Dom w stylu bauhaus. Główne założenia stylu
ARCHITEKTURA I DESIGN
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dom w stylu bauhaus. Główne założenia stylu

Bauhaus jest jednym z najciekawszych stylów architektonicznych. Jego podstawą jest chęć połączenia sztuki z kontekstem przemysłowym. 

Można powiedzieć, że Bauhaus dąży do stworzenia piękna za sprawą praktycznych i utylitarnych projektów, gdzie forma podąża za funkcjonalnością. Wiele osób decyduje się na postawienie domu właśnie w tym stylu. Dowiedz się o nim więcej z naszego artykułu!

Czym właściwie jest Bauhaus?

Bauhaus był szkołą projektowania, architektury i sztuki użytkowej, którą założył w Weimarze niemiecki architekt Walter Gropius. Działała ona również w miejscowościach takich jak Dessau i Berlin. W 1933 roku została zamknięta przez reżim nazistowski.

Była to niezwykle wpływowa szkoła, która zdefiniowała epokę i pomogła ukształtować nowoczesną sztukę, design i architekturę. Sama nazwa – Bauhaus, w luźnym tłumaczeniu z niemieckiego oznacza „Dom Budowy”. Do popularnych obiektów, wpisujących się w założenia stylu, zaliczają się m.in.:

  • Spichlerz w Dessau;
  • Stalowy dom w Dessau;
  • Pawilon barceloński w Barcelonie.

Główne założenia stylu

Żeby projektowany dom wpisywał się w styl Bauhaus, musi spełniać założenia tego stylu. Na podstawie tego będzie mogła powstać nieruchomość charakteryzująca się prostymi, geometrycznymi kształtami z niewielką ilością dekoracyjnych detali. Przypatrzmy się bliżej głównym założeniom stylu.

Sztuka i architektura w zgodzie z rzemiosłem

Do założeń Bauhausu zalicza się to, że sztuka i architektura mają prowadzić z powrotem do rzemiosła. Gropius chciał stworzyć styl, który łączy architekturę, sztuki piękne i właśnie wspomniane rzemiosło. Przyjął filozofię Gesamtkunstwerk, „totalnego dzieła sztuki” i przeformułował ją w „Total Design”, zamierzając przekazać słynną ideę poprzez „nowy cech rzemieślników” do wszystkich aspektów współczesnego życia.

Sztuka, design i masowa produkcja

Architekci tworzący w nurcie Bauhaus, zgodnie z zasadą łączenia sztuki i rzemiosła przyjęli nowoczesne technologie, łącząc tym samym sztukę i design z masową produkcją. Zgodnie z zasadami stylu funkcja ma podążać za formą. Tym samym, dom ma nie tylko dobrze się prezentować, ale przede wszystkim doskonale służyć swojemu celowi.

Tworząc dom w stylu Bauhaus, trzeba też zdecydować się na prostotę i minimalizm. To właśnie na tym opiera się estetyka stylu – prostocie, jasności, zrównoważonej kompozycji wizualnej, racjonalności, a także funkcjonalności. 

Proste materiały i nowoczesność

Styl nakłada też pewne warunki odnośnie do używanych materiałów. Mają odzwierciedlać Bauhaus. Z tego powodu nieruchomości budowane w tym stylu są stawiane za sprawą podstawowych materiałów użytkowych, takich jak: stal, beton czy szkło w niezmienionej i wyeksponowanej postaci.

Bauhaus idzie też z duchem czasu. Zawiera w sobie ciągły rozwój i innowacje. Szkoła Bauhausu opowiadała się za ciągłym eksperymentowaniem i ewolucją swoich architektów i projektantów, nakłaniając ich jednocześnie do stałego wymyślania nowych pomysłów z uwzględnieniem aktualnych technologii i materiałów.

Dom w nurcie Bauhaus – stylowy projekt

Bauhaus jest jednym z najciekawszych stylów architektonicznych. Nieruchomości tworzone zgodnie z tym nurtem są spotykane na całym świecie. Projekty Bauhausu definiują skromne ornamenty lub ich całkowity brak, stosowanie czystych linii, a także gładkich powierzchni i geometrycznych kształtów. Postawienie domu właśnie w takim stylu będzie na pewno dobrą decyzją.

Zdj. główne: Sven Flück/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Modne Modele Garaży Blaszanych 2023
Modne Modele Garaży Blaszanych 2023
Podpowiadamy jak pogodzić funkcjonalność z estetyką.
Jak prawidłowo przygotować grunt pod otoczaki ogrodowe – praktyczne porady
Jak prawidłowo przygotować grunt pod otoczaki ogrodowe – praktyczne porady
Poznaj skuteczne metody przygotowywania gruntu pod otoczaki w ogrodzie. Zrozumiesz, jakie materiały wybrać i jakie kroki podjąć, aby stworzyć idealną powierzchnię.
Lustra w stylu boho – pomysł na stylową dekorację salonu
Lustra w stylu boho – pomysł na stylową dekorację salonu
Spraw sobie lustro w stylu boho, a Twoje wnętrze nabierze zupełnie nowego charakteru!
Ostatnie wpisy