Wystawa Tytusa Brzozowskiego „12 miast”.
SZTUKA I KULTURA
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wystawa Tytusa Brzozowskiego „12 miast”.

Wystawa „12 miast” to projekt zainicjowany przez Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika. Malarski cykl autorstwa Tytusa Brzozowskiego ma na celu popularyzację poloników, które artysta w charakterystyczny dla siebie sposób zestawił z pejzażem zagranicznych miast.

Kim jest Tytus Brzozowski?

Tytus Brzozowski to znamienity polski akwarelista i architekt zafascynowany surrealistyczną twórczością Petera Bruegla. 

W swoich dziełach skupia się na autentyzmie historycznej przestrzeni miejskiej, zestawiając sylwetki gmachów i pogodnych ludzi z barwnymi scenami z pogranicza rzeczywistości oraz fantastyki. Podobnie jak niderlandzki malarz, chętnie odwołuje się do zabawnych, pozornie absurdalnych szczegółów, dzięki czemu w niezwykle oryginalny sposób przedstawia uroki miejskiego życia na tle popularnych obiektów architektonicznych. 

Zdecydowana większość prac została poświęcona Warszawie, ale na liście dzieł Tytusa Brzozowskiego znajdują się także charakterystyczne obiekty innych polskich miast – Poznania, Krakowa, Gdańska oraz Lublina.

Wystawa 12 miast

Wystawa „Tytus Brzozowski. 12 miast” powstała z inicjatywy Poloniki, czyli Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą. Pomysłodawczynią projektu była pani Karolina Sałajczyk, która w imieniu wspomnianej już organizacji zleciła artyście stworzenie cyklu malarskiego o materialnych śladach obecności Polaków za granicą, postrzeganych przez pryzmat miejsc i obiektów, czyli tzw. polonikach.

Tytus Brzozowski, przy merytorycznym wsparciu pani Doroty Janiszewskiej-Jakubiak, pół roku pracował nad artystyczną wizją 12 zagranicznych miast, takich jak Chicago, Petersburg, Lwów, Rzym, Wiedeń czy niewielkie Rapperswil w Szwajcarii. W pracy skupił się przede wszystkim na autorskiej reinterpretacji ich zabytków oraz klimatu w taki sposób, by oprócz kwestii stricte estetycznych niosły za sobą także treść edukacyjną. Każda ze wspomnianych lokalizacji została starannie wyselekcjonowana, by można ją było połączyć z burzliwą historią Rzeczypospolitej na przestrzeni wieków czy losami wybitnych rodaków.

Właśnie dlatego np. w akwareli Paryża możemy zobaczyć elementy nawiązujące do Fryderyka Chopina, Wilno nie mogło obyć się bez Adama Mickiewicza, z kolei Wiedeń bez Jana III Sobieskiego. 

Architektoniczne wykształcenie Brzozowskiego, sentymentalna podróż do przeszłości, twórczy surrealizm i fascynacja żywym miastem spowodowały, że odbiorca zostaje przeniesiony do malarskiej idylli, w której bohaterowie wiodą niezwykle interesujące, barwne, a przede wszystkim intensywne życie. Dbałość o szczegóły, subtelność akwareli oraz przemyślana spójność cyklu sprawia, że żaden widz nie może przejść obojętnie obok 12 różnorodnych pejzaży, które dopełnia 13 dzieło – intrygujący kolaż wieńczący serię.

Gdzie można oglądać wystawę?

Jeszcze do niedawna wystawę prac Tytusa Brzozowskiego można było podziwiać w warszawskim Muzeum im. Bolesława Biegasa. Niestety od połowy lipca cykl obrazów rozpoczyna tournée po świecie, w związku z tym najbliższa ekspozycja przewidziana jest w salach Muzeum Polskiego w Rapperswilu (Szwajcaria) dopiero w terminie od 4 września do 3 października 2021 roku.

Na szczęście Instytut Polonika wyszedł naprzeciw potrzebom internautów i dziś można podziwiać cały cykl online, za pomocą Google Arts & Culture pod poniższym adresem: link 

Przeczytaj też: https://interiornews.pl/sztuka-i-kultura/salvador-dali-oraz-pablo-picasso-na-warszawskiej-wystawie/

Zdjęcie główne: Pexels/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak urządzić stylową i funkcjonalną łazienkę?
Jak urządzić stylową i funkcjonalną łazienkę?
Marzysz o stylowej i funkcjonalnej łazience? Oto kilka porad, które pomogą ci osiągnąć pożądany efekt w twojej przestrzeni kąpielowej. 
Pozycjonowanie małych firm z branży designu domowego – na czym się opiera?
Pozycjonowanie małych firm z branży designu domowego – na czym się opiera?
Pozycjonowanie to wieloetapowy i niezwykle skomplikowany proces, który polega na poprawie pozycji wybranej witryny w wyszukiwarce Google. Początkowo większość świeżych witryn bez przeszłości w wyszukiwarce ląduje na końcowych stronach listingu SERP (Search Engine Results Page), przez co poszczególne podstrony nie generują w ten sposób jakiegokolwiek ruchu, a już tym bardziej konwersji, czyli przeprowadzenia interakcji (transakcji) internauty. Da się to jednak skutecznie poprawić.
Artyści stworzyli portal, który połączył Lublin i Wilno
Artyści stworzyli portal, który połączył Lublin i Wilno
W Lublinie pojawił się intrygujący obiekt w futurystycznym stylu. Jego zadaniem jest łączenie przechodniów w czasie rzeczywistym z Wilnem. Skąd taka inicjatywa i co ma symbolizować
Ostatnie wpisy