Dom w stylu stodoły – trendy w architekturze
ARCHITEKTURA I DESIGN
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dom w stylu stodoły – trendy w architekturze

Domy inspirowane konstrukcją wiejskiej stodoły to silny trend współczesnej architektury, który pokochało wiele osób marzących o własnych czterech kątach. Co warto wiedzieć o nowoczesnych stodołach?

Czym cechuje się dom typu stodoła?

Dom mieszkalny typu stodoła jest nieskomplikowaną, prostokątną bryłą (rzadziej ma kształt litery L). Elewacja najczęściej wykonana jest z drewna lub cegły. Projektanci chętnie sięgają też po kamień naturalny i blachę. Zwykle nie ma tu balkonów ani tym bardziej wykuszy, kolumn czy innych mocnych „dekorów”. Charakterystycznym wyróżnikiem domów typu stodoła (tzw. modern barn house) jest dach bez okapów. Te zwykle jednobryłowe budynki z dwuspadowym dachem zachwycają panoramicznymi przeszkleniami, dzięki którym możemy cieszyć się bezpośrednim kontaktem z naturą. 

Projekt domu w stylu nowoczesnej stodoły – zalety modern barn house

Dom w stylu stodoły to rozwiązanie dla osób, które chcą mieszkać w funkcjonalnym, energooszczędnym i pięknym budynku. Szerokie okna, witryny czy przeszklone ściany nadają budynkowi lekkości i stanowią walor estetyczny. Dzięki wszechobecnemu szkłu możemy ogrzewać wnętrze, korzystając z naturalnych promieni słonecznych (architekci starają się umieścić liczne przeszklenia po południowej stronie). Tak więc domy typu stodoła zapewniają wysoki komfort cieplny i niższe rachunki za ogrzewanie. Zaletą tych prostych, oszczędnych w detale projektów jest też szybki czas realizacji. Możemy postawić tego rodzaju dom również na bardziej wymagającej działce (wąskiej lub ze znacznym spadem). 

Wady domu typu stodoła – kto nie będzie zadowolony z tego projektu?

Z pewnością nie jest to dom, który spodoba się każdemu. Elegancki design i prostota nie przemawiają do miłośników stylu „na bogato”, fanów kolumn, wykuszy, skomplikowanych dachów itp. Część osób uważa, że domy stodoły sprawiają wrażenie zimnych i surowych. Nie każdy czuje się też dobrze w budynkach z dużymi przeszkleniami, które w pewnym stopniu odzierają nas z prywatności (oczywiście możemy zastosować rolety lub zasłony, choć nieco mija się to z głównym założeniem domów stodół, jakim jest bliskość natury). Na szczęście na rynku architektonicznym nie brakuje różnorodnych projektów domów, dzięki czemu każdy inwestor znajdzie coś dla siebie.

Dom typu stodoła – najbardziej inspirujące projekty

Pierwszy przykład nowoczesnego domu inspirowanego tradycyjną stodołą to budynek znajdujący się w Poznaniu. Dom świetnie wtapia się otaczający go krajobraz i zwraca uwagę ciekawą elewacją, która powstała z nieimpregnowanego modrzewia syberyjskiego (w układzie ażurowym). W związku z tym drewno stopniowo pokrywa patyna – dom w ogóle nie traci na urodzie, starzejąc się w szlachetny sposób. Liczne przeszklenia pozwalają cieszyć się pięknem otaczającej natury i być z nią w stałym kontakcie. 225 m2 powierzchni użytkowej zapewnia komfortowe funkcjonowanie kilkuosobowej rodzinie. Za projekt obiektu odpowiada pracownia PL.architekci.

Kolejny ciekawy projekt domu w stylu stodoły to architektoniczne dziecko Hanny Kartis. Budynek powstał w jednej z estońskich miejscowości (Matsi) nad Morzem Bałtyckim. Ta prosta rezydencja fantastycznie wpisuje się w klimat rybackiej wsi. Fasada z opalanego drewna świerkowego i dach pokryty czarnym kamieniem czynią ten dom naprawdę wyjątkowym.

Ile kosztuje budowa domu w stylu nowoczesnej stodoły?

Nieskomplikowane elementy i prosta konstrukcja (m.in. brak lukarn, licznych załamań) sprawiają, że budowa domu stodoły jest zwykle tańsza od realizacji innego typu budynku mieszkalnego. Trudno podać konkretne kwoty, gdyż wszystko zależy od cennika danej pracowni architektonicznej, metrażu budynku, użytych materiałów, rodzaju ocieplenia i standardu wykończenia.

Zdjęcie główne: pexels.com/Andrea Piacquadio

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak technologia odwadniania gruntów przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa na placu budowy?
Jak technologia odwadniania gruntów przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa na placu budowy?
Sprawdź jak odwadnianie gruntów, stosowane na placach budowy, może zwiększać bezpieczeństwo pracowników i efektywność prac budowlanych.
Remont 2021. Sprawdzamy jakie są koszty remontu mieszkania?
Remont 2021. Sprawdzamy jakie są koszty remontu mieszkania?
Remont to kosztowna i niezbyt ekscytująca czynność. Żeby wyliczyć dokładnie ile wyniesie nas remont trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Sprawdź ile może kosztować remont w 2021.
Wanna pod zabudowę czy wolnostojąca? Sprawdź wady i zalety obu rozwiązań!
Wanna pod zabudowę czy wolnostojąca? Sprawdź wady i zalety obu rozwiązań!
Projektujesz łazienkę? Sprawdź wady i zalety dwóch rodzajów wanien: wolnostojącej i w zabudowie. Przekonaj się, które rozwiązanie będzie dla Ciebie lepsze i postaw na swój komfort!
Ostatnie wpisy