Mieszkanie z antresolą. Jak je urządzić funkcjonalnie?
ARCHITEKTURA I DESIGN
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Mieszkanie z antresolą. Jak je urządzić funkcjonalnie?

Zamontowanie antresoli to świetne rozwiązanie, które sprawdza się w małych mieszkaniach, kawalerkach czy loftach. 

Jakie warunki należy spełnić? 

Kluczową kwestią przy montażu antresoli w mieszkaniu jest wysokość pomieszczenia. Szacuje się, że pokój, w którym ma znaleźć się antresola, powinien mieć wysokość co najmniej 4 czy 4,5 metra. Taki rozmiar pozwoli zamontować podest na wysokości około dwóch metrów. Dzięki temu na pierwszym poziomie będzie można się wyprostować a na drugim przynajmniej swobodnie usiąść. Wszystko oczywiście zależy od wzrostu lokatora oraz przeznaczenia antresoli. Jeśli ma się na niej znaleźć niewielka sypialnia, to wysokość około 190 centymetrów powinna być wystarczająca. W przypadku wykorzystania antresoli do bardziej rozbudowanych celów należy liczyć wysokość od sufitu do podłogi na antresoli w wysokości co najmniej 2 metrów. Montaż antresoli jest najczęściej możliwy w przypadku mieszkań znajdujących się w kamienicach, loftach po pomieszczeniach przemysłowych czy domach jednorodzinnych z poddaszem. 

Elementem, którego nie można pominąć przy planowaniu budowy antresoli, są także schody. Jeśli pomieszczenie nie należy do największych to można pomyśleć o specjalnej, montowanie drabince. Jeśli jednak w pokoju jest sporo miejsca to warto zainwestować w schody z poręczą, które ułatwią wejście i zejście z antresoli, a także zwiększą bezpieczeństwo lokatora. 

Jak zagospodarować przestrzeń na antresoli? 

Antresola  w mieszkaniu czy domu jednorodzinnym może mieć wiele zastosowań. Wszystko zależy od wymagań i potrzeb lokatora oraz możliwości wypełnienia całego pomieszczenia. 

Najczęstszym zastosowaniem antresoli jest stworzenie osobnej sypialni w dużym pokoju. Takie rozwiązanie pomaga stworzyć osobną, intymną przestrzeń do spania, która znacznie zwiększa komfort mieszkańca. Popularnym wykorzystaniem antresoli jest także stworzenie na niej małej pracowni, biblioteczki czy kąciku do relaksu. Funkcjonalność tej przestrzeni polega przede wszystkim na tym, że zwiększa się powierzchnia mieszkalna, a tym samym swoboda w projektowaniu wystroju. 

O czym pamiętać przy projektowaniu antresoli w mieszkaniu? 

Ostatnim aspektem montażu antresoli jest zwrócenie uwagi na kilka kluczowych kwestii, które mają znaczny wpływ na komfort użytkowania przestrzeni. Pierwszym z nich jest doprowadzenie elektryki. Montaż antresoli wiąże się także z przerobieniem instalacji elektrycznej i doprowadzenie gniazdek z prądem w połowie ściany. W przypadku antresoli należy pamiętać także o zdjęciu lamp wiszących i zakupie lamp stojących, które dadzą potrzebne światło, a nie będą zabierały zbyt dużo miejsca. Kolejną kwestią jest zadbanie o prawidłowe ogrzewanie całego pomieszczenia. Ciepłe powietrze unosi się do góry, jednak warto zadbać o to, by rozkładało się równomiernie po całym pokoju. W tym celu dobrze sprawdza się ogrzewanie podłogowe. Ostatnim elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest funkcjonalne zaprojektowanie przestrzeni pod antresolą. Dodatkowa przestrzeń pozwala na stworzenie w tym miejscu przytulnego kącika do relaksu z wygodną kanapą i telewizorem, niewielkiej pracowni z dużym biurkiem lub domowej biblioteczki.

Zdj. główne: Julien Sarazin/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Pandemiczne akcesoria Benjamina Huberta
Pandemiczne akcesoria Benjamina Huberta
Chcesz kupić środki ochrony osobistej, które zapewnią Ci bezpieczeństwo w czasie pandemii i jednocześnie będą stylowe? Poznaj najnowszą kolekcję akcesoriów Benjamina Huberta dla marki Never Go Alone.
Płytki – sposób na unowocześnienie wnętrza
Płytki – sposób na unowocześnienie wnętrza
Szukasz unikalnego sposobu na odświeżenie starych ścian? Wyłóż je płytkami!
Poradnik użytkownika: jak prawidłowo wybrać i zainstalować pompę do wody
Poradnik użytkownika: jak prawidłowo wybrać i zainstalować pompę do wody
Dowiedz się, jak bezbłędnie wybrać i instalować pompę do wody, aby służyła Ci przez lata. Przeczytaj nasz poradnik i stań się ekspertem w tej dziedzinie.
Ostatnie wpisy