Ergonomia w kuchni — praktyczne rozwiązania
WNĘTRZE I OGRÓD
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ergonomia w kuchni — praktyczne rozwiązania

Artykuł sponsorowany

Kuchnia to serce domu, dlatego sprawne i swobodne poruszanie się po niej to podstawa. Przy jej projektowaniu warto więc pomyśleć o odpowiedniej ergonomii. 

Jak wybierać meble do kuchni? 

Meble do kuchni służą głównie do przechowywania naczyń, przyborów kuchennych, akcesoriów, ale również zapasów. Warto zwrócić uwagę na to, żeby miały odpowiednią dużą pojemność. Ponadto muszą charakteryzować się dobrą organizacją i podziałem przestrzeni, aby utrzymywanie w nich porządku było czymś łatwym. Dostęp do akcesoriów i przedmiotów również musi być szybki i wygodny.

Dobrym rozwiązaniem będzie zamontowanie w obrębie szuflad dodatkowych półeczek, w których przechowywać będziesz mniejsze akcesoria kuchenne. Uchwyty do mebli kuchennych to kolejna istotna rzecz, o której warto pomyśleć przed zakupem. Szuflady i szafki będą przez ciebie często otwierane, dlatego uchwyty muszą być wygodne dla twojej ręki i jednocześnie pasować do wystroju całej kuchni. 

Przestrzeń w szafkach kuchennych 

Wygląd mebli kuchennych to nie jeszcze nie wszystko. Trzeba pomyśleć również nad organizacją przechowywanych przedmiotów, aby zapewnić sobie komfort pracy. Jak więc dobrze rozplanować sobie umiejscowienie rzeczy w szafkach, aby zawsze mieć łatwy i wygodny dostęp do potrzebnych rzeczy? Ułatwieniem tutaj będą wkłady oraz specjalne organizery, które pomogą ci w łatwym posortowaniu kuchennych przyborów. Dzięki takiej organizacji będziesz w stanie zachować przejrzystość, a czas wykonywanych czynności znacznie się skróci. 

W szafkach możesz zamontować specjalne uchwyty na talerze lub system podziału wewnętrznego półek i szuflad. Dzisiejsze systemy kuchenne umożliwiają na sprytny podział przestrzeni, aby była jak najbardziej funkcjonalna i dopasowana w zależności od przechowywanej zawartości. Można również pomyśleć o rozwiązaniach od GTV czy bardziej tradycyjnych takich jak koszyki, pojemniki oraz organizery na sztućce i przybory kuchenne. Kosze na śmieci również muszą mieć swoje miejsce w kuchni, dlatego nie zapomnij o wyznaczeniu do nich miejsca. 

Elektronika w kuchni 

Elektronika jest obecna w każdej kuchni, jednak jej ilość jest zależna od twoich potrzeb. Minimum, które znajdzie swoje miejsce wszędzie, jest lodówka oraz piekarnik z płytą grzewczą. Dzisiaj popularne są również mikrofalówka i zmywarka. Jeśli stawiasz na nowoczesność, musisz pomyśleć o przestronności. Aby sprzęty AGD nie zabierały dodatkowego miejsca, warto pomyśleć o ich zabudowie.

Warto zwrócić uwagę na płytę indukcyjną, ponieważ zapewni ci ona bezpieczne użytkowanie, łatwe utrzymanie czystości oraz niskie zużycie energii. Przy wyborze lodówki warto zaś pomyśleć nad taką, która zamrażarkę na w dolnej komorze. Piekarnik i mikrofalówkę warto zabudować w meblach, aby zaoszczędzić miejsce na blacie. 

Dodatkowe rozwiązania w kuchni 

Rozmieszczenie mebli oraz sprzętu AGD to nie wszystko, co możesz zrobić w swojej kuchni. Warto również pomyśleć nad mniejszym udogodnieniami, które sprawią, że praca w kuchnie będzie jeszcze przyjemniejsza! Oto kilka dodatkowych rozwiązań: 

  • dodatkowy blat;
  • osobne miejsce na detergenty; 
  • miejsce na gorące naczynia;
  • półeczka na przyprawy; 
  • listwa na noże; 
  • maty antypoślizgowe w szufladach;
  • oświetlenie szuflad.

Kuchnia to miejsce, z którego musi ci się dobrze korzystać, dlatego przed jej zakupem warto wszystko dokładnie przemyśleć. Dzięki podstawowej wiedzy z projektowania możesz stworzyć wnętrze swoich marzeń, które jednocześnie będzie ergonomiczne i wygodne. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Mark McCammon

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Aktorstwo w teatrze muzycznym – jakie umiejętności są potrzebne do bycia dobrym aktorem w teatrze muzycznym?
Aktorstwo w teatrze muzycznym – jakie umiejętności są potrzebne do bycia dobrym aktorem w teatrze muzycznym?
Aktorstwo w teatrze muzycznym to jedna z najbardziej wymagających form sztuki aktorskiej. W przeciwieństwie do teatru dramatycznego, w teatrze muzycznym aktorzy muszą umieć śpiewać i tańczyć, a także odnajdywać się w różnych gatunkach muzycznych, takich jak rock, pop, jazz czy musical.
Jak projektowane są oznakowania, aby były bardziej dostępne dla osób niewidomych?
Jak projektowane są oznakowania, aby były bardziej dostępne dla osób niewidomych?
W dzisiejszych czasach dostępność dla osób z niepełnosprawnościami jest bardzo ważna. Jednym z największych wyzwań, które stoją przed projektantami i twórcami oznakowań, jest zapewnienie ich dostępności dla osób niewidomych. W tym artykule przedstawimy, jak projektowane są oznakowania, aby były bardziej dostępne dla osób niewidomych.
Jak dobrze wybrać meble ogrodowe?
Jak dobrze wybrać meble ogrodowe?
Poznaj sprawdzone metody na wybór najlepszych mebli ogrodowych dostosowanych do Twojej przestrzeni. Zrób swój wybór łatwiejszym z naszym przewodnikiem.
Ostatnie wpisy