Daniel Libeskind – rok 2021 należy do niego!
ARCHITEKTURA I DESIGN
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Daniel Libeskind – rok 2021 należy do niego!

Wybitny architekt łódzkiego pochodzenia, wykładowca na Yale, twórca budynku Muzeum Żydowskiego w Berlinie i laureat konkursu na upamiętnienie ataku na WTC. Tymi słowami można opisać Daniela Libeskinda, Honorowego Obywatela Miasta Łodzi.

Inicjatywa rady miejskiej

„Świat miast” – kreatywnie brzmiąca nazwa dla wspaniałego projektu. Oto kamienica zaprojektowana przez Daniela Libeskinda, która ma stanowić jego centrum architektoniczne oraz siedzibę biblioteki, nad którą patronat objęła Nina Libeskind.

Z okazji zaprezentowania tego projektu, w roku 75. urodzin wywodzącego się z Łodzi architekta, rada miejska tego miasta zdecydowała, iż rok 2021 będzie poświęcony właśnie jego osobie. Nic dziwnego. Daniel Libeskind to twórca doceniany na całym świecie, od Polski przez Niemcy, aż po Stany Zjednoczone. Architekt, projektant, wizjoner – tak opisywany jest przez innych wybitnych mistrzów po fachu.

Wybitny architekt

Daniel Libeskind znany jest na całym świecie. Jednym z jego najbardziej wyjątkowych projektów jest gmach Muzeum Żydowskiego w Berlinie, które otwarte zostało w 2001 roku. Od tego czasu uznawane jest za jeden z symboli współczesnego Berlina, szczególnie ważnym ze względu na historię Holokaustu i niemieckich Żydów.

Studio Daniel Libeskind jest znane z projektowania ogromnych, zachwycających budynków. Libeskind nie pozwala sobie na opuszczenie gardy – wciąż tworzy i wciąż zachwyca. Wystarczy przyjrzeć się innym jego projektom – otwartym w 2018 roku Muzeum Zhang ZhiDong w Chinach czy znajdującym się w Mediolanie „Il curvo”, będącym częścią projektu CityLife.

Choć Libeskind jest twórcą na skalę międzynarodową, nie zapomina on o swojej ojczystej Łodzi. W tym mieście można znaleźć aż dwadzieścia jeden projektów jego autorstwa.

Nuta nostalgii

Daniel Libeskind to niezwykły architekt nie tylko ze względu na swój niepodważalny talent. Tematyka, której się podejmuje, nigdy nie jest lekka. W środowisku znany jest jako architekt, który zwykł tworzyć w miejscach o smutnej, wręcz dramatycznej historii – jak w przypadku Muzeum Żydowskiego w Berlinie. 

Symbolizm jest jego znakiem rozpoznawczym. Znajdująca się na podłodze muzeum Gwiazda Dawida ma przypominać o Żydach aresztowanych i skazanych na śmierć w obozach koncentracyjnych w okrutnych czasach Holokaustu. Libeskind jest blisko związany z tą tematyką – sam jest bowiem żydowskiego pochodzenia, a jego rodzice cudem przeżyli II Wojnę Światową i Holokaust.

Ze względu na równie trudną sytuację Żydów w Polsce po zakończeniu wojny, w roku 1957 Daniel Libeskind wraz z całą rodziną wyemigrował do Izraela. Kilka lat później znalazł się w Stanach Zjednoczonych. 

Zdjęcie główne: gettyimages.com – stock photo

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zalety kuchni w zabudowie
Zalety kuchni w zabudowie
Czym jest kuchnia w zabudowie i dlaczego warto rozważyć tę opcję? Sprawdź, jak proste może stać się Twoje życie, jeśli zdecydujesz się na to nowoczesne rozwiązanie aranżacyjne!
Jacuzzi ogrodowe dmuchane – mnóstwo zabawy przed twoim domem
Jacuzzi ogrodowe dmuchane – mnóstwo zabawy przed twoim domem
Wyobraź sobie ciepłą wodę, bąbelki otaczające Twoje ciało, niespieszny wieczór wśród drzew i gwiazd... Brzmi jak niebiański sen, prawda? Cóż, ten sen może stać się rzeczywistością dzięki jacuzzi ogrodowemu dmuchanemu.
Kwiaty i rośliny na wydarzeniach – jak stworzyć zieloną przestrzeń podczas eventu?
Kwiaty i rośliny na wydarzeniach – jak stworzyć zieloną przestrzeń podczas eventu?
Odkryj jak zaklinać zieloną przestrzeń na wydarzeniach za pomocą kwiatów i roślin. Prześledź nasze porady i inspiracje na wyjątkowo zielone eventy.
Ostatnie wpisy