O czym pamiętać podczas montażu drzwi?
WNĘTRZE I OGRÓD
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

O czym pamiętać podczas montażu drzwi?

Artykuł sponsorowany

Drzwi są barierą oddzielającą przestrzeń prywatną od świata zewnętrznego. Nie ważne czy chodzi o drzwi wejściowe do domu czy wewnętrzne do sypialni, zapewniają one intymność i blokują wstęp nieproszonym gościom. Dobre i odpowiednio zamontowane drzwi to podstawa bezpieczeństwa, dlatego przypominamy, o czym pamiętać przy ich zakładaniu.   

Odpowiedni wymiar   

Przed zakupem drzwi dokładnie pobierz wymiary, zarówno otworu w ścianie, jak i wszystkich wysokości, na przykład klamki i zamka. Dzięki temu lepiej przygotujesz grunt pod montaż samego skrzydła drzwiowego. Jest to szczególnie ważne, jeśli planujesz założyć między innymi odbojnice do drzwi, które muszą być zamontowane na bardzo określonej wysokości, by były skuteczne. Bardzo dokładny wymiar zapewni Ci szczelność drzwi i całkowicie bezproblemowy ruch we framudze. Zbyt duże skrzydło będzie tarło o podłogę lub ramę, z kolei delikatnie za małe wpuści zimne powietrze z zewnątrz do domu i sprawi, że będzie go bardzo trudno ogrzać. 

Pobranie wymiarów umożliwi też wywiercenie w ścianie odpowiednich otworów na zawiasy oraz zamki do drzwi. Tylko bardzo dokładne trzymanie się wymiaru pozwala na montaż w pełni sprawnych i bezpiecznych zamków, dlatego absolutnie nie można pomijać tego kroku. 

Wybór klamki  

Drzwi mogą być otwierane na rozmaite sposoby. Najczęściej występuje w nich oczywiście tradycyjna klamka, jednak możesz również wybrać model z przekręcaną gałką lub klamką pochwytową. W zależności od tego, jaki rodzaj wybierzesz, będą one pełniły nieco inną funkcję. Klamki do drzwi na długim szyldzie są łączone z zamkiem, przez co należy wziąć pod uwagę kompatybilność danego kształtu zamku z klamką. Z kolei klamki na rozecie posiadają osobne osłony na zamki, dlatego w tej sytuacji można pozwolić sobie na znacznie większą dowolność. Gałka do drzwi nie zawsze zapewnia bezpieczeństwo, po pierwsze, drzwi mogą się zatrzasnąć, a Ty bez kluczy zostaniesz na łasce ślusarza. Drugim minusem, który należy wziąć pod uwagę jest to, że jeśli samo zatrzaśnięcie drzwi jest formą zamknięcia, którą często stosujesz, wprawna ręka złodzieja z łatwością podważy zamek i włamywacz bez trudu wejdzie do domu lub mieszkania. 

Bezpieczne zamki   

Najważniejszym elementem drzwi, który decyduje o ich bezpieczeństwie oraz jakości, są zamki. W zależności od tego, jakie skrzydło wybierzesz, możesz zamontować w nich różne rodzaje zabezpieczeń pod postacią zamków. Najbardziej skuteczne są te z antywłamaniowym systemem. Ten rodzaj zabezpieczenia polega na tym, że stalowe kołki wsuwają się w otwory we framudze drzwi. Są one praktycznie nie do rozbrojenia przez podważenie, które jest najczęstszym sposobem włamań. Drzwi możesz dodatkowo zabezpieczyć zasuwką lub kolejnym zamkiem. 

Wybór drzwi to bardzo istotna decyzja przy urządzaniu domu. Najważniejszym pierwszym krokiem jest pobranie precyzyjnych wymiarów, by wybrać idealnie dopasowane skrzydło drzwiowe. Odpowiednia, kompatybilna z modelem drzwi oraz z zamkami klamka. Przy tym wyborze musisz wziąć pod uwagę swoje preferencje i potrzeby, na przykład jeśli chodzi o aspekty wizualne lub rodzaj połączenia z zamkami. Ważny jest też materiał wykonania drzwi oraz ich wygląd zewnętrzny. Kolor drzwi powinien pasować do elewacji domu oraz wystroju przedpokoju oraz innych pomieszczeń. 

Zdj. główne: Philipp Berndt/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak prawidłowo dbać o czystość biura: Praktyczne wskazówki z wykorzystaniem profesjonalnych środków czystości
Jak prawidłowo dbać o czystość biura: Praktyczne wskazówki z wykorzystaniem profesjonalnych środków czystości
Poznaj najlepsze praktyki i profesjonalne środki do utrzymania idealnej czystości w biurze. Zapewnij zdrowe i produktywne środowisko dla swojego zespołu.
Pozycjonowanie małych firm z branży designu domowego – na czym się opiera?
Pozycjonowanie małych firm z branży designu domowego – na czym się opiera?
Pozycjonowanie to wieloetapowy i niezwykle skomplikowany proces, który polega na poprawie pozycji wybranej witryny w wyszukiwarce Google. Początkowo większość świeżych witryn bez przeszłości w wyszukiwarce ląduje na końcowych stronach listingu SERP (Search Engine Results Page), przez co poszczególne podstrony nie generują w ten sposób jakiegokolwiek ruchu, a już tym bardziej konwersji, czyli przeprowadzenia interakcji (transakcji) internauty. Da się to jednak skutecznie poprawić.
Praktyczne dodatki do kuchni
Praktyczne dodatki do kuchni
Kuchnia to prawdziwe serce domu. Należy więc zadbać o jej odpowiednie wyposażenie. Podpowiadamy, jak to zrobić!
Ostatnie wpisy