Przemysłowe budynki – jak zapewnić w nich bezpieczeństwo?
ARCHITEKTURA I DESIGN
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Przemysłowe budynki – jak zapewnić w nich bezpieczeństwo?

Artykuł sponsorowany

Podczas pracy w dużej fabryce, najważniejsze jest bezpieczeństwo. Przestrzeganie przepisów BHP to absolutne minimum, jakie trzeba spełnić, by nie stanowić zagrożenia dla siebie i współpracowników. Długotrwała praca przy niebezpiecznych substancjach, pyłach czy oparach również może odbić się na zdrowiu pracowników, jeśli nie są zachowane odpowiednie środki ostrożności. Istnieją sprzęty, które ułatwiają dbanie o bezpieczeństwo w zakładach przemysłowych.   

Ochrona instalacji elektrycznej  

Elektronika jest podstawą funkcjonowania każdego zakładu przemysłowego. Bez prądu fabryka nie może pracować, a awaria wymusza zatrzymanie produkcji na co najmniej kilka godzin. Już jedna awaria w miesiącu może bardzo poważnie obniżyć miesięczne dochody przedsiębiorstwa. Dodatkowo nagłe zatrzymanie pracy ciężkich maszyn przemysłowych stwarza niebezpieczeństwo, zwłaszcza w wypadku, jeśli coś zostanie wkręcone w mechanizm danego urządzenia. Montaż paneli fotowoltaicznych na długi czas uniezależnia przedsiębiorstwo od okolicznych dostawców prądu, dzięki czemu nawet w przypadku awarii elektrowni, fabryka może pracować bez zakłóceń. Aby dodatkowo podnieść bezpieczeństwo i zminimalizować ryzyko przerwy w dostawie prądu praktycznie do zera, warto zainwestować w dobre zaciski przyłączeniowe. Są to elementy, które poprawiają przepływ energii przez układ fotowoltaiczny i dbają o to, by instalacja mogła funkcjonować bez zakłóceń i nie stwarzała problemów po stronie systemu.  

Czystość i bezpieczeństwo na hali produkcyjnej  

Kolejnym elementem potrzebnym, by zapewnić bezpieczeństwo na hali przemysłowej, jest porządek. W fabrykach nie brakuje różnego rodzaju pyłów oraz kurzu, które tworzą na podłodze oraz innych powierzchniach płaskich warstwę, na której łatwo się poślizgnąć. Przy stanowiskach, na których taka warstwa może się osadzać, warto dla bezpieczeństwa umieścić wycieraczki zewnętrzne, które świetnie pochłoną i zatrzymują zanieczyszczenia, a ich antypoślizgowa powierzchnia zapewnia stabilność. 

Duża ilość zanieczyszczeń w powietrzu stwarza niebezpieczeństwo dla dróg oddechowych pracowników. Jeśli konieczna jest praca w obecności substancji niebezpiecznych lub dużej ilości pyłów, pracownicy powinni mieć zapewnione maski przeciwpyłowe. Chronią one płuca przed dostaniem się do nich żrących oparów lub cząsteczek zanieczyszczeń. Stosowanie środków ochrony osobistej może pomóc w prewencji chorób wywołanych częstym wdychaniem pyłu lub toksycznych substancji. W zakładach przemysłowych nie brakuje działów, w których wieloletnia praca może być potencjalnie szkodliwa. Zwłaszcza na tych stanowiskach, pracownicy muszą mieć zapewnioną najwyższej klasy ochronę.   

Szczelność zaworów    

Ogromnym niebezpieczeństwem jest ulatniający się przez nieszczelną instalację gaz lub wyciekający płyn. Nawet jeśli jest to tylko woda, nadal może ona spowodować upadek podczas pracy lub zwarcie w instalacji elektrycznej. Armatura przemysłowa oraz wszelkie kurki i zawory od innych układów muszą być sprawne, szczelne i funkcjonować bez zarzutu. Regularna kontrola tych elementów oraz odpowiednia konserwacja powinny zapewnić bezproblemowe działanie na wiele lat. W razie występowania problemów należy natychmiast wymienić wadliwy element konstrukcji na nowy.   

Zdjęcie główne: pexels.com/Rich Howard

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Poradnik dla wystawców: Jak skutecznie przygotować się do udziału w targach domu i ogrodu?
Poradnik dla wystawców: Jak skutecznie przygotować się do udziału w targach domu i ogrodu?
Poznaj tajniki efektywnej prezentacji na targach domu i ogrodu. Zdobądź wiedzę na temat przygotowań, pokazowania swoich produktów oraz zdobycia nowych klientów.
Ile kosztuje projekt kuchni?
Ile kosztuje projekt kuchni?
Kuchnia to pomieszczenie, w którym spędzamy stosunkowo dużo czasu, dlatego warto, żeby była stworzona zarówno funkcjonalnie, jak i estetycznie. Ile może kosztować gotowy projekt? Przekonaj się sam!
Domowa zastawa — z czego powinien się składać komplet obiadowy?
Domowa zastawa — z czego powinien się składać komplet obiadowy?
Posiłki są nieodłącznym elementem każdego dnia.
Ostatnie wpisy