Osoby świadczące usługi w zakresie architektury, architektury wnętrz oraz architektury krajobrazu mają prawo do wsparcia. Poznaj szczegóły.
Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu dołożył starań, aby w Tarczy antykryzysowej 6.0 pojawiły się przepisy dotyczące wsparcia osób świadczących usługi wyłącznie na podstawie umowy cywilnoprawnej. Prawo do wsparcia będą mieć architekci, architekci wnętrz oraz architekci krajobrazu.
Warunek do uzyskania świadczenia postojowego jest następujący: przychód z umowy cywilnoprawnej zawartej do dnia wejścia ustawy w życie uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym złożono wniosek, nie może być wyższy niż 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa GUS na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
W drodze rozporządzenia, Rada Ministrów może również przyznać ponowną wypłatę dodatkowego jednorazowego świadczenia postojowego, zważając na okres obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego.
>> Zobacz też: Pożyczki gotówkowe bez prowizji. W jakim banku je dostaniemy?
Osoby zatrudnione w oparciu o umowę zlecenie mogą być także zwolnione ze składek na ubezpieczenie społeczne. ZUS ma możliwość zwolnić zleceniodawcę z obowiązku obliczania, potrącania z dochodu zleceniobiorcy i opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, na Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, należnych za okres wykonywania umowy zlecenia za okres od dnia 1 stycznia 2021 r. do dnia 30 kwietnia 2021 r. Zwolnienie może nastąpić na wniosek zleceniobiorcy i jest dodatkową możliwością, zleceniobiorca ma zachowane prawo do ubezpieczenia zdrowotnego.
Źródło: Architekci.pl
Więcej informacji znajdziesz na stronie www.gov.pl