Deska tarasowa. Jaką deskę wybrać na wykończenie tarasu?
WNĘTRZE I OGRÓD
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Deska tarasowa. Jaką deskę wybrać na wykończenie tarasu?

Aranżację tarasu zwykle zaczynamy od stworzenia projektu. Kolejnym etapem jest zazwyczaj wybór podłogi. Tu mamy do wyboru kilka opcji: drewno, deski kompozytowe, kamień, kostkę brukową i inne. Często jednak stawiamy na deski tarasowe.

Podczas ich wyboru zwracamy uwagę na kilka rzeczy. Przede wszystkim jest to wygląd, od którego zależeć będzie późniejsza aranżacja tarasu. Następnie ich cenę, która niestety nie zawsze idzie w parze z jakością oraz właściwościami. Którą opcję wybrać? Oto kilka podpowiedzi.

Czym wyłożyć podłogę tarasu? 

Wybór podłogi tarasowej to przy obecnej ilości rozwiązań dostępnych na rynku nie lada wyzwanie. Do wyboru mamy wiele tworzyw i opcji, które często determinują późniejszy kierunek, w którym pójdzie aranżacja tej przestrzeni.

Zawsze musimy jednak pamiętać, że taras to miejsce narażone na działanie wielu niesprzyjających czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, słońce, zmiany temperatur czy wilgoć, które mogą wpływać na materiały przez nas użyte. Często również wybór jest podyktowany budżetem, jaki możemy przeznaczyć na stworzenie tarasu marzeń. Zazwyczaj do realizacji w stylu boho, klasycznym, rustykalnym bądź nowoczesnym stawiamy jednak na deski. Dlatego, jeśli zależy Ci na przytulnym, ale również pięknym i trwałym tarasie, sprawdź, która opcja będzie dla Ciebie najodpowiedniejsza.

Deski drewniane czy kompozytowe — wady i zalety

Deski drewniane 

Komfort stąpania po drewnianym tarasie nie ma sobie równych. Przyjemne ciepło drewna, które w upalne dni mimo wszystko się nie nagrzewa i nie parzy, nawet kiedy wejdziemy na nie gołą stopą, jest wiele warte. Swoim wyglądem rewelacyjnie koresponduje z ogrodem. Jest to materiał odporny na działanie promieni słonecznych. To ekologiczny i naturalny produkt, który przy właściwej pielęgnacji posłuży nam długie lata: trwały, twardy i stosunkowo prosty w kwestii napraw powstałych uszkodzeń bądź ubytków. Wystarczy papier ścierny, impregnat, lakier, odrobina chęci i wolnego czasu.

Niestety montaż tego typu deski jest stosunkowo trudny oraz może wymagać zatrudnienia specjalisty, zwłaszcza jeśli zależy nam na utrzymaniu wyglądu i najwyższej jakości. Drewno wymaga również odpowiedniej pielęgnacji, która wiąże się z jego zabezpieczeniem i impregnacją, którą należy powtarzać, najlepiej co sezon. Jednakże dzięki tym zabiegom, pięknem drewnianego tarasu będziesz się cieszyć przez długie lata.

Kiedy stawiamy na drewniane deski, warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego drewna. Na tarasy zalecane są deski z drewna egzotycznego, modrzewia syberyjskiego lub europejskiego, co może wiązać się z wysokim kosztem. Rodzime drewno takie jak sosna czy świerk się nie sprawdzą.

Deski kompozytowe 

To rozwiązanie, na które często decydujemy się, kiedy chcemy zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. Kompozyt jest znacznie tańszym materiałem, który swoim wyglądem przypomina drewno, jednak będziemy mogli zamontować go samodzielnie. Niestety nie jest tak elegancki i odporny na uszkodzenia mechaniczne, jak jego naturalny odpowiednik, co więcej w słoneczne dni nagrzewa się. Nie wymaga on jednak specjalnej impregnacji czy szczególnej troski. Jest równie odporny na działanie czynników atmosferycznych: słońce czy deszcz mu niestraszne. Prosty w czyszczeniu i konserwacji. Wszelkie powstałe uszkodzenia możemy usunąć papierem ściernym, jednak musimy się liczyć z zauważalnym śladem.

Zdj. główne: cocoparisienne/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kreatywne przekształcanie przestrzeni mieszkalnych poprzez sztukę recyklingu
Kreatywne przekształcanie przestrzeni mieszkalnych poprzez sztukę recyklingu
Odkryj, jak sztuka recyklingu wpływa na przemianę wnętrz, dodając do nich wyjątkowy i ekologiczny charakter. Imprezuj na pełnej eko-energii, tworząc i przebudowując swoją przestrzeń mieszkalną.
Jak ekologiczne usługi utylizacji odpadów metalowych przyczyniają się do ochrony środowiska
Jak ekologiczne usługi utylizacji odpadów metalowych przyczyniają się do ochrony środowiska
Dowiedz się, jak ekologiczne usługi utylizacji odpadów metalowych wpływają korzystnie na ochronę środowiska, promując zrównoważony rozwój i redukcję zanieczyszczeń.
Jak wybrać odpowiednie elementy wykończenia dla naszej łazienki? Poradnik jak zrobić to krok po kroku
Jak wybrać odpowiednie elementy wykończenia dla naszej łazienki? Poradnik jak zrobić to krok po kroku
Poznaj, jak wybrać najlepsze wykończenie dla twojej łazienki. Przewodnik krok po kroku, który pomoże Ci znaleźć idealne rozwiązania materiałowe i stylistyczne dla Twojego domu.
Ostatnie wpisy