Czym są Księgi Wieczyste i kiedy z nich korzystać?
ARCHITEKTURA I DESIGN
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Czym są Księgi Wieczyste i kiedy z nich korzystać?

Artykuł sponsorowany

Z Ksiąg Wieczystych warto korzystać przy planowaniu zakupu nieruchomości. Czym jednak dokładnie one są, jakie informacje można w nich znaleźć i kiedy jeszcze warto z nich korzystać?

Czym są Księgi Wieczyste?

To podstawowy dokument potwierdzający własność nieruchomości. Rejestr Ksiąg Wieczystych jest pierwszym źródłem informacji, z którego warto korzystać, kiedy planuje się zakup domu czy innej nieruchomości. Z treścią interesującej Cię Księgi Wieczystej możesz zapoznać się w siedzibie sądu. Należy ją wybrać zgodnie z położeniem danej nieruchomości.

Przydatna jest także przeglądarka Ksiąg Wieczystych, która pozwala wyszukać daną nieruchomość. Jeżeli chcesz znaleźć Księgi Wieczyste online za darmo, możesz to zrobić, a potem uzyskać do nich dostęp. W Internecie możesz sprawdzić także, jak znaleźć działkę po numerze.

Jakie informacje znajdziesz w Księdze Wieczystej?

W Księgach Wieczystych zawarte są wszelkie informacje, które pozwalają prawidłowo zidentyfikować zarówno nieruchomość, jak i jej właścicieli. Te informacje to: pełny adres nieruchomości, dane właściciela lub współwłaścicieli, powierzchnia nieruchomości gruntowej i budynków, wpisy dotyczące hipoteki. Można też znaleźć tam prawa, które przysługują wobec nieruchomości osobom innym niż właściciele, służebności gruntowe związane z daną nieruchomością oraz informacje dotyczące umów dożywocia, pierwokupu i podobnych zawartych przez właściciela.

Warto jednak pamiętać, że nadal nie wszystkie nieruchomości w Polsce posiadają Księgi Wieczyste, przez co uzyskanie tych informacji może być utrudnione.

Nieruchomości, które nie posiadają Księgi Wieczystej

Obowiązek założenia Ksiąg Wieczystych został nałożony na nieruchomości wybudowane po 1982. Nie ma jednak obowiązku założenia ich dla nieruchomości istniejących wcześniej, dlatego też wiele z nich nadal nie ma Księgi Wieczystej i nie znajdziesz ich w Rejestrze.

Zazwyczaj Księgi Wieczystej nie posiadają grunty rolne i leśne, a także budynki o niejasnej wartości, takie, którymi nikt się nie zajmuje. Inne nieruchomości nieposiadające Ksiąg to mieszkania, do których mieszkańcy posiadają jedynie spółdzielcze prawo do lokalu. Wynika to z tego, że spółdzielnia nie ma obowiązku zakładania Księgi Wieczystej każdego mieszkania z osobna.

Kiedy korzystać z Ksiąg Wieczystych?

Księgi są niezwykle przydatne przed zakupem nieruchomości. Należy wtedy sprawdzić w Księdze Wieczystej, czy adres, powierzchnia i prawny właściciel zgadzają się z informacjami, które podaje sprzedawca. Warto sprawdzić to zwłaszcza przy zakupie działek rolnych, ponieważ bywa tak, że kwestie spadkowe nie są uregulowane.

W Księdze można zweryfikować również informacje na temat tego, czy dana nieruchomość nie jest obciążona hipoteką. W razie zakupu takiej nieruchomości wierzyciel, na którego hipoteka została ustanowiona, może dochodzić roszczeń od nowego właściciela. Koniecznie trzeba sprawdzić także, czy na nieruchomość nie jest wpisana służebność, na przykład przemysłowa, prawo przechodu przez działkę czy prawo do mieszkania dożywotnio danej osoby.

Jak założyć Księgę Wieczystą?

Nie jest to nic trudnego, jednak może to zrobić tylko właściciel, współwłaściciel albo osoba posiadająca spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Żeby założyć Księgę, należy się udać do Wydziału Ksiąg Wieczystych sądu właściwego dla nieruchomości pod względem jej położenia. Warto pamiętać także o tym, że Księgę Wieczystą można założyć tylko dla nieruchomości, która znajduje się na terenie Polski.

Zakładając Księgę należy przedstawić dokument potwierdzający własność w oryginale albo w odpisie, dokumenty geodezyjne oraz odpowiedni wniosek. Gdyby stan prawny dotyczący nieruchomości się zmienił, właściciel albo posiadacz praw ma obowiązek niezwłocznie poinformować o tym sąd.

Zdjęcie główne: Austin Distel/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak dopasować meble na wymiar do twojego unikalnego stylu wnętrza
Jak dopasować meble na wymiar do twojego unikalnego stylu wnętrza
Poznaj sekret idealnie dopasowanych mebli na wymiar, które podkreślą styl Twojego wnętrza i zadziwią każdego gościa.
Jak zrobić zrzut ekranu?
Jak zrobić zrzut ekranu?
Czasami zdarza się, że buszując w sieci znajdujemy coś, co chcemy zapisać na komputerze na stałe. Sprawdź jak to zrobić. To proste!
Co zrobić, gdy w wykopie znajdzie się woda?
Co zrobić, gdy w wykopie znajdzie się woda?
Dowiedz się, jak pozbyć się wody zalegającej w wykopach przy użyciu igłofiltrów lub motopompy.
Ostatnie wpisy