Bauhaus – cechy stylu. Forma i Funkcjonalność
ARCHITEKTURA I DESIGN
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Bauhaus – cechy stylu. Forma i Funkcjonalność

Mimo że Bauhaus został zapoczątkowany ponad 100 lat temu, ta koncepcja dziś wciąż nie traci na aktualności. To właśnie z Bauhausu czerpie styl industrialny i minimalizm. Jaka jest historia tego nurtu?

Krótka historia Bauhausu – szkoła sztuki i wzornictwa w Dessau

Szkoła Bauhaus została założona w 1919 w Dessau i Weimarze przez architekta Waltera Gropiusa. W sumie przez kilkanaście lat działalności uczęszczało do niej ponad 700 uczniów. Niemiecka szkoła sztuki i wzornictwa funkcjonowała zaledwie 14 lat. Jednak mocno wpłynęła na dalszy rozwój architektury. Jakie są typowe cechy Bauhausu, co czyni ten styl wyjątkowym i niepowtarzalnym?

Charakterystyczne cechy Bauhausu – mniej znaczy więcej

Typowa dla Bauhausu jest prosta, minimalistyczna bryła budynku, płaskie dachy, mocne kąty i duże okna. W opinii Waltera Gropiusa wnętrze mieszkalne musi być dostosowane do potrzeb domowników. Dla każdego człowieka kluczowy jest dostęp do słońca, zieleni oraz przestrzeni. Tak więc pomieszczenia w stylu Bauhaus powinny być przestronne, jedynie ze spektakularnymi przeszkleniami czy odsłoniętymi oknami. 

Nie powinno znajdować się w nich zbyt dużo mebli – akceptowalna jest niewielka ilość tych najbardziej funkcjonalnych. Bauhaus lubi geometryczne, proporcjonalne meble, o różnych fakturach (typowe dla tego stylu jest łączenie obok siebie np. matowych i błyszczących powierzchni) zastępujących ornamentykę. Nie ma tu miejsca na bibeloty, liczą się tylko przedmioty użytkowe. Preferowane są jasne kolory, z akcentami żółtymi, czerwonymi czy niebieskimi, w jaskrawych tonacjach.

Fagus Factory

Idealnym reprezentantem stylu Bauhaus jest np. fabryka obuwia Fagus Factory, która powstała kilka lat przed założeniem niemieckiej szkoły sztuki i wzornictwa, bo w 1911 roku. Walter Griopus chciał stworzyć optymalną przestrzeń dla robotników fabryki. To dobrze przemyślane miejsce, do którego swobodnie dociera naturalne światło słoneczne i świeże powietrze. Uwagę zwracają ściany z dużymi przeszkleniami, co było dużym wyzwaniem dla możliwości inżynierii i architektury na początku XX wieku.

Bauhaus Museum Weimar

Budynek stanowił siedzibę szkoły Bauhaus w latach 1919-1925. Obecnie jest to muzeum, które dysponuje największą kolekcją dzieł artystów z Bauhausu. To jedna z głównych atrakcji turystycznych Weimaru.

Poli House

Bauhaus miał ogromny wpływ nie tylko na rodzinne Niemcy, ale i znacznie odleglejsze zakątki świata. Dobrym przykładem jest Poli House w izraelskim Tel-Awiwie. Futurystyczny budynek powstał w 1934 roku, obecnie znajduje się w nim ekskluzywny hotel butikowy. 

Zentrum Paul Klee

Zentrum Paul Klee to muzeum o powierzchni ok. 1700 m kwadratowych, zlokalizowane w szwajcarskim Bernie, dedykowane znakomitemu artyście Paulowi Klee, który był profesorem Bauhausu (a raczej mistrzem, bo tak określano w szkole nauczycieli). Możemy podziwiać ponad 40% obrazów z dorobku Klee (artysta namalował 9000 dzieł, z czego w muzeum znajduje się 4000). Co ciekawe, budynek powstał całkiem niedawno, bo w 2005 roku. To projekt cenionego architekta Renzo Piano. Zentrum Paul Klee to prawdziwa gratka dla fanów sztuki.

Zdjęcie główne: Moritz Kindler/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak efektywnie zarządzać domowym budżetem za pomocą aplikacji do finansów?
Jak efektywnie zarządzać domowym budżetem za pomocą aplikacji do finansów?
Odkryj, jak aplikacje do zarządzania finansami mogą pomóc Ci zapanować nad domowym budżetem. Dowiej się, jak wykorzystać technologię, aby optymalizować swoje wydatki.
Łazienka w stylu loftowym. Jakie wyposażenie wybrać?
Łazienka w stylu loftowym. Jakie wyposażenie wybrać?
Styl loftowy – to jest na topie! A co powiesz na łazienkę, która będzie połączeniem tego, co surowe, ale i przytulne oraz skłaniające do odpoczynku?
Co zrobić, gdy w wykopie znajdzie się woda?
Co zrobić, gdy w wykopie znajdzie się woda?
Dowiedz się, jak pozbyć się wody zalegającej w wykopach przy użyciu igłofiltrów lub motopompy.
Ostatnie wpisy