Architektura w pandemii. Jakie zmiany poczyni koronawirus?
iNEWS
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Architektura w pandemii. Jakie zmiany poczyni koronawirus?

Jak pandemia koronawirusa wpłynie na architekturę? Z jakimi wyzwaniami muszą zmagać się obecnie architekci? Co z planowanymi inwestycjami? Jakie zmiany na przyszłość wynikną z trwającej sytuacji?

Świat architektury silnie odczuł wpływ pandemii – zmiana sposobu pracy na zdalny, wstrzymane inwestycje, niepewność w kwestii zaplanowanych projektów. Jak w tej trudnej sytuacji radzą sobie polscy architekci? 

Architektura w czasach pandemii – projektowanie w home office

Znaczna większość zespołów pracowni architektonicznych pracuje zdalnie. To wyzwanie, aby dostosować się do nowych warunków, zmienić nawyki współpracy i znaleźć odpowiednie narzędzia, które umożliwią zdalną kooperację. Niektórzy architekci wskazują, że przez konieczność tworzenia nowych metod pracy zdobywa się nowe doświadczenie. Inni z kolei podkreślają, że trudno czymkolwiek zastąpić spotkanie na żywo i wymianę spostrzeżeń co do projektu. 

Photo by: energepic.com, from: Pexels

Architektura i nowe inwestycje w dobie koronawirusa

Od czasu rozpoczęcia pandemii liczba przetargów zmalała o połowę. Samorządowcy zapowiedzieli już, że niektóre miejskie inwestycje będą opóźnione. Odczuwalne są już opóźnienia w decyzjach administracyjnych z racji nagłej konieczności przeorganizowania pracy urzędów na tryb zdalny. Również konsultacje społeczne zostały przesunięte w czasie lub w niektórych przypadkach odbywają się zdalnie. Los nowych inwestycji, które miały rozpocząć się w 2020 roku jest niepewny, nieprzewidywalność sytuacji utrudnia planowanie i podejmowanie decyzji odnośnie nowych projektów.

Czy koronawirus wywoła rewolucję w architekturze?

Co do tego trudno przewidzieć pewne zmiany. Niektórzy eksperci wskazują na możliwość zmian w projektowaniu osiedli mieszkalnych – postpandemiczne osiedla miałby być lepiej przystosowane do możliwych kryzysowych sytuacji, tworząc samodzielne, samowystarczalne jednostki, które byłyby w stanie np. produkować energię na własne potrzeby, czy zaopatrywać się w wodę dzięki niezależnym systemom wodociągowym. Inni architekci są raczej sceptyczni, przewidując co najwyżej kosmetyczne zmiany w branży. Większość zgodnie wskazuje na fakt, że czas pandemii zmusił nas do zwolnienia tempa i zastanowienia się nad wpływem, jaki człowiek ma na środowisko oraz konieczność podjęcia refleksji nad możliwą poprawą relacji z otoczeniem – to między innymi mogą być przyszłe wyzwania dla architektury.

Źródło: Architektura.muratorplus.pl

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać porządnie wykonane urządzenie do dehydracji żywności?
Jak wybrać porządnie wykonane urządzenie do dehydracji żywności?
Podpowiemy Ci, jak dokonać najlepszego wyboru urządzenia do dehydracji żywności. Zrozumiesz działanie, parametry i cechy, które powinieneś brać pod uwagę.
Lamele ścienne – najmodniejszy trend wnętrzarski
Lamele ścienne – najmodniejszy trend wnętrzarski
Chcesz wprowadzić do swojego wnętrza oryginalne elementy wystroju? Lamele ścienne są dla Ciebie. Podpowiadamy wszystko, co musisz o nich wiedzieć!
Wyposażenie do nowoczesnego biura
Wyposażenie do nowoczesnego biura
Dowiedz się, jak powinno być wyposażone nowoczesne biuro, aby było ono w pełni komfortowe oraz wygodne.
Ostatnie wpisy