Porcelana z Ćmielowa na wystawie w Berlinie
SZTUKA I KULTURA
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Porcelana z Ćmielowa na wystawie w Berlinie

Dzięki współpracy Instytutu Adama Mickiewicza z Muzeum Kultur Europejskich i Instytutem Polskim w Berlinie, już od 27 kwietnia mieszkańcy stolicy naszego zachodniego sąsiada mają możliwość zapoznać się z produktami polskiej ceramiki oraz procesem jej ręcznego tworzenia. Nietypowa, niezwykle intrygująca ekspozycja nosi tytuł „Ludzie z fabryki porcelany”.

Ludzie z fabryki porcelany, czyli polska porcelana na niemieckich salonach

„Ludzie z fabryki porcelany” to część projektu badawczego autorstwa antropolożki dr Ewy Klekot oraz ceramika Arkadiusza Szweda, realizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza, czyli narodową instytucję powołaną przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu do propagowania polskiej kultury poza granicami kraju.

Tytułowa wystawa została poświęcona jednej z najstarszych fabryk ceramicznych w Polsce, fabryce w Ćmielowie, która od 1838 roku nieprzerwanie zajmuje się produkcją porcelany (na oficjalnej stronie fabryki można znaleźć wzmiankę, że początki wspomnianej produkcji datuje się nawet wcześniej, na rok 1804). 

Przemysłowa produkcja z „ czynnikiem ludzkim”

Dzięki inicjatywie organizatorów, goście Muzeum Kultur Europejskich w Berlinie będą mogli przez niespełna pół roku – do 12 września 2021 roku – podziwiać wykonany w dość nietypowy sposób serwis porcelany nazwany „Śladem człowieka”. Robotnicy i autorzy wspomnianego dzieła pracowali bowiem w rękawiczkach, które zanurzano w solach kobaltu, dzięki czemu dotyk pozostawał niewidoczny aż do momentu wypału, gdy kobalt stawał się ciemnoniebieski. 

W efekcie porcelana stołowa zachowała oryginalny kształt opuszków palców pracowników i choć produkcja zastawy miała charakter przemysłowy, pozostawione ślady do dziś są świadectwem „czynnika ludzkiego” w procesie jej powstawania.

Porcelana, którą podziwia cały świat

Pani Barbara Brzeska, zastępca dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza, przekonuje, że w przeciwieństwie do zwykłej porcelany, jaką znamy z naszych stołów, ta z Ćmielowa budzi ogromne zainteresowanie. 

Goście muzeów na całym świecie, między innymi w Islandii, Czechach, Słowenii, Finlandii czy w renomowanym londyńskim Victoria & Albert Museum są zachwyceni nie tylko pięknem ceramiki, ale też ładunkiem artystycznym, który za sobą niesie. Publiczność wydaje się oczarowana historią jej powstawania, a przede wszystkim rolą człowieka w tym procesie, od persony projektanta, aż po robotnika pozostawiającego na niej odcisk palca. Antropologiczne podłoże dzieła wysuwa się na pierwszy plan, dzięki czemu serwis zdobywa zasłużoną sławę w zaskakującym tempie. To jeden z niewielu polskich produktów, który może pochwalić się tak dynamicznym wzrostem popularności. 

Gdzie jeszcze można zobaczyć porcelanę z Ćmielowa?

By podziwiać wyjątkową porcelanę z Ćmielowa wcale nie trzeba jednak wyruszać w podróż do Berlina. W siedzibie fabryki otwarte jest Żywe Muzeum Porcelany, gdzie wraz z przewodnikiem można zapoznać się z procesem powstawania zastaw, wziąć udział w warsztatach, zwiedzić Galerię Sztuki Współczesnej van Rij czy zobaczyć zabytkowe eksponaty-wizytówki lokalnego zakładu na Wystawie Starej Porcelany. Wspomniane obiekty czynne są codziennie i honorują Kartę Dużej Rodziny.

Zdjęcie główne: Toa Heftiba Şinca/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co można znaleźć na aukcjach dzieł sztuki?
Co można znaleźć na aukcjach dzieł sztuki?
Kochasz sztukę, kolekcjonujesz obrazy, monety, rzeźby czy antyki? Czy wiesz, że w Internecie możesz licytować wspaniałe okazy do swoich zbiorów? Opowiadamy, co możesz znaleźć na aukcjach dzieł sztuki.
Zdrowe Słodycze: Smaczne Przyjemności bez Wyrzutów Sumienia
Zdrowe Słodycze: Smaczne Przyjemności bez Wyrzutów Sumienia
Odkryj Zdrowe Słodycze Bezglutenowe - Słodki Smak w Zgodzie z Twoim Zdrowiem!
Pleksiglas na wymiar – gdzie można go zastosować?
Pleksiglas na wymiar – gdzie można go zastosować?
Gdy zastanawiasz się, jakie są możliwości zastosowania pleksiglasu na wymiar, warto poznać jego cechy i zalety, które uczynią go doskonałym wyborem dla Twojego projektu.
Ostatnie wpisy