Co zrobić, gdy w wykopie znajdzie się woda?
ARCHITEKTURA I DESIGN
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Co zrobić, gdy w wykopie znajdzie się woda?

Artykuł sponsorowany

Wykopy to podstawowy element fundamentowania – jest on kluczowy dla rozpoczęcia prac budowlanych. Co jednak zrobić, kiedy w wykopie pojawi się woda? Jak pozbyć się wody zalegającej w wykopach? Wszystkie przydatne wskazówki na ten temat znajdziesz w tym artykule!

Co jest przyczyną zalanych wykopów?

Woda w wykopie jest zdecydowanie ogromnym utrudnieniem, które może wstrzymać prace budowalne nawet na bardzo długi czas. Co jednak jest przyczyną wody zalegającej w wykopach? 

Najczęstszą przyczyną zalanych wykopów jest nic innego jak obfity deszcz. Jeśli deszczowa lub burzowa pogoda utrzymuje się przez kilka dni, to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że wykopy zostaną zalane. Inną przyczyną może być także występowanie wód gruntowych. Warto przy tym pamiętać, że jeśli masz do czynienia z gruntem piaszczystym, to woda wsiąknie w niego, jednak następstwem mogą być osuwające się ściany wykopu. Jeśli jednak grunt na Twojej działce jest na przykład gliniany, to woda może zalegać bardzo długo i skutecznie wstrzymać wszelkie prace budowlane. 

Jak pozbyć się wody z wykopów?

Co więc zrobić w sytuacji, kiedy w wykopach na Twojej działce pojawi się woda? Jest kilka rozwiązań, jednak najskuteczniejszymi z nich są z pewnością igłofiltry oraz motopompy. 

Igłofiltry

Jeśli interesuje Cię odwodnienia terenu, to najskuteczniejszą metodą są bez wątpienia igłofiltry. Są one wyjątkowo skuteczne, kiedy w wykopach pojawi się woda gruntowa. Jak dokładnie działają igłofiltry?

Instalacja z igłofiltrami składa się z zespołu ssących kolektorów rurowych. Kolektory te rozciągnięte są dookoła wykopu. Z kolektorów wyprowadzone są igłofiltry odsysające wodę, które są rozmieszczone w odstępach mniej więcej 100 centymetrów. Pamiętaj jednak, że aby system igłofiltrów był w pełni skuteczny, to potrzebne są również pompy do igłofiltrów.

Motopompy

Innym bardzo skutecznym rozwiązaniem jest wykorzystanie motopompy do osuszania gruntu. Aby skorzystać z takiej profesjonalnej motopompy, możesz wezwać straż pożarną lub wynająć motopompę na kilka dni.  

Pamiętaj przy tym, aby wybrać odpowiedni rodzaj urządzenia. Motopompy możemy bowiem podzielić na te do oczyszczania wykopów z wody czystej lub brudnej oraz na te, które przeznaczone są do szlamu. A jak działa taka motopompa?  Do urządzenia podłącza się węże strażackie, a przed samym uruchomieniem trzeba je zalać wodą. Należy przy tym pamiętać, że bardzo istotne jest również znalezienie bezpiecznego miejsca, do którego możliwe będzie odprowadzenie wody.

Fot.: Chandler Cruttenden/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kreatywne przekształcanie przestrzeni mieszkalnych poprzez sztukę recyklingu
Kreatywne przekształcanie przestrzeni mieszkalnych poprzez sztukę recyklingu
Odkryj, jak sztuka recyklingu wpływa na przemianę wnętrz, dodając do nich wyjątkowy i ekologiczny charakter. Imprezuj na pełnej eko-energii, tworząc i przebudowując swoją przestrzeń mieszkalną.
Konkurs Fasada Roku 2021: półmetek zgłoszeń
Konkurs Fasada Roku 2021: półmetek zgłoszeń
Konkurs "Fasada Roku" organizowany przez firmę Baumit jest już na półmetku - minął etap zgłoszeń. Z niecierpliwością czekamy na wyniki!
Ekologiczne rozwiązania do domu
Ekologiczne rozwiązania do domu
Zastanawiasz się, jakie rozwiązania warto zastosować w domu, aby wspierać środowisko naturalne i oszczędzać energię? Podpowiadamy w artykule.
Ostatnie wpisy