Artykuł sponsorowany
Niewielki metraż mieszkania nie musi być przeszkodą dla praktycznego i estetycznego wnętrza. Kluczem jest przemyślana aranżacja oraz wybór jednolitej kolorystyki, która pozwoli optycznie powiększyć wnętrze. Przeczytaj, co jeszcze ma znaczenie przy urządzaniu kawalerki.
Wiele osób nie przykłada wystarczającej uwagi do oświetlenia, które odgrywa istotną rolę w kreowaniu przestrzeni. Za jego pomocą można wydzielić w kawalerce osobną przestrzeń do pracy i relaksu. W części sypialnianej powinna panować relaksująca atmosfera, którą możesz stworzyć przez zastosowanie delikatnego światła o ciepłej barwie bieli. Dobrze dopasowane natężenie światła wpłynie pozytywnie na samopoczucie, a doświetlone biurko pozwoli lepiej skoncentrować się na pracy.
W niewielkich przestrzeniach świetnie sprawdzą się lampy sufitowe. Dobrym wyborem będzie umieszczone na suficie oświetlenie ledowe, które nie zajmie dużo miejsca i przyczyni się do obniżenia zużycia energii elektrycznej. Osoby nastawione na ciągłość eksploatacji lampy powinny być zadowolone z wydajności i żywotności oświetlenia ledowego.
W kawalerce ważne jest ergonomiczne wykorzystanie przestrzeni, dlatego w aneksie kuchennym powinny znaleźć się tylko najpotrzebniejsze sprzęty – najlepiej, jeśli będą to urządzenia wielofunkcyjne, takie jak np. mikrofala z funkcją pieczenia. Dobrym rozwiązaniem może być także zabudowane wyposażenie agd, ponieważ jasne fronty będą optycznie powiększać i rozjaśniać wnętrze. Wiele firm ma w swojej ofercie również sprzęt gospodarstwa domowego w rozmiarze mniejszym od standardowego, dzięki czemu można zaoszczędzić trochę miejsca na blacie użytkowym. Jeśli chodzi o zlewy kuchenne, to na niewielkiej przestrzeni najbardziej funkcjonalny będzie zlewozmywak narożny albo jednokomorowy.
Kuchnia w małym mieszkaniu powinna mieć dobrze opracowany system przechowywania artykułów spożywczych, naczyń oraz chemii gospodarczej. Ważne, aby wszystkie meble i dodatki były utrzymane w spójnej stylistyce, dzięki czemu wnętrze będzie wyglądało na minimalistyczne i uporządkowane. Chcąc zaoszczędzić miejsce w małej kuchni, możesz kupić składany stolik przyścienny lub wykorzystać w tym celu przedłużony blat użytkowy. Alternatywą dla zwykłych krzeseł mogą być modele składane albo stoliki barowe, które można łatwo schować do szafy.
Umeblowanie kawalerki powinno być dobrze przemyślane. Wielu projektantów wnętrz zaleca, aby jak najbardziej ograniczyć liczbę mebli. Dobrym rozwiązaniem do małych mieszkań jest zakup mebli wielofunkcyjnych oraz składanych z segmentów, które oferują nieograniczone możliwości. Godne uwagi są zwłaszcza sofy modułowe z funkcją spania, które w każdej chwili można zestawić ze sobą, tworząc rozmaite kompozycje.
Meble użytkowe sprawdzą się w niewielkich wnętrzach, wymagających pomysłowej aranżacji, z naciskiem na oszczędność przestrzeni. Warto zainteresować się także nowoczesnymi rozwiązaniami, takimi jak półkotapczan czy rozkładany stół połączony z regałem. Aranżacja niewielkiej kawalerki wymaga kreatywności i ustalenia priorytetów. Rozkładana sofa może pełnić rolę kanapy i łóżka, wygodna pufa służyć do siedzenia i być jednocześnie schowkiem na buty. Duży telewizor można zastąpić projektorem, a stół kuchenny – rozkładaną ławą. Ważne, żeby wybrać meble, które wyglądają lekko, są uniwersalne i prezentują nieskomplikowane formy.
Zdj. główne: Christopher Burns/unsplash.com