7 najdziwniejszych budynków świata
ARCHITEKTURA I DESIGN
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

7 najdziwniejszych budynków świata

Architekci często prześcigają się w swoich pomysłach, chcąc wyróżnić się na tle konkurencji – z różnym skutkiem. Oto dziwne budynki z różnych części świata, których estetyka bywa mocno dyskusyjna.

Kettle House – dom czajnik 

Dom w kształcie dużego czajnika to oryginalna budowla znajdująca się w Teksasie, która niemal w 100% powstała ze stali. Dlaczego? Ponieważ wykonawca tego nietuzinkowego projektu na co dzień pracował przy produkcji ogromnych zbiorników olejowych. Wbrew pozorom, mieszkańcy Galweston są dumni z tego „dzieła”, które co roku ściąga do miasteczka mnóstwo ciekawskich turystów. W 2009 roku w Texasie szalał huragan Ike, mimo braku specjalnych zabezpieczeń, dzięki opływowej bryle – Kettle House przetrwał kataklizm praktycznie bez żadnych uszkodzeń.

Stone House – dom wtulony w kamienie 

Stone House to zabytek architektury położony w Portugalii (w okolicy Celorico de Bast), który powstał w 1973 roku i wciąż jest jedną z najpopularniejszych, lokalnych atrakcji turystycznych. Za projekt Stone House odpowiada architekt z Guimarães. Budynek został wzniesiony z czterech ogromnych głazów. Mimo surowego wyglądu bryły – wewnątrz umieszczono kominek i wykuto basen w jednej ze skał, tego typu udogodnienia czynią budynek wystarczająco komfortowym, szczególnie w zestawieniu z pięknymi, górskimi krajobrazami w tle.

House Attack – dom stojący na głowie 

House Attak to z pozoru zwykły, drewniany domek letniskowy – co czyni go wyjątkowym? Konstruktorzy wykazali się niemałą fantazją, obracając budynek do góry nogami i zawieszając na krawędzi siedziby Muzeum Sztuki Współczesnej w Wiedniu. Tak naprawdę jest to awangardowa rzeźba. Współautorem projektu jest austriacki artysta Erwin Wurm, który chciał udowodnić, że dosłownie wszystko można zamienić w dzieło sztuki.

Waldspirale – dom à la spirala leśna 

Waldspirale to dom mieszkalny zlokalizowany w Darmstadt (Niemcy), który swoim wyglądem budzi sporo kontrowersji (ze względu na „finezyjne” kształty i dość jaskrawą kolorystkę). Jego pomysłodawcą jest wiedeński architekt Friedensreich Hundertwasser. Budowa Waldspirale została ukończona w 2000 roku. W budynku znajdują się punkty usługowe, parking podziemny i ponad 100 lokali mieszkalnych.

The Ufo House – osiedle domów spodków 

The Ufo House to osiedle domów letniskowych znajdujące się w Sanjhih (Tajwan), obecnie jest to opustoszałe miejsce. Niektórzy twierdzą, że kolorowe budowle o oryginalnej bryle przypominają motyle, a nie UFO. Budowa osiedla rozpoczęła się w 1978 roku i ze względu na śmierć kilku robotników, problemy finansowe inwestorów oraz plotki o nawiedzających domy duchach, nigdy nie została ukończona.  

Muzeum Guggenheima 

To wyjątkowe muzeum sztuki współczesnej w Bilbao (Hiszpania), projektu Franka O. Gehry’ego. Oficjalne otwarcie miało miejsce 18 października 1997 roku. Budynek zaskakuje falistymi liniami i płynnymi formami, które czynią bryłę naprawdę nietuzinkową. Muzeum jest imponujących rozmiarów – zwiedzający obiekt mogą korzystać aż z 24 000 metrów kwadratowych.

>> Zobacz też: Architekt, który zbudował arkę i w niej zamieszkał

Drewniany Gangster Dom 

Ostatni dziwny budynek to Gangster Dom w Archangielsku (Rosja). Na pomysł wzniesienia budowli wpadł w 1993 roku Nikolai Sutyagin, który za cel postawił sobie zbudowanie najwyższego domu na świecie z drewna. Budynek ma 13 pięter, ale nie został nigdy w 100% ukończony – trudno nazwać go atrakcją, raczej szpeci okolicę, niż jest powodem do dumy. Właściciel od lat nie może dojść do porozumienia z władzami miasta, które dążą do wyburzenia domu ze względu na zagrożenie zawaleniem się.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
3 niezbędne urządzenia kuchenne
3 niezbędne urządzenia kuchenne
Rozważnie urządzona i dobrze wyposażona kuchnia to podstawa do czerpania przyjemności z gotowania. Zobacz, jakie urządzenia podniosą funkcjonalność Twojej kuchni i ułatwią Ci przygotowywanie posiłków.
Forum Techniki Świetlnej LUMENtech jednak w 2021 roku
Forum Techniki Świetlnej LUMENtech jednak w 2021 roku
Forum Techniki Świetlnej LUMENtech to okazja do poznania nowych technologii w branży oświetleniowej i elektrotechnicznej, a także nawiązania cennych kontaktów. Poznaj nową datę tego wydarzenia!
Te meble sprawdzą się w każdym ogrodzie
Te meble sprawdzą się w każdym ogrodzie
Szukasz mebli zewnętrznych, które sprawdzą się w Twojej przestrzeni? Określ styl swojego ogrodu, stwórz doskonałą aranżację i wybierz wyposażenie z trwałych, jakościowych materiałów, a potem ciesz się wdrożonymi rozwiązaniami przez długie lata.
Ostatnie wpisy