Malarstwo współczesne. Czy warto w nie inwestować?
ARCHITEKTURA I DESIGN
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Malarstwo współczesne. Czy warto w nie inwestować?

Interesujesz się malarstwem współczesnym i nie wiesz, czy warto w nie inwestować? A może szukasz stabilnego kapitału, ale wciąż masz wątpliwości? Sprawdź wszystkie najważniejsze informacje na temat inwestowania w tę gałąź sztuki.

Początki malarstwa współczesnego datuje się na połowę XX wieku, a dokładniej na okres po II wojnie światowej. W jego skład wchodzi wiele pomniejszych kierunków, takich jak socrealizm, pop-art, hiperrealizm czy konceptualizm. Jeśli chodzi o formę i tematykę dzieł – tutaj granice właściwie nie istnieją. Abstrakcyjne pejzaże, geometryczne wzory, martwa natura? Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie

Dlaczego warto inwestować w malarstwo współczesne?

Jeśli zastanawiasz się, czy warto inwestować w nowoczesne malarstwo, istnieje kilka powodów, by taką inwestycję podjąć. Przede wszystkim, jak podaje opublikowany przez Główny Urząd Statystyczny raport „Rynek sztuki w Polsce 2020”, w zeszłym roku w naszym kraju sprzedano dzieła za ponad 418 milionów złotych – wartość ta wzrosła o 150% w porównaniu do 2019 r. Aż 85% tej kwoty to obrazy, z czego w swojej kategorii 52% obrazów to malarstwo dawne, a 48% – współczesne. Już od kilku lat wyniki wyglądają podobnie, co oznacza, że zainteresowanie dziełami z obecnego okresu w sztuce nie słabnie.

Na taki stan rzeczy wpływ miała (i wciąż ma) epidemia koronawirusa. W dobie niepewnego kapitału inwestorzy lokują swoje pieniądze w tym, co stabilne i co może kiedyś znacząco zwiększyć swoją wartość. Obecna sytuacja na świecie jest więc idealnym momentem na to, by rozpocząć przygodę z inwestycjami.

Kto inwestuje w obrazy?

Przekonanie, że w sztukę inwestują jedynie bogaci kolekcjonerzy, mija się z prawdą. Wraz ze wzrostem popularności Internetu i rozwojem wolnego rynku kupowanie prac przestało być zarezerwowane jedynie dla wąskiego grona wysoce wykształconych osób. Obecnie klasa średnia równie chętnie inwestuje w malarstwo nowoczesne.

Co warto kupić?

Jeśli dopiero stawiasz pierwsze kroki w świecie malarstwa i nie masz o nim zbyt wielkiej wiedzy, na początek postaw na prace młodych artystów. Ci prezentują swój dorobek na przykład na pokazach dyplomowych czy w galeriach sztuki. Wybieraj przede wszystkim takie obrazy, które Ci się podobają; szukaj tego, co niecodzienne, oryginalne i świeże. Inwestowanie w sztukę wymaga cierpliwości, a także stałego poszerzania wiedzy, dlatego mało kto rzuca się od razu na głęboką wodę.

Ciekawostka: Najpopularniejszymi polskimi autorami z nurtu malarstwa współczesnego w Polsce są Wojciech Fangor i Tamara Łempicka. W 2020 roku ich najdroższe dzieła sprzedano za 7,3 i 4,5 mln zł.

Porady dla początkujących inwestorów

Jak więc widać, rynek młodej sztuki w ostatnim czasie przeżywa prawdziwy renesans. Oto praktyczne wskazówki, które pomogą Ci w pierwszych inwestycjach:

  1. Na bieżąco śledź trendy, popularne nazwiska i aktualne wydarzenia, by zorientować się w tym, co aktualnie dzieje się na rynku.
  2. Nawiązuj kontakty z młodymi malarzami.
  3. Bierz udział w aukcjach, które dobrze obrazują zmiany w cenach.
  4. Czytaj prasę i artykuły w sieci.

Poza tym pamiętaj, żeby całe przedsięwzięcie traktować jako ciekawą przygodę i przyjemność!

Zdjęcie główne: pexels.com/Matheus Viana

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Start konkursu „AXOR. Luksus nie wymaga przestrzeni” 5 lipca
Start konkursu „AXOR. Luksus nie wymaga przestrzeni” 5 lipca
Dobry design zasługuje na wyróżnienie. Dlatego warto zgłosić się do konkursu „AXOR. Luksus nie wymaga przestrzeni”. Sprawdź, jakie wymagania trzeba spełniać!
Sofa z funkcją spania. Jeden mebel, wiele funkcji
Sofa z funkcją spania. Jeden mebel, wiele funkcji
Meble, które łączą w sobie kilka funkcji, pozwalają zaoszczędzić miejsce bez utraty komfortu. Poznaj główne zalety mebli wielofunkcyjnych i urządź swoje mieszkanie z pomysłem!
Piękno i różnorodność: Poznaj rodzaje płytek dostępne na rynku
Piękno i różnorodność: Poznaj rodzaje płytek dostępne na rynku
Odkryj fascynujący świat płytek! Poznaj ich różnorodność i zalety. Znajdź idealny rodzaj płytek, który dodadzą Twoim wnętrzom niepowtarzalnego uroku i stylu.
Ostatnie wpisy