Czy warto uprawiać kalarepę w ogrodzie warzywnym?
WNĘTRZE I OGRÓD
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Czy warto uprawiać kalarepę w ogrodzie warzywnym?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Jeżeli jesteśmy amatorami kalarepy i chcemy mieć pewność, ze spożywamy warzywa najwyższej jakości, warto jest pomyśleć o ich uprawie we własnym ogrodzie. Pomimo, że kalarepę można kupić w wielu sklepach spożywczych, nigdy nie mamy pewności jaką drogę musiało przejść warzywo zanim trafiło na nasz stół. Co trzeba wiedzieć na temat kalarepy?

Ważne informacje na temat kalarepy

Kalarepa jest to dwuletnia roślina z rodziny kapustowatych (jest ona spokrewniona z brokułami, kalafiorem, jarmużem, a także kapustą), będąca odmianą kapusty warzywnej. W Polsce kalarepa uprawiana jest na szeroką skalę. Kalarepa jest rośliną dwuletnią, która w pierwszym roku po posadzeniu wykształca bulwę, w drugim natomiast kwiaty i nasiona. Nadziemną częścią rośliny jest jasno-zielona bulwa pędowa. Wyrasta z niej kilkanaście liści o długich ogonkach (mogą mieć one różną wielkość i kształt). Silnie skrócona łodyga kalarepy jest mięsista i zgrubiała, o kulistym kształcie. Zazwyczaj jest ona zielona, choć możemy spotkać również okazy fioletowe. Korzeń kalarepy jest słabo rozwinięty.

Kalarepa zawiera duże ilości błonnika, witaminę C, witaminy z grupy B, a także minerały takie jak wapń, potas czy cynk. Roślina jest również źródłem luteiny i chlorofilu. Jej liście zawierają spore ilości żelaza.

Warzywo to znajduje szerokie zastosowanie w polskiej kuchni. Można podawać na na surowo (jako składnik surówek i sałatek) lub poddawać obróbce termicznej (pamiętajmy jednak, że wysokie temperatury niszczą część składników odżywczych).

W sprzedaży dostępne są nasiona różnych odmian kalarepy.

Sadzimy nasiona kalarepy w ogrodzie warzywnym

Decydując się na posadzenie nasion kalarepy w przydomowym ogrodzie musimy pamiętać, że roślina ta czuje się najlepiej na stanowiskach dobrze nasłonecznionych i osłoniętych od wiatru. Niektórzy ogrodnicy uprawiają to warzywo w tunelach foliowych, gdzie panują stabilne warunki cieplne.

Optymalne podłoże dla kalarepy jest zasobne w składniki pokarmowe, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne, próchnicze. Nasiona kalarepy dobrze jest sadzić rok po oborniku.

Kalarepa jest wrażliwa na niskie temperatury, dlatego uprawia się ją z rozsady. Nasiona można wysadzać do pojemników już w drugiej połowie lutego. Sadzonki przesadza się na docelowe stanowisko pod koniec kwietnia.

Musimy pamiętać, żeby sadzić kalarepę w co najmniej 15-centymetrowych odstępach. Nadmierny ucisk roślin powoduje deformację zgrubień.

Pamiętajmy, że kalarepy nie należy sadzić po sobie, ani po innych roślinach zaliczanych do rodziny kapustowatych. Roślina ta natomiast bardzo dobrze czuje się w towarzystwie buraków ćwikłowych, sałaty, rzodkiewki, pora, endywii czy grochu.

Jeżeli nie mamy ogrodu, możemy uprawiać kalarepę w pojemnikach na balkonie

Zamów nasiona kalarepy w esklepie Legutko

Kalarepa – jakich zabiegów pielęgnacyjnych potrzebuje to warzywo?

Kalarepa nie znosi suszy, dlatego najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest w jej przypadku regularne podlewanie. Jeżeli posadziliśmy kalarepę rok po oborniku, nie musimy jej dodatkowo nawozić. W innym wypadku dobrze jest zastosować nawóz organiczny o niskiej zawartości azotu.

Kalarepa potrzebuje spulchniania gleby, a także usuwania chwastów (są one szczególnie dużym zagrożeniem w początkowych fazach wzrostu rośliny).

Poważnym zagrożeniem dla uprawy kalarepy są ślimaki, które żywią się liśćmi i wgryzają w zgrubienia. Warto z nimi walczyć przy pomocy bezpiecznych środków ochrony roślin (szczególnie dobrze sprawdza się mączka bazaltowa).

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie są koszty budowy tarasu?
Jakie są koszty budowy tarasu?
Planujesz budowę tarasu, ale nie wiesz, na jakie koszty się przygotować? Oto możliwe opcje razem z cenami.
Inkografia – czym różni się print od grafiki artystycznej
Inkografia – czym różni się print od grafiki artystycznej
Jeśli jesteś koneserem sztuki, na pewno słyszałeś już o inkografii. Ta wyjątkowa technika graficzna umożliwia posiadanie kolekcjonerskich obrazów z podpisem autora na ścianie w Twoim salonie.
Jak welurowe łóżko w stylu glamour może odmienić twoją sypialnię?
Jak welurowe łóżko w stylu glamour może odmienić twoją sypialnię?
Odkryj, jak welurowe łóżko w stylu glamour może przekształcić Twoje miejsce odpoczynku, dodając mu luksusu i wyrafinowania.
Ostatnie wpisy