5 rzeczy, których nie powinno zabraknąć w lokalu gastronomicznym
SZTUKA I KULTURA
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

5 rzeczy, których nie powinno zabraknąć w lokalu gastronomicznym

Artykuł sponsorowany

Wyposażenie lokalu gastronomicznego ma ogromny wpływ na jakość serwowanych posiłków – a każdy restaurator z pewnością chce, aby dania w jego restauracji były jak najwyższej jakości. Jakie więc sprzęt wybrać, aby zapewnić gościom wysokie standardy obsługi? Dowiedz się, jakich 5 rzeczy nie powinno zabraknąć z żadnym lokalu gastronomicznym.

Piec i inne urządzenia grzewcze

Bardzo ważnym elementem wyposażenia lokalu gastronomicznego są różnego rodzaju urządzenia grzewcze. Jednak najważniejszym z nich jest zdecydowanie piec. Na rynku znajdziesz wiele modeli, który więc będzie najlepszym rozwiązaniem? Warto postawić na piec konwekcyjno-parowy, który da Ci precyzyjną kontrolę nie tylko nad temperaturą, ale i nad poziomem wilgotności w komorze pieczenia. Jest to dość uniwersalne urządzenie, które sprawdzi się zarówno jako wyposażenia stołówek, jak i nieco bardziej wyspecjalizowanych restauracji. Piec to również jeden z ważniejszych sprzętów, jeśli chodzi o  urządzenia dla piekarni. Jak więc widzisz jest to absolutny must have w każdym lokalu zajmującym się gastronomią. 

Lodówki i zamrażarki

W żadnej restauracji czy innym lokalu gastronomicznym nie może także zabraknąć takich sprzętów jak lodówki i zamrażarki. Przydatne mogą okazać się również inne urządzenia chłodnicze, na przykład komory chłodnicze, regały i lady, kostkarki, lodówki i zamrażarki przemysłowe. Dzięki nim wszystkie produkty spożywcze używane do przygotowania posiłków dla gości będą przez długi czas świeże.

Robot kuchenny

Ogromnym ułatwieniem dla kuchni w lokalu gastronomicznym bez wątpienia jest profesjonalny robot kuchenny. Jest on w stanie znacząco przyspieszyć pracę i usprawnić przygotowanie posiłków. Warto w tym przypadku postawić na robot planetarny, który będzie prawdziwym pomocnikiem w kuchni. Dzięki niemu z łatwością będziesz w stanie szybko, ale jednocześnie bardzo starannie mieszać ciasta, tworzyć różnego rodzaju pasty, blendować i wykonywać inne niezbędne czynności.

Zmywarka gastronomiczna

W lokalach gastronomicznych ilość naczyń i urządzeń, które wymagają umycia, znacząco przewyższa tą, z którą mamy do czynienia w warunkach domowych. Dlatego też w restauracjach i innych lokalach konieczna będzie profesjonalna zmywarka gastronomiczna do zadań specjalnych. 

Zastawa i inne naczynia

W restauracjach nie może także zabraknąć estetycznej zastawy. Bez względu na to, w jakiej kuchni specjalizuje się Twój lokal, zastawa powinna być dobrana z jak najwyższą starannością. W końcu powiedzenie, że w pierwszej kolejności jemy oczami, ma dość spore odzwierciedlenie w rzeczywistości, dlatego też warto zadbać o piękne podanie posiłków na eleganckich talerzach. Postaraj się również, aby wybrane przez Ciebie naczynia  i sztućce były także wygodne oraz trwałe, dzięki czemu nie będą niszczyć się podczas mycia w zmywarce.  

Fot.: Daniel Nijland/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Pejzaż w twoim domu: Jak dekorować przestrzeń za pomocą obrazów
Pejzaż w twoim domu: Jak dekorować przestrzeń za pomocą obrazów
Odkryj magię pejzażów i przekształć swój dom w oazę spokoju dzięki obrazom pejzażowym.
Jak wybrać idealne krzesła i ławki do poczekalni – poradnik dla placówek medycznych
Jak wybrać idealne krzesła i ławki do poczekalni – poradnik dla placówek medycznych
Poradnik, który pomoże Ci dobrze wyposażyć poczekalnię w Twojej placówce medycznej - od wyboru odpowiednich krzeseł, po praktyczne ławki.
Jak strategie marketingowe przekształcają świat domu i ogrodu
Jak strategie marketingowe przekształcają świat domu i ogrodu
Zapoznaj się z innowacyjnymi metodami, dzięki którym marketing kształtuje trendi w branży domu i ogrodu. Rozpoznaj działania, które tworzą unikalne doświadczenia dla klientów.
Ostatnie wpisy