Malarstwo współczesne. Czy warto w nie inwestować?
ARCHITEKTURA I DESIGN
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Malarstwo współczesne. Czy warto w nie inwestować?

Interesujesz się malarstwem współczesnym i nie wiesz, czy warto w nie inwestować? A może szukasz stabilnego kapitału, ale wciąż masz wątpliwości? Sprawdź wszystkie najważniejsze informacje na temat inwestowania w tę gałąź sztuki.

Początki malarstwa współczesnego datuje się na połowę XX wieku, a dokładniej na okres po II wojnie światowej. W jego skład wchodzi wiele pomniejszych kierunków, takich jak socrealizm, pop-art, hiperrealizm czy konceptualizm. Jeśli chodzi o formę i tematykę dzieł – tutaj granice właściwie nie istnieją. Abstrakcyjne pejzaże, geometryczne wzory, martwa natura? Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie

Dlaczego warto inwestować w malarstwo współczesne?

Jeśli zastanawiasz się, czy warto inwestować w nowoczesne malarstwo, istnieje kilka powodów, by taką inwestycję podjąć. Przede wszystkim, jak podaje opublikowany przez Główny Urząd Statystyczny raport „Rynek sztuki w Polsce 2020”, w zeszłym roku w naszym kraju sprzedano dzieła za ponad 418 milionów złotych – wartość ta wzrosła o 150% w porównaniu do 2019 r. Aż 85% tej kwoty to obrazy, z czego w swojej kategorii 52% obrazów to malarstwo dawne, a 48% – współczesne. Już od kilku lat wyniki wyglądają podobnie, co oznacza, że zainteresowanie dziełami z obecnego okresu w sztuce nie słabnie.

Na taki stan rzeczy wpływ miała (i wciąż ma) epidemia koronawirusa. W dobie niepewnego kapitału inwestorzy lokują swoje pieniądze w tym, co stabilne i co może kiedyś znacząco zwiększyć swoją wartość. Obecna sytuacja na świecie jest więc idealnym momentem na to, by rozpocząć przygodę z inwestycjami.

Kto inwestuje w obrazy?

Przekonanie, że w sztukę inwestują jedynie bogaci kolekcjonerzy, mija się z prawdą. Wraz ze wzrostem popularności Internetu i rozwojem wolnego rynku kupowanie prac przestało być zarezerwowane jedynie dla wąskiego grona wysoce wykształconych osób. Obecnie klasa średnia równie chętnie inwestuje w malarstwo nowoczesne.

Co warto kupić?

Jeśli dopiero stawiasz pierwsze kroki w świecie malarstwa i nie masz o nim zbyt wielkiej wiedzy, na początek postaw na prace młodych artystów. Ci prezentują swój dorobek na przykład na pokazach dyplomowych czy w galeriach sztuki. Wybieraj przede wszystkim takie obrazy, które Ci się podobają; szukaj tego, co niecodzienne, oryginalne i świeże. Inwestowanie w sztukę wymaga cierpliwości, a także stałego poszerzania wiedzy, dlatego mało kto rzuca się od razu na głęboką wodę.

Ciekawostka: Najpopularniejszymi polskimi autorami z nurtu malarstwa współczesnego w Polsce są Wojciech Fangor i Tamara Łempicka. W 2020 roku ich najdroższe dzieła sprzedano za 7,3 i 4,5 mln zł.

Porady dla początkujących inwestorów

Jak więc widać, rynek młodej sztuki w ostatnim czasie przeżywa prawdziwy renesans. Oto praktyczne wskazówki, które pomogą Ci w pierwszych inwestycjach:

  1. Na bieżąco śledź trendy, popularne nazwiska i aktualne wydarzenia, by zorientować się w tym, co aktualnie dzieje się na rynku.
  2. Nawiązuj kontakty z młodymi malarzami.
  3. Bierz udział w aukcjach, które dobrze obrazują zmiany w cenach.
  4. Czytaj prasę i artykuły w sieci.

Poza tym pamiętaj, żeby całe przedsięwzięcie traktować jako ciekawą przygodę i przyjemność!

Zdjęcie główne: pexels.com/Matheus Viana

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zdrowe Słodycze: Smaczne Przyjemności bez Wyrzutów Sumienia
Zdrowe Słodycze: Smaczne Przyjemności bez Wyrzutów Sumienia
Odkryj Zdrowe Słodycze Bezglutenowe - Słodki Smak w Zgodzie z Twoim Zdrowiem!
Dzieła Zdzisława Beksińskiego: Podziemny świat wyobraźni
Dzieła Zdzisława Beksińskiego: Podziemny świat wyobraźni
Mistrz mrocznej wyobraźni. Jego dzieła odkrywają nieznane przestrzenie duszy. Gotowy na podróż w głąb tajemniczego świata artysty?
Jak wybrać idealne krany do swojej łazienki – poradnik dla początkujących
Jak wybrać idealne krany do swojej łazienki – poradnik dla początkujących
Gruntowny poradnik pt. "Jak wybrać idealne krany do swojej łazienki" pomoże Ci zrozumieć kluczowe elementy, na które należy zwrócić uwagę, oraz porady ekspertów, które pomogą Ci zaoszczędzić czas i pieniądze.
Ostatnie wpisy