Ekologiczne rozwiązania do domu
WNĘTRZE I OGRÓD
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ekologiczne rozwiązania do domu

Artykuł sponsorowany

Troska o środowisko naturalne powinna być obecnie jednym z priorytetów towarzyszących budowie i aranżacji domu. Przeczytaj, jakie ekologiczne rozwiązania możesz zastosować, aby Twój dom był zgodny z koncepcją budownictwa zrównoważonego.

Instalacja fotowoltaiczna

Systemy fotowoltaiczne sprzyjają ograniczeniu emisji szkodliwych substancji do atmosfery, a także obniżają koszty eksploatacyjne budynku. Stosowanie odnawialnych źródeł energii jest korzystne dla środowiska, ponieważ zasoby nie wyczerpują się w szybkim tempie. Fotowoltaika polega na wytwarzaniu energii elektrycznej z darmowego promieniowania słonecznego. Instalacje fotowoltaiczne zapewniają większą wygodę i niezależność w gospodarstwie, nie emitują zanieczyszczeń, a po zużyciu mogą zostać poddane recyklingowi. 

Moduły fotowoltaiczne mogą zastąpić tradycyjne materiały budowlane, które są używane do produkcji pokryć dachowych czy elewacji, a przy tym pozwalają zmniejszyć wydatki na energię elektryczną wykorzystywaną w budynku. Fotowoltaika Warszawa oferuje rozwiązania zgodne z ideą Smart City, które polegają m.in. na zasilaniu urządzeń, takich jak lampy uliczne czy inteligentne ławki, przy pomocy energii z modułów fotowoltaicznych. Obecnie panele są montowane zarówno w małych, jak i dużych miejscowościach. Fotowoltaika Łódź realizowała już zamówienia na systemy zintegrowane bezpośrednio z budynkiem, dzięki czemu moduły fotowoltaiczne pełniły więcej funkcji i mogły zostać umieszczone m.in. na szklanych żaluzjach. Fotowoltaika Poznań realizowała też projekt, który zakładał nie tylko moduły fotowoltaiczne, ale także cały system zarządzający energią pozyskaną z odnawialnych źródeł, a także systemami grzewczymi, chłodniczymi i osuszającymi powietrze.

Rekuperator

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna, która pozwala na odzyskanie ciepła poprzez kontrolę ruchu powietrza nawiewanego i usuwanego z pomieszczeń. System pozwala na wymianę wilgotnego i zanieczyszczonego powietrza z domu na czyste, jednocześnie odzyskując z zużytego powietrza część ciepła. Rekuperator oczyszcza powietrze z kurzu i alergenów, pozwala na szybkie usuwanie nieprzyjemnych zapachów, a także usuwa nadmiar wilgoci z mieszkania. Największym atutem tego typu wentylacji jest bez wątpienia oszczędność energii.

Domowy kompostownik 

Kompostowanie to doskonały sposób na pozbycie się organicznych resztek z kuchni. Przynajmniej połowę bioodpadów, które zwykle trafiają na śmietnik, można z powodzeniem przerobić w cenny nawóz i wykorzystać ponownie w ogrodzie.

Zbiornik na deszczówkę 

Ważnym aspektem ekologicznego gospodarstwa jest także oszczędzanie wody. W tym celu warto zainwestować w zbiornik na deszczówkę, który pozwoli na jej wygodne gromadzenie. Wodę można później wykorzystać do podlewania ogrodu lub mycia samochodu i podjazdu.

Zdj. główne: Amy Shamblen/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Warsaw Home and Contract 2022 – co już wiemy?
Warsaw Home and Contract 2022 – co już wiemy?
Już w październiku tego roku odbędzie się 6. Edycja Biznesowych Targów Wnętrz. Poznaj główne wydarzenia tych najważniejszych targów branżowych w naszej części Europy.
Jak wybrać idealne drzwi zewnętrzne do domu?
Jak wybrać idealne drzwi zewnętrzne do domu?
Poradnik kierowany dla osób budujących lub remontujących dom, który pomoże wybrać idealne drzwi zewnętrzne. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę i jakie są najważniejsze kryteria wyboru.
Poradnik: Jak wybrać idealne drewniane rolety dzień-noc do swojego domu?
Poradnik: Jak wybrać idealne drewniane rolety dzień-noc do swojego domu?
Odkryj kluczowe aspekty, które musisz rozważyć, aby dokonać idealnego wyboru drewnianych rolet dzień-noc. Ta kompletna przewodnik pomoże Ci zrozumieć, jak one mogą przekształcić Twój dom.
Ostatnie wpisy