Krzesło Panton i inne projekty Vernera Pantona
ARCHITEKTURA I DESIGN
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Krzesło Panton i inne projekty Vernera Pantona

Verner Panton to uznany duński projektant, którego twórczość mocno wpłynęła na wzornictwo XX wieku. Krzesło Panton to najlepszy przykład jego talentu i wyobraźni. Co ciekawego jeszcze stworzył?

Krótki życiorys Vernera Pantona 

Verner Panton urodził się w 1926 roku w mieście Gamtofte w Danii (zmarł w 1988 roku). W 1951 roku otrzymał dyplom architekta Królewskiej Duńskiej Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze. Już w latach 1950–1952 pracował w firmie architektonicznej światowej sławy projektanta Arne Jacobsena. Kilka lat później, w 1955 roku, Verner założył własne studio projektowe. Jego pierwsze prace powstałe na zamówienie firmy Plus-linje wyróżniały się nietypowymi, geometrycznymi formami. Na dalszych etapach rozwoju swojej kariery Panton stworzył liczne projekty mebli (najczęściej były to krzesła i fotele) oraz oświetlenia. Chętnie też podejmował się różnych projektów architektonicznych. Do najbardziej rozpoznawalnych budynków, które powstały w pracowni Vernera, należą siedziba wydawnictwa Spiegel w Hamburgu (1969) oraz restauracja Varna w Aarhus (1970).

Kierunek myślenia Vernera Pantona. Oryginalna forma i moc koloru

Jak wielokrotnie podkreślał projektant, głównym celem jego działań jest zmotywowanie ludzi do użycia wyobraźni i sprawienie, aby ich otoczenie było bardziej ekscytujące, niestandardowe. Większość społeczeństwa wybiera bezpieczne, ponure, szarobure kolory, obawiając się używania zdecydowanych barw. Verner chętnie eksperymentował z tkaninami, kolorami, światłem i meblami – jego myślenie było bardzo innowacyjne. Projektant wykorzystywał najnowsze technologie, do jakich miał dostęp. Jako pierwszy wymyślił nadmuchiwane meble, projektował krzywe i mocno geometryczne kształty z tworzyw sztucznych. Nie bał się krzykliwych kolorów, a nowatorskie materiały, po jakie sięgał, sprawiły, że Verner był w opozycji do starej szkoły duńskiego wzornictwa. Z tego względu dziś uznajemy go za prekursora futurystycznego designu lat 60. XX wieku.

Jak powstało krzesło Panton i co wyróżnia ten mebel? 

Legendarne krzesło Panton w kształcie litery S to efekt współpracy z firmą Vitra, którą designer nawiązał na początku lat 60. XX stulecia. Mebel w całości powstawał z jednego fragmentu plastiku, dzięki czemu był tani w produkcji i dostępny praktycznie dla każdego (ze względu na problemy technologiczne potrzeba było niemal 30 lat, by krzesło trafiło do masowej produkcji). Dziś wciąż każdy miłośnik dobrego designu może kupić ten futurystyczny mebel.

Inne ciekawe projekty Vernera – lampa Moon i fotel Amoebe

Na uwagę zasługuje lampa Moon (powstała dla firmy Vernepan). To świetlne dzieło sztuki stworzone przez Vernera, które mimo że powstało ponad 60 lat temu, wcale nie traci na aktualności i atrakcyjności. Wyrafinowana forma, którą tworzy 10 pierścieni wykonanych z miedzianych listewek zainstalowanych wokół żarówki, przyciąga wzrok i zaprasza do interakcji. Z kolei komfortowy fotel Amoebe, który powstał w 1970 roku (był elementem słynnej instalacji Visiona), był efektem inspiracji światem przyrody – mimo upływu kilkudziesięciu lat ten mebel również wydaje się nie starzeć.

Podsumowując, Verner Panton to artysta, który słynął z innowacyjnych projektów, lubił szokować i iść pod prąd – każdy fan designu powinien bliżej poznać tę personę.

Zdj. główne: Catherina Schürmann/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednie akcesoria do ogrodzeń panelowych?
Jak wybrać odpowiednie akcesoria do ogrodzeń panelowych?
Wybierz najodpowiedniejsze akcesoria do ogrodzeń panelowych dzięki naszym praktycznym wskazówkom. Poznaj różne typy akcesoriów i dowiedz się, jak wybrać te, które odpowiadają Twoim potrzebom.
Nowy projekt otoczenia katedry Notre Dame w Paryżu!
Nowy projekt otoczenia katedry Notre Dame w Paryżu!
Wybrano projekt przebudowy otoczenia katedry Notre Dame. Duże zmiany, które szykują się na dziedzińcu katedry, to między innymi efekt zmian klimatycznych. Sprawdź, co się zmieni.
Jak dokonać wyboru leżaka plażowego przeznaczonego do naszego ogrodu?
Jak dokonać wyboru leżaka plażowego przeznaczonego do naszego ogrodu?
Znajdź swój idealny leżak plażowy, który doskonale uzupełni twój ogród. Naucz się, na co zwracać uwagę podczas zakupów i znajdź inspiracje na różne style i modele.
Ostatnie wpisy