Architekt, który zbudował arkę i w niej zamieszkał
ARCHITEKTURA I DESIGN
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Architekt, który zbudował arkę i w niej zamieszkał

Robert Konieczny to jeden z najbardziej znanych polskich architektów, który kilka lat temu wzniósł w Brennej – sercu Beskidów – niesamowity dom nawiązujący do biblijnej arki Noego. Poznaj tę historię!

Sylwetka projektanta

Robert Konieczny ukończył Wydział Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. To uznany architekt, zdobywca wielu branżowych nagród i wyróżnień, którego często dość kontrowersyjne i awangardowe projekty są cenione nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków jest betonowa Arka w Brennej. 

Arka na skarpie – niezwykła willa w Brennej

Co czyni tę perłę architektury tak wyjątkową? Jednopoziomowa willa Koniecznego stoi na wzgórzu, opierając się tylko na trzech poprzecznych ścianach wkopanych w ziemię – reszta „wisi” w powietrzu (część sypialniana domu znajduje się kilkadziesiąt centymetrów nad ziemią). Jako że w tutejszej okolicy występował problem osuwisk, architekt rozwiązał go, traktując dom jako swego rodzaju most, pod którym swobodnie przepływa woda płynąca z gór. Masywny beton pięknie komponuje się z zielenią górskiej łąki i mimo nowoczesnej, betonowej bryły, dobrze komponuje z okolicą, przyciągając wzrok mieszkańców i turystów. 

Blisko natury

Liczne przeszklenia sprawiają, że przebywając w Arce, czujemy się bardzo blisko natury, dodatkowo dzięki rezygnacji z ogrodzenia, możemy na bieżąco obserwować zmieniające się pory roku, nic nie zakłóca naszego widoku. Interesującym elementem domu jest wejście, które niczym zwodzony most prowadzi gości do środka.

>> Zobacz też: Zieta Studio obchodzi jubileusz dziesięciolecia!

Projekt w 3 dni!

Jak wielokrotnie podkreślał architekt, pomysł na stworzenie Arki uformował się w rekordowo krótkim czasie, bo w ciągu zaledwie 3 dni. Co ciekawe, pierwotnie Arka miała być nowoczesnym domem letniskowym z ukośnym dachem i przeszklonym parterem. Konieczny pracował nad tym projektem ponad 2 lata, by później tuż po wjeździe koparki na teren budowy, w ciągu kilku dni całkowicie zmienić swoją wizję.

Beton i drewno

W Arce beton króluje nie tylko na zewnątrz, ale i w środku – ten wytrzymały materiał jest widoczny m.in. na podłodze. Dla przełamania wrażenia surowości architekt użył również  drewna, które posłużyło do wykończenia kuchni. Wyposażenie jest minimalistyczne i eleganckie tak, aby nic nie zakłócało mieszkańcom wzrokowego kontaktu z malowniczą naturą.

Sztuka użyteczności

Nie brakuje nowoczesnych rozwiązań technologicznych – do ocieplenia awangardowej willi na wzgórzu użyto specjalnej zamkniętokomórkowej pianki poliuretanowej w natrysku, która została wyeksponowana na ścianach, dzięki czemu nie tylko zapewnia komfort termiczny, ale też pełni funkcję dekoracyjną. Sprytnym zabiegiem jest wykonanie przeszkleń z nienagrzewającego się szkła. Ogrzewana część domu posiada z dwóch strony tarasy, na których mieszkańcy mogą wypoczywać w słoneczne dni (powierzchnia całkowita willi wraz z  tarasami to 138 m²). Arka składa się z salonu, trzech sypialni, toalety, łazienki oraz garderoby. Szare zasłony zamontowane w strefie prywatnej pozwalają domownikom zachować intymność. Co ciekawe, dom posiada również niewielką piwnicę. 

Dom Świata roku 2016

Warto wspomnieć, że popularny londyński miesięcznik „Wallpaper”, którego tematyką jest architektura, wzornictwo i moda uznał Arkę w Brennej za Najlepszy Dom Świata roku 2016 (w kategorii dom prywatny). 

Podsumowując, to idealny przykład budynku, który żyje w symbiozie z naturą. Robert Konieczny doskonale wykorzystał ukształtowanie terenu, dostosowując swoją wizję do zastanej rzeczywistości, bez dużej ingerencji w górski teren. Dom-most to bez wątpienia jedna z najlepszych wizytówek architekta, dowód na to, że perfekcyjnie łączy on funkcjonalność z nieoczywistymi rozwiązaniami, co sprawia, że jego projekty są niezwykle ciekawe i inspirujące.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać zawory do systemów ogrzewania podłogowego?
Jak wybrać zawory do systemów ogrzewania podłogowego?
Odkryj różnice między różnymi typami zaworów stosowanych w systemach ogrzewania podłogowego. Porady ekspertów pomogą Ci zrozumieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze.
Jak wybrać odpowiedni zbiornik betonowy do swojego ogrodu?
Jak wybrać odpowiedni zbiornik betonowy do swojego ogrodu?
Odkryj kluczowe czynniki, które pomogą Ci wybrać idealny zbiornik betonowy do ogrodu. Uzyskaj porady dotyczące przeznaczenia, rozmiaru i instalacji, aby Twoja decyzja była świadoma i dostosowana do potrzeb.
Czy warto zainwestować w system nawadniania dla domowego ogrodu?
Czy warto zainwestować w system nawadniania dla domowego ogrodu?
Wyjaśniamy, jak system nawadniania może zwiększyć efektywność, atrakcyjność i oszczędność w domowym ogrodzie. Sprawdź, dlaczego warto go rozważyć.
Ostatnie wpisy