Teleporada – nowoczesne rozwiązanie w medycynie
INNE
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Teleporada – nowoczesne rozwiązanie w medycynie

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

W ostatnim czasie pandemia COVID-19 wprowadziła znaczące zmiany w wielu aspektach życia, w tym również w sposobie korzystania z usług medycznych. Obecnie standardem stały się teleporady, które są pełnowartościowymi konsultacjami lekarskimi, różniącymi się od tradycyjnych wizyt brakiem fizycznego kontaktu z lekarzem. Komunikacja z lekarzem odbywa się poprzez czat lub rozmowę telefoniczną, co pozwala na otrzymanie fachowej porady, postawienie diagnozy oraz zaplanowanie odpowiedniego leczenia.

Warto wiedzieć, jak przebiega proces umawiania się na teleporadę oraz jak należy się do niej przygotować.

Jak się umówić na teleporadę u specjalisty?

Teleporady to wygodny sposób na konsultacje medyczne, który wykorzystuje nowoczesne technologie. Dzięki nim pacjenci mogą uniknąć długiego oczekiwania na wizytę oraz ryzyka zakażenia, które może wystąpić w tradycyjnych przychodniach. W czasach pandemii teleporady stały się rekomendowaną formą kontaktu z lekarzem, zapewniającą odpowiedni poziom opieki. Badania CBOS pokazują, że w okresie ograniczeń związanych z pandemią, aż 62% Polaków skorzystało przynajmniej raz z porady lekarskiej przez telefon.

Zapisanie się na teleporadę w wymaga kilku prostych kroków. Początkowo trzeba określić, jakiego specjalisty potrzebujemy i znaleźć termin, który będzie nam odpowiadał. Kolejnym etapem jest założenie konta w systemie. W przypadku, gdy interesuje nas prywatna konsultacja z internistą lub chcemy skorzystać z usług lekarza specjalisty, konieczne jest również dokonanie płatności za wizytę.

Czy sama teleporada wystarczy?

Teleporada to forma konsultacji medycznej, która odbywa się na odległość, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej czy stron typu receptomat.pl. W przeciwieństwie do tradycyjnej wizyty, lekarz i pacjent nie spotykają się osobiście. Mimo to, w pewnych sytuacjach bezpośrednie spotkanie może okazać się niezbędne, szczególnie gdy lekarz nie jest w stanie dokładnie ocenić stanu zdrowia pacjenta wyłącznie na podstawie rozmowy. W takich przypadkach może zasugerować wizytę w placówce medycznej.

Zdecydowana większość konsultacji, bo aż 80%, kończy się pomyślnie już podczas pierwszego kontaktu telefonicznego. Czasami jednak zdarza się, że lekarz musi podjąć szybkie działania i wezwać pomoc medyczną, jeśli stan pacjenta tego wymaga. W takich momentach lekarz może udzielić wskazówek, które pomogą w oczekiwaniu na przyjazd karetki. Mimo tych wyjątków teleporada zazwyczaj wystarcza do postawienia diagnozy, przepisania leków, a także do analizy wyników badań i monitorowania efektów terapii.

Jak przygotować się do teleporady?

Zanim rozpocznie się konsultacja zdalna, warto zebrać niezbędne informacje, takie jak numer PESEL, który podaje się na wstępie wraz z imieniem i nazwiskiem. Przydatne będą również najnowsze wyniki badań, spis regularnie stosowanych leków, a także przygotowana lista pytań do lekarza i objawów, które trzeba omówić. Dzięki temu nie przeoczymy żadnego ważnego tematu i będziemy w stanie dokładnie odpowiadać na zapytania specjalisty.

W przypadku wystąpienia problemów technicznych podczas rozmowy należy niezwłocznie je zgłaszać i prosić o powtórzenie niezrozumiałych kwestii. To zapewni, że wszystkie informacje zostaną prawidłowo zrozumiane.

Warto również pamiętać, że czas teleporady jest ograniczony, dlatego skupienie się na najważniejszych sprawach jest kluczowe. Notatki dotyczące tematów do omówienia z lekarzem pozwolą na ich zwięzłe przedstawienie i ułatwią lekarzowi zadawanie dodatkowych pytań.

Czy w ramach teleporady otrzymamy e-receptę?

Teleporada jest uznawana za równoważną tradycyjnym wizytom u lekarza. Podczas takiej konsultacji online istnieje możliwość uzyskania e-recepty, która umożliwia zakup niezbędnych medykamentów. Ponadto pacjent może otrzymać skierowanie na konieczne badania diagnostyczne lub zwolnienie lekarskie, jeśli stan zdrowia wymaga odpoczynku. Wszystkie te dokumenty są akceptowane zarówno w aptekach, jak i w placówkach medycznych czy przez pracodawców.

Podczas e-wizyty lekarz ma dostęp do historii medycznej pacjenta, co pozwala na lepsze zrozumienie jego sytuacji zdrowotnej. Dzięki temu lekarz może szybciej zdecydować o konieczności przeprowadzenia dodatkowych badań lub wybrać najbardziej odpowiednią terapię. Dokumentacja medyczna jest aktualizowana na bieżąco, co zapewnia ciągłość opieki zdrowotnej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak efektywnie zagospodarować przestrzeń w małej szafie?
Jak efektywnie zagospodarować przestrzeń w małej szafie?
Poznaj skuteczne sposoby na optymalne wykorzystanie miejsca w małej szafie. Zastosuj proste rozwiązania i spraw, by twoja garderoba zawsze była uporządkowana i funkcjonalna.
Kwiaty i rośliny na wydarzeniach – jak stworzyć zieloną przestrzeń podczas eventu?
Kwiaty i rośliny na wydarzeniach – jak stworzyć zieloną przestrzeń podczas eventu?
Odkryj jak zaklinać zieloną przestrzeń na wydarzeniach za pomocą kwiatów i roślin. Prześledź nasze porady i inspiracje na wyjątkowo zielone eventy.
Ekologiczny ogród – wykorzystanie kompostowników i praktycznych mebli do stworzenia przyjaznej przestrzeni na świeżym powietrzu
Ekologiczny ogród – wykorzystanie kompostowników i praktycznych mebli do stworzenia przyjaznej przestrzeni na świeżym powietrzu
Omówimy jak świadoma decyzja o ekologicznym ogrodzie wpływa na nasze otoczenie. Skorzystaj z praktycznych porad dotyczących kompostowania i wyboru ekoprzyjaznego wyposażenia ogrodowego.
Ostatnie wpisy