Firanki w salonie – do ziemi czy do parapetu?
ARCHITEKTURA I DESIGN
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Firanki w salonie – do ziemi czy do parapetu?

Jeszcze kilka lat temu najmodniejszą dekoracją okna były rolety rzymskie. Jednak trendy w wystroju wnętrz często się zmieniają i do łask wracają firany. Polecamy je szczególnie do salonu.

Firany w salonie – czy to praktyczne rozwiązanie?

Remontujesz salon? A może tylko szukasz sposobu, by niedużym kosztem zmienić jego wystrój? Rozważ zmianę dekoracji okna. Firany w salonie są rozwiązaniem dla wielu oczywistym, ale niektórzy uważają je za niemodne. Nic bardziej mylnego! Firany znów są w modzie, choć w innym wydaniu niż te, które wisiały w oknach naszych mam i babć.

Warto też podkreślić, że firanki w salonie to rozwiązanie wbrew pozorom bardzo praktyczne. Odpowiednio dobrane będą nieocenione podczas letnich upałów (dzięki nim będzie chłodniej, gdyż znacznie zmniejszają ilość promieni słonecznych wpadających do pomieszczenia) oraz jesienno-zimowych szarug (jeśli masz nieszczelne okna, to firanki ograniczą ilość wiatru, który przedostaje się do pomieszczenia). By jednak firanki były praktyczne, trzeba dobrze przemyśleć ich długość. 

Długie firanki do salonu

Najpopularniejszym rozwiązaniem są długie firanki do salonu. Są one często wybierane nie tylko do okien tarasowych, ale też do mniejszych okien, które nie sięgają podłogi. Trzeba przyznać, że takie firany są niezwykle efektowne i sprawiają, że wnętrze wydaje się bardzo przytulne i ciepłe.

Do wyboru jest bardzo dużo rodzajów długich firan do salonu – od takich, które zakrywają całe okno i kończą się około 2 cm od podłogi, aż po takie, które efektownie podpinamy na boku okna, a ich końce swobodnie leżą na podłodze. Możliwości jest bardzo dużo. Jednak długie firany nie będą dobrym rozwiązaniem dla wszystkich. Zdecydowanie nie sprawdzą się w domu ze zwierzętami, szczególnie z kotami, które lubią przesiadywać na parapecie i wyglądać przez okno.

Krótkie firanki do salonu

Choć przez wielu uważane za mniej eleganckie, w wielu sytuacjach sprawdzą się lepiej niż długie. Krótkie firanki to doskonały wybór, jeśli w salonie przy ścianie pod oknem mamy ustawiony np. stół lub sofę.

Krótka firanka będzie również dobrym rozwiązaniem, jeśli mamy małe dziecko. Ciekawy świata maluch często zagląda w różne zakamarki, podczas zabawy wybiera zaskakujące kryjówki i próbuje wszystko przekładać – ciągnięcie firanki może być niebezpieczne, szczególnie jeśli nie mamy stabilnego karnisza.

Powieszenie krótkich firan warto też rozważyć wtedy, gdy mamy w domu kota – krótka firanka ułatwi mu wchodzenie na parapet, dzięki czemu nie będzie niszczona pazurkami. 

Zastanawiasz się dokąd powinna sięgać krótka firanka? Są dwie najpopularniejsze długości:

  • do parapetu ─ w tym przypadku firanka kończy się kilka centymetrów powyżej parapetu;
  • za parapet ─ firanka kończy się 5–10 cm poniżej parapetu.

Która z tych opcji jest popularniejsza? Trudno orzec, obie mają zwolenników. Ważne, by rozwiązanie, na które się zdecydujemy, było wygodne dla wszystkich domowników i odpowiadało ich gustom. 

Krótka czy długa firanka do salonu?

Podczas wyboru długości firanki do salonu, warto też pomyśleć o kwestii praktycznej – krótkie firanki jest zdecydowanie łatwiej wyprać i wyprasować. Jeśli więc w salonie masz np. kominek i wiesz, że konieczne będzie częste pranie firan, to krótkie firany będą zdecydowanie łatwiejsze w użytkowaniu.

Zdj. główne: Deconovo/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*