Murale w Poznaniu. Sprawdź gdzie się znajdują
SZTUKA I KULTURA
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Murale w Poznaniu. Sprawdź gdzie się znajdują

Poznańskie murale wzbudzają zachwyt zarówno w oczach mieszkańców miasta,  jak i turystów. Monumentalne obrazy zdobią zniszczone kamienice, ilustrując przeszłość i współczesność. Oto najciekawsze z nich!

Kilka słów o muralach – skąd się wzięły?

Za prototypy współczesnych murali można uznać prehistoryczne malunki z Jaskini Chauveta we Francji, które mają około 30 000 lat. Jednak biorąc pod uwagę nie tak daleką przeszłość, kolebką monumentalnych malowideł ściennych jest Meksyk. Właśnie tam rozwijał się ten nurt street-artu; niezależni, lokalni artyści dawali wyraz swojej twórczej ekspresji, pokrywając monumentalnymi malunkami kościoły i budynki urzędowe. Miało to miejsce w I połowie XX wieku. Od tego czasu murale zyskały ogromną popularność i możemy podziwiać je w większości miast na całym świecie. Murale najczęściej pokrywają ściany kamienic, mogą być też ukryte w bocznych bramach i na podwórkach. Jakie malunki świetnie wkomponowały się w miejski krajobraz Poznania?

Poznański street-art – najciekawsze murale w mieście

Wiele osób, które planują odwiedzić stolicę Wielkopolski, zastanawia się, jakie murale wywołują największe emocje mieszkańców miasta i turystów? Oto kilka inspirujących, poznańskich murali, obok których nie można przejść obojętnie.

Ogród w tajemnicy za bramką 

Magiczny mural autorstwa Murall Studio znajduje się na ul. Za Bramką (na dziedzińcu prywatnej kamienicy, dzięki uprzejmości lokatorów zwykle nie ma problemów z dostaniem się na dziedziniec). Uliczne dzieło powstawało przez 14 dni, to efekt pracy 7 twórców niezależnych. Mural utrzymany jest w baśniowym klimacie, przywodząc na myśl tajemniczy ogród. Zachwyca kolorami i nawiązuje do malarstwa secesyjnego.

Mały Książę

Kolejny mural powstał na ul. Ogrodowej, jego autorami jest Sławomir Wrembel (prezes zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Otwarte Drzwi”) oraz uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej działającej pod skrzydłami instytucji. Dzieło przedstawia tytułowego bohatera książki Antoine’a de Saint-​Exupéry’ego – nawiązuje do jednej z ulubionych lektur szkolnych. 

„Jeżeli porcelana, to wyłącznie taka…” 

Obowiązkowym punktem na poznańskiej mapie street-artu jest też mural zlokalizowany na ul. Szyperskiej (obok Biedronki). Przedstawia wiersz Stanisława Barańczaka, który poeta napisał w ramach projektu „Poezja jest tym, co rodzi się z życia” i programu „Centrum warte Poznania”.

Zobacz też: Banksy Art. Najpopularniejsze obrazy artysty

The Thin Wire

Kolejny, zachwycający mural znajdziemy przy ul. Nowowiejskiego. Jego pomysłodawcą jest włoski artysta Maupal (Mauro Pallotta), który słynie z socjopolitycznej tematyki swoich dzieł. Mural przedstawia kobietę, która próbuje zszyć ze sobą dwie części rozdartej, polskiej flagi. To trafna metafora podziałów politycznych pomiędzy zwolennikami konserwatyzmu, a liberalizmu, którego wszyscy doświadczamy. 

Alternatywne zwiedzanie miasta – pobierz mapę z muralami!

Dobra wiadomość dla fanów sztuki ulicznej – w tym roku ukazała się kolejna edycja map-przewodników po Poznaniu w niestandardowej odsłonie. Miłośnicy street-artu mogą w szybki sposób odnaleźć interesujące punkty sztuki ulicznej Poznania, pobierając przez internet mapę „Z bliska / Z daleka” (w formacie PDF). Na mapie umieszczono łącznie 94 realizacje lokalnych i międzynarodowych twórców; są to nie tylko monumentalne murale, ale też graffiti, neonowe szyldy czy typografia miasta. Poprzednie mapy, które ukazały się w 2016 i 2018 roku cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Bardzo prawdopodobne, że również i teraz przewodnik po poznańskim street-arcie okaże się sukcesem i zachęci odbiorców do eksplorowania nieturystycznych zakątków miasta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak innowacyjne źródła ciepła mogą przekształcić atmosferę twojego domu?
Jak innowacyjne źródła ciepła mogą przekształcić atmosferę twojego domu?
Dowiedz się, jak innowacyjne systemy grzewcze mogą poprawić atmosferę w twoim domu, zarówno w zakresie komfortu, jak i ekologii.
Meble łazienkowe — doskonałe rozwiązanie dla Twojej łazienki
Meble łazienkowe — doskonałe rozwiązanie dla Twojej łazienki
Zadbaj o jakość materiałów i postaw na meble, które będą służyć Ci przez wiele lat.
Nowoczesne i funkcjonalne rozwiązania dla małych łazienek
Nowoczesne i funkcjonalne rozwiązania dla małych łazienek
Czy małe pomieszczenia zawsze muszą być dużym wyzwaniem? Niekoniecznie! Sprawdź, co możesz zrobić, aby Twoja łazienka wyglądała pięknie i była wygodna mimo małego rozmiaru.
Ostatnie wpisy