność. Od podstawowych zasad, po szczegółowe instrukcje, czekają na Ciebie w tym przewodniku.
Porównanie technik odwadniania wykopów: Igłofiltry vs tradycyjne metody
Porównanie technik odwadniania wykopów: Igłofiltry vs tradycyjne metody
Sprawdź analizę i porównanie skuteczności igłofiltrów i tradycyjnych technik odwadniania wykopów. Dowiedz się, która z metod jest najbardziej efektywna i jakie są ich główne plusy i minusy.
Ostatnie wpisy