Bauhaus – cechy stylu. Forma i Funkcjonalność
ARCHITEKTURA I DESIGN
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Bauhaus – cechy stylu. Forma i Funkcjonalność

Mimo że Bauhaus został zapoczątkowany ponad 100 lat temu, ta koncepcja dziś wciąż nie traci na aktualności. To właśnie z Bauhausu czerpie styl industrialny i minimalizm. Jaka jest historia tego nurtu?

Krótka historia Bauhausu – szkoła sztuki i wzornictwa w Dessau

Szkoła Bauhaus została założona w 1919 w Dessau i Weimarze przez architekta Waltera Gropiusa. W sumie przez kilkanaście lat działalności uczęszczało do niej ponad 700 uczniów. Niemiecka szkoła sztuki i wzornictwa funkcjonowała zaledwie 14 lat. Jednak mocno wpłynęła na dalszy rozwój architektury. Jakie są typowe cechy Bauhausu, co czyni ten styl wyjątkowym i niepowtarzalnym?

Charakterystyczne cechy Bauhausu – mniej znaczy więcej

Typowa dla Bauhausu jest prosta, minimalistyczna bryła budynku, płaskie dachy, mocne kąty i duże okna. W opinii Waltera Gropiusa wnętrze mieszkalne musi być dostosowane do potrzeb domowników. Dla każdego człowieka kluczowy jest dostęp do słońca, zieleni oraz przestrzeni. Tak więc pomieszczenia w stylu Bauhaus powinny być przestronne, jedynie ze spektakularnymi przeszkleniami czy odsłoniętymi oknami. 

Nie powinno znajdować się w nich zbyt dużo mebli – akceptowalna jest niewielka ilość tych najbardziej funkcjonalnych. Bauhaus lubi geometryczne, proporcjonalne meble, o różnych fakturach (typowe dla tego stylu jest łączenie obok siebie np. matowych i błyszczących powierzchni) zastępujących ornamentykę. Nie ma tu miejsca na bibeloty, liczą się tylko przedmioty użytkowe. Preferowane są jasne kolory, z akcentami żółtymi, czerwonymi czy niebieskimi, w jaskrawych tonacjach.

Fagus Factory

Idealnym reprezentantem stylu Bauhaus jest np. fabryka obuwia Fagus Factory, która powstała kilka lat przed założeniem niemieckiej szkoły sztuki i wzornictwa, bo w 1911 roku. Walter Griopus chciał stworzyć optymalną przestrzeń dla robotników fabryki. To dobrze przemyślane miejsce, do którego swobodnie dociera naturalne światło słoneczne i świeże powietrze. Uwagę zwracają ściany z dużymi przeszkleniami, co było dużym wyzwaniem dla możliwości inżynierii i architektury na początku XX wieku.

Bauhaus Museum Weimar

Budynek stanowił siedzibę szkoły Bauhaus w latach 1919-1925. Obecnie jest to muzeum, które dysponuje największą kolekcją dzieł artystów z Bauhausu. To jedna z głównych atrakcji turystycznych Weimaru.

Poli House

Bauhaus miał ogromny wpływ nie tylko na rodzinne Niemcy, ale i znacznie odleglejsze zakątki świata. Dobrym przykładem jest Poli House w izraelskim Tel-Awiwie. Futurystyczny budynek powstał w 1934 roku, obecnie znajduje się w nim ekskluzywny hotel butikowy. 

Zentrum Paul Klee

Zentrum Paul Klee to muzeum o powierzchni ok. 1700 m kwadratowych, zlokalizowane w szwajcarskim Bernie, dedykowane znakomitemu artyście Paulowi Klee, który był profesorem Bauhausu (a raczej mistrzem, bo tak określano w szkole nauczycieli). Możemy podziwiać ponad 40% obrazów z dorobku Klee (artysta namalował 9000 dzieł, z czego w muzeum znajduje się 4000). Co ciekawe, budynek powstał całkiem niedawno, bo w 2005 roku. To projekt cenionego architekta Renzo Piano. Zentrum Paul Klee to prawdziwa gratka dla fanów sztuki.

Zdjęcie główne: Moritz Kindler/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Poradnik dla wystawców: Jak skutecznie przygotować się do udziału w targach domu i ogrodu?
Poradnik dla wystawców: Jak skutecznie przygotować się do udziału w targach domu i ogrodu?
Poznaj tajniki efektywnej prezentacji na targach domu i ogrodu. Zdobądź wiedzę na temat przygotowań, pokazowania swoich produktów oraz zdobycia nowych klientów.
Przemysłowe budynki – jak zapewnić w nich bezpieczeństwo?
Przemysłowe budynki – jak zapewnić w nich bezpieczeństwo?
Zakład przemysłowy to miejsce pracy, w którym nie brakuje potencjalnych zagrożeń. Podpowiadamy, w jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo pracownikom fabryki na różnych stanowiskach.
Paradyż My Way by Gosia Baczyńska – wspaniałe efekty współpracy!
Paradyż My Way by Gosia Baczyńska – wspaniałe efekty współpracy!
Te płytki to połączenie nieoczywistej kolorystyki, zaskakującej struktury i niesamowitego artyzmu. Współpraca Paradyżu z Gosią Baczyńską to prawdziwy sukces!
Ostatnie wpisy