Ekologiczne rozwiązania do domu
WNĘTRZE I OGRÓD
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ekologiczne rozwiązania do domu

Artykuł sponsorowany

Troska o środowisko naturalne powinna być obecnie jednym z priorytetów towarzyszących budowie i aranżacji domu. Przeczytaj, jakie ekologiczne rozwiązania możesz zastosować, aby Twój dom był zgodny z koncepcją budownictwa zrównoważonego.

Instalacja fotowoltaiczna

Systemy fotowoltaiczne sprzyjają ograniczeniu emisji szkodliwych substancji do atmosfery, a także obniżają koszty eksploatacyjne budynku. Stosowanie odnawialnych źródeł energii jest korzystne dla środowiska, ponieważ zasoby nie wyczerpują się w szybkim tempie. Fotowoltaika polega na wytwarzaniu energii elektrycznej z darmowego promieniowania słonecznego. Instalacje fotowoltaiczne zapewniają większą wygodę i niezależność w gospodarstwie, nie emitują zanieczyszczeń, a po zużyciu mogą zostać poddane recyklingowi. 

Moduły fotowoltaiczne mogą zastąpić tradycyjne materiały budowlane, które są używane do produkcji pokryć dachowych czy elewacji, a przy tym pozwalają zmniejszyć wydatki na energię elektryczną wykorzystywaną w budynku. Fotowoltaika Warszawa oferuje rozwiązania zgodne z ideą Smart City, które polegają m.in. na zasilaniu urządzeń, takich jak lampy uliczne czy inteligentne ławki, przy pomocy energii z modułów fotowoltaicznych. Obecnie panele są montowane zarówno w małych, jak i dużych miejscowościach. Fotowoltaika Łódź realizowała już zamówienia na systemy zintegrowane bezpośrednio z budynkiem, dzięki czemu moduły fotowoltaiczne pełniły więcej funkcji i mogły zostać umieszczone m.in. na szklanych żaluzjach. Fotowoltaika Poznań realizowała też projekt, który zakładał nie tylko moduły fotowoltaiczne, ale także cały system zarządzający energią pozyskaną z odnawialnych źródeł, a także systemami grzewczymi, chłodniczymi i osuszającymi powietrze.

Rekuperator

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna, która pozwala na odzyskanie ciepła poprzez kontrolę ruchu powietrza nawiewanego i usuwanego z pomieszczeń. System pozwala na wymianę wilgotnego i zanieczyszczonego powietrza z domu na czyste, jednocześnie odzyskując z zużytego powietrza część ciepła. Rekuperator oczyszcza powietrze z kurzu i alergenów, pozwala na szybkie usuwanie nieprzyjemnych zapachów, a także usuwa nadmiar wilgoci z mieszkania. Największym atutem tego typu wentylacji jest bez wątpienia oszczędność energii.

Domowy kompostownik 

Kompostowanie to doskonały sposób na pozbycie się organicznych resztek z kuchni. Przynajmniej połowę bioodpadów, które zwykle trafiają na śmietnik, można z powodzeniem przerobić w cenny nawóz i wykorzystać ponownie w ogrodzie.

Zbiornik na deszczówkę 

Ważnym aspektem ekologicznego gospodarstwa jest także oszczędzanie wody. W tym celu warto zainwestować w zbiornik na deszczówkę, który pozwoli na jej wygodne gromadzenie. Wodę można później wykorzystać do podlewania ogrodu lub mycia samochodu i podjazdu.

Zdj. główne: Amy Shamblen/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
3 rzeczy przydatne zarówno w dużej, jak i małej kuchni
3 rzeczy przydatne zarówno w dużej, jak i małej kuchni
Wygodne krzesła, dobre oświetlenie i wysokiej jakości armatura kuchenna przekładają się na funkcjonalność zarówno małej, jak i dużej kuchni. Przeczytaj, dlaczego pełnią tak ważną rolę w aranżacji.
Jak odświeżyć wygląd drewnianych mebli przy użyciu naturalnych produktów malarskich?
Jak odświeżyć wygląd drewnianych mebli przy użyciu naturalnych produktów malarskich?
Odkryj porady i techniki, jak naturalnie odświeżyć drewniane meble za pomocą ekologicznych produktów malarskich.
Dom w kościele? Tak! Zobaczcie dom architekta Matthew Bremera
Dom w kościele? Tak! Zobaczcie dom architekta Matthew Bremera
Architekt z Nowego Jorku stworzył dom w starym kościele. Zobaczcie, jak do tego doszło i jak teraz wygląda!
Ostatnie wpisy