Dom w kościele? Tak! Zobaczcie dom architekta Matthew Bremera
ARCHITEKTURA I DESIGN
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dom w kościele? Tak! Zobaczcie dom architekta Matthew Bremera

Wydawać by się mogło, że mieszkanie w kościele brzmi abstrakcyjnie. Architekt Matthew Bremer pokazał jednak, że stworzenie w starym budynku kościoła weekendowego domu jest jak najbardziej możliwe. Pokazujemy, jak wygląda mieszkanie, które udało mu się stworzyć.

Udało im się zamieszkać w kościele

Wszystko zaczęło się od wiadomości e-mail. Matthew Bremer otrzymał wiadomość z ofertą sprzedaży kościoła i prawie ją odrzucił, zakładając, że to spam. Kościół w Phillipsport, w północnej części stanu Nowy Jork, został zbudowany w 1823 roku i mimo początkowego sceptycyzmu, zwrócił uwagę architekta. Jak mówi, całkowicie uległ wizji kościoła, który przypomina odwzorowanie dziecięcego rysunku. Ten budynek to klasyczna, minimalistyczna bryła pomalowana na biało, z trzema równo rozmieszczonymi oknami bez witraży, wieżyczką i dwuspadowym dachem.

Temu, żeby zakupić prawie 200-letni kościół, sprzyjał także jego stan. Był w niemal idealnej kondycji – razem z zabytkowymi organami i pięknym oświetleniem. W latach 60. XIX wieku kościół przeszedł transformację – z Holenderskiego Kościoła Reformowanego przekształcono go w Zjednoczony Kościół Metodystyczny. Jak przyznaje Matthew Bremer, największym wyzwaniem okazało się sprawdzenie, czy będzie możliwy w kościele montaż systemu septycznego. Z racji, że teren otaczający kościół nie spełniał wymagań, architekt razem ze swoim partnerem Shaunem Sukrą kupili ziemię po drugiej stronie ulicy, która należała do lokalnego teatru. W ten sposób za pomocą rozległego systemu pomp udało im się poprowadzić szambo we właściwe miejsce.

Firma Architekture in Formation, której właścicielem jest Matthew Bremer, zajmuje się remontami, a także budowaniem budynków mieszkalnych od zera, więc wybierając to miejsce, architekt nie działał na ślepo. Wiedział, co robi i podjął się tego wyzwania z radością.

Mieszkanie w kościele na wynajem

Renowacja obejmująca ocieplenie ścian i wprowadzenie nowych instalacji (wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej) trwała aż 18 miesięcy. Zadbano także o okna – pokryto je dodatkową warstwą szkła. Parterowi kościoła nadano domowy charakter, dbając jednocześnie o zachowanie klimatu sanktuarium. W salonie znajduje się duża sofa od Harveya Probbera, kominek Fireorb z wydłużonym kominem, a także białe skórzane fotele od Eames Group Lounge Chair. W piwnicy natomiast, dzięki obecności okien, które doskonale ją doświetlają, stworzono sypialnię i dodatkową łazienkę. Oryginalna kuchnia wykonana ze stali nierdzewnej została ulokowana w tylnej części kościoła. Backsplash, czyli przestrzeń pomiędzy blatem kuchennym a wiszącymi szafkami, to lustro weneckie, które doświetla łazienkę po drugiej stronie ściany.

„Choć była to bardzo ryzykowna decyzja, która w dodatku sprawiła, że kilka osób poczuło się niekomfortowo, ani odrobinę nie żałuję tego zabiegu” – stwierdził Matthew Bremer.

Część kościelnych podnóżków i ław została wykorzystana jako meble w sypialni i jadalni. Ma to nawiązywać do oryginalnego, duchowego charakteru wnętrz. Architekt przyznaje, że projekt wymagał nieco więcej pracy, niż pierwotnie zakładano, jednak efekt jest doskonały. Dla aktualnego właściciela kościoła stał się on perfekcyjnym schronieniem, ale także źródłem inspiracji, z którego może korzystać, kiedy realizuje kolejne projekty.

Obiekt posiada pięć sypialni i jest także dostępny w serwisie Airbnb, czyli w serwisie internetowym, który umożliwia wynajem lokali od osób prywatnych. Za jedną noc w byłym kościele należy zapłacić 2015 zł.

Photo by: NBC/NBCU Photo Bank via Getty Images

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Drewno, wiklina, bambus – motyw natury we wnętrzach
Drewno, wiklina, bambus – motyw natury we wnętrzach
Drewno to materiał ponadczasowy i modny od zawsze. Jednak w tym sezonie występuje we wnętrzach z innymi naturalnymi materiałami - wikliną i bambusem. jak wprowadzić je we wnętrza, by nie przesadzić?
Jak wybrać idealne krzesła i ławki do poczekalni – poradnik dla placówek medycznych
Jak wybrać idealne krzesła i ławki do poczekalni – poradnik dla placówek medycznych
Poradnik, który pomoże Ci dobrze wyposażyć poczekalnię w Twojej placówce medycznej - od wyboru odpowiednich krzeseł, po praktyczne ławki.
Jakie gatunki drzew najlepiej sprawdzą się w ogrodzie?
Jakie gatunki drzew najlepiej sprawdzą się w ogrodzie?
Wybór odpowiednich gatunków drzew do ogrodu może być trudnym zadaniem. W artykule przedstawimy kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać odpowiednie drzewa do Twojego ogrodu, z uwzględnieniem wymagań i warunków środowiskowych.
Ostatnie wpisy