Jakie koszta brać pod uwagę przy budowie domu?
ARCHITEKTURA I DESIGN
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jakie koszta brać pod uwagę przy budowie domu?

Artykuł sponsorowany

Nie jest tajemnicą, że koszty budowy domu są duże. Zanim jednak przystąpisz do zakupów materiałów, warto zapoznać się, co wchodzi w ich skład. Zobacz, co składa się na koszty budowy. 

Czynniki, które wpływają na koszt budowy domu

Wile różnych czynników wpływa na całkowity koszt budowy domu.  Części z nich nie można przewidzieć, jak na przykład ewentualnej kradzieży, jednak inne z łatwością uwzględnisz w kosztorysie, jak cenę materiałów budowlanych, które znajdziesz na stronie https://trans-kop.com/. Wpływa na koszt budowy domu ma:

 • Właściwość gruntu — budowa na trudnym terenie, na którym wymagane jest wzmocnienie czy wyrównanie, podniesie koszt budowy. 
 • Pora roku — zwróć uwagę na to, że budowa zimą jest droższa niż w ciepłe miesiące. Wpływ ma na to ogrzewanie czy ciężkie maszyny, które są konieczne do prac w zamarzniętej ziemi. 
 • Powierzchnia działki — zazwyczaj droższą będzie ta większa. Jednak da ci ona możliwość wybudowania większego domu czy urozmaicenia ogrodu o basen lub altanę.
 • Technika budowy — jeśli w swoim projekcie uwzględnisz rozwiązania ekologiczne, jak zbiorniki na deszczówkę,  które znajdziesz między innymi na stronie https://szambamamut.pl/zbiorniki-na-deszczowke-i-wode-10000l/ lub energooszczędne, ich wykonanie może być droższe, jednak później wynikną z nich oszczędności w użytkowaniu. 
 • Wielkość domu — na koszty postawienia domu ma wpływ liczba kondygnacji lub jego bryła. Im liczba pokoi, pięter czy ścian jest większa, tym większe są koszty. 
 • Materiały — tutaj ceny będą się różnić w zależności od jakości, producentów oraz dostępności. Jeśli chcesz poznać ich dokładne ceny, warto odwiedzić strony danej firmy jak na przykład https://www.obrobka-betonu.pl/
 • Projekt gotowy lub na zamówienie — cena będzie inna w zależności od stopnia szczegółowości. 

Pamiętaj o tym, że większe koszty na jednym etapie, mogą spowodować ich obniżenie na innej płaszczyźnie. Jest tak na przykład z wyborem techniki budowy domu, wyborem systemów czy materiałów. 

Co wchodzi w koszt budowy domu?

Na początkowy etapie trudno jest określić, ile dokładnie wyniesie koszt budowy domu, ponieważ jest to bardzo indywidualna kwestia. Niemniej do ogólnego kosztu budowy domu zawsze trzeba doliczyć wszystko, co związane jest z: 

 • zagospodarowaniem ogrodu;
 • wykończeniem domu pod klucz;
 • kosztami prac na kolejnych etapach budowy;
 • zakupem projektu domu;
 • uzbrojeniem działki;
 • kupnem działki budowlanej.

Jeśli masz z tym kłopoty, poproś o pomoc profesjonalistę lub znajomych, którzy niedawno się budowali. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Cal David

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać niezawodny granitowy zlewozmywak do kuchni w odcieniu czerni?
Jak wybrać niezawodny granitowy zlewozmywak do kuchni w odcieniu czerni?
Klucze do wyboru idealnego zlewozmywaka granitowego w stylowej czerni. Poradnik ekspertów, który prowadzi Cię przez różne aspekty - od materiału, przez kolor, po funkcjonalność i trwałość.
Jak prawidłowo wyszukiwać dane w księgach wieczystych online: praktyczny przewodnik
Jak prawidłowo wyszukiwać dane w księgach wieczystych online: praktyczny przewodnik
Dowiedz się, jak skutecznie i prawidłowo wyszukiwać dane w księgach wieczystych online. Nasz praktyczny przewodnik oferuje szczegółowe instrukcje i cenne wskazówki.
Targi HOME DECOR przełożone na maj 2021
Targi HOME DECOR przełożone na maj 2021
Już w tym miesiącu będą miały miejsce Targi HOME DECOR. Tegoroczna edycja przybierze formę biznesowego spotkania online, w którym doskonale odnajdzie się każdy producent, dystrybutor, architekt czy miłośnik dobrego dizajnu.
Ostatnie wpisy