Architekt, który zbudował arkę i w niej zamieszkał
ARCHITEKTURA I DESIGN
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Architekt, który zbudował arkę i w niej zamieszkał

Robert Konieczny to jeden z najbardziej znanych polskich architektów, który kilka lat temu wzniósł w Brennej – sercu Beskidów – niesamowity dom nawiązujący do biblijnej arki Noego. Poznaj tę historię!

Sylwetka projektanta

Robert Konieczny ukończył Wydział Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. To uznany architekt, zdobywca wielu branżowych nagród i wyróżnień, którego często dość kontrowersyjne i awangardowe projekty są cenione nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków jest betonowa Arka w Brennej. 

Arka na skarpie – niezwykła willa w Brennej

Co czyni tę perłę architektury tak wyjątkową? Jednopoziomowa willa Koniecznego stoi na wzgórzu, opierając się tylko na trzech poprzecznych ścianach wkopanych w ziemię – reszta „wisi” w powietrzu (część sypialniana domu znajduje się kilkadziesiąt centymetrów nad ziemią). Jako że w tutejszej okolicy występował problem osuwisk, architekt rozwiązał go, traktując dom jako swego rodzaju most, pod którym swobodnie przepływa woda płynąca z gór. Masywny beton pięknie komponuje się z zielenią górskiej łąki i mimo nowoczesnej, betonowej bryły, dobrze komponuje z okolicą, przyciągając wzrok mieszkańców i turystów. 

Blisko natury

Liczne przeszklenia sprawiają, że przebywając w Arce, czujemy się bardzo blisko natury, dodatkowo dzięki rezygnacji z ogrodzenia, możemy na bieżąco obserwować zmieniające się pory roku, nic nie zakłóca naszego widoku. Interesującym elementem domu jest wejście, które niczym zwodzony most prowadzi gości do środka.

>> Zobacz też: Zieta Studio obchodzi jubileusz dziesięciolecia!

Projekt w 3 dni!

Jak wielokrotnie podkreślał architekt, pomysł na stworzenie Arki uformował się w rekordowo krótkim czasie, bo w ciągu zaledwie 3 dni. Co ciekawe, pierwotnie Arka miała być nowoczesnym domem letniskowym z ukośnym dachem i przeszklonym parterem. Konieczny pracował nad tym projektem ponad 2 lata, by później tuż po wjeździe koparki na teren budowy, w ciągu kilku dni całkowicie zmienić swoją wizję.

Beton i drewno

W Arce beton króluje nie tylko na zewnątrz, ale i w środku – ten wytrzymały materiał jest widoczny m.in. na podłodze. Dla przełamania wrażenia surowości architekt użył również  drewna, które posłużyło do wykończenia kuchni. Wyposażenie jest minimalistyczne i eleganckie tak, aby nic nie zakłócało mieszkańcom wzrokowego kontaktu z malowniczą naturą.

Sztuka użyteczności

Nie brakuje nowoczesnych rozwiązań technologicznych – do ocieplenia awangardowej willi na wzgórzu użyto specjalnej zamkniętokomórkowej pianki poliuretanowej w natrysku, która została wyeksponowana na ścianach, dzięki czemu nie tylko zapewnia komfort termiczny, ale też pełni funkcję dekoracyjną. Sprytnym zabiegiem jest wykonanie przeszkleń z nienagrzewającego się szkła. Ogrzewana część domu posiada z dwóch strony tarasy, na których mieszkańcy mogą wypoczywać w słoneczne dni (powierzchnia całkowita willi wraz z  tarasami to 138 m²). Arka składa się z salonu, trzech sypialni, toalety, łazienki oraz garderoby. Szare zasłony zamontowane w strefie prywatnej pozwalają domownikom zachować intymność. Co ciekawe, dom posiada również niewielką piwnicę. 

Dom Świata roku 2016

Warto wspomnieć, że popularny londyński miesięcznik „Wallpaper”, którego tematyką jest architektura, wzornictwo i moda uznał Arkę w Brennej za Najlepszy Dom Świata roku 2016 (w kategorii dom prywatny). 

Podsumowując, to idealny przykład budynku, który żyje w symbiozie z naturą. Robert Konieczny doskonale wykorzystał ukształtowanie terenu, dostosowując swoją wizję do zastanej rzeczywistości, bez dużej ingerencji w górski teren. Dom-most to bez wątpienia jedna z najlepszych wizytówek architekta, dowód na to, że perfekcyjnie łączy on funkcjonalność z nieoczywistymi rozwiązaniami, co sprawia, że jego projekty są niezwykle ciekawe i inspirujące.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zrobić zrzut ekranu?
Jak zrobić zrzut ekranu?
Czasami zdarza się, że buszując w sieci znajdujemy coś, co chcemy zapisać na komputerze na stałe. Sprawdź jak to zrobić. To proste!
Jak wybrać żaluzje do swojego domu – poradnik dla początkujących
Jak wybrać żaluzje do swojego domu – poradnik dla początkujących
Planujesz redekorację swojego mieszkania i zastanawiasz się, jakie żaluzje będą najlepsze? Poznaj kroki, dzięki którym proces wybierania idealnych żaluzji stanie się prostszy i bardziej przejrzysty.
Czy Targi Meble Polska i Home Decor się odbędą w 2021?
Czy Targi Meble Polska i Home Decor się odbędą w 2021?
Jak będą wyglądać targi Meble Polska i Home Decor 2021? Czy pandemia uniemożliwi ich realizację? Dowiesz się w tym artykule.
Ostatnie wpisy