Czy wiesz, jak wyglądają najbardziej unikatowe domy na świecie? Sprawdź projekty, które poszerzają granice wyobraźni i obok których nikt nie przejdzie obojętnie.
Zaprojektowany przez Javiera Senosiaina ekologiczny dom w Meksyku od zewnątrz przypomina łupinę orzecha ziemnego. Pomiędzy dwoma owalnymi przestrzeniami znajdują się wąskie okna, wychodzące na przestronny ogród. A w środku? Półki, blaty, ściany i podłoga są tak naprawdę pokrytą ferrocementem konstrukcją, która wije się przez cały budynek niczym serpentyna.
Ogromna dawka dziennego światła w zamian za brak prywatności? Dla jednych ten pomysł może brzmieć absurdalnie, dla innych wręcz przeciwnie. W trzypiętrowym domu autorstwa Sou Fujimoto ściany są zupełnie przezroczyste, a białe ramy i niskie schody dodają mu futurystycznego klimatu.
Czas powrócić do Meksyku i wspomnianego wcześniej Javiera Senosiaina, który również w tym projekcie pokazał swoją niezwykłą wyobraźnię. Dom w Naucalpan został zbudowany w kształcie muszli, dlatego składa się ze spiralnych schodów, gładkich ścian i ozdobnych kamyków. Wejście zdobią zaś efektowne witraże w różnych kolorach.
W Polsce również znajduje się bardzo niezwykła rezydencja, która jest wciśnięta między dwa budynki i ma zaledwie 122 centymetry szerokości (w najwęższym miejscu – 70 cm). W środku znajduje się kuchnia, łazienka, salon i sypialnia, a całość zakrywa przeszklony dach. Ten zaprojektowany przez Jakuba Szczęsnego dom zamieszkują zazwyczaj artyści z całego świata.
#CzyWieszŻe tuż obok naszego biura mieści się najwęższy dom świata? #domKereta https://t.co/yhIpltKhWb pic.twitter.com/2J6GfnGVMC
— Solum🏘Nieruchomości (@solum_warszawa) July 22, 2016
Ulokowany w Kuala Lumpur budynek o nazwie Planter Box od frontu wygląda jak ułożone kaskadowo doniczki. Na każdym z jego poziomów rośnie ponad 40 roślin, a ze względu na to, że pokoje wyposażone są w duże okna, wnętrze przypomina nowoczesną interpretację domu z tropików.
Raz jeszcze propozycja z Tokio, a mianowicie… dom z trzypiętrową zjeżdżalnią! Od zewnątrz budynek wygląda bardzo niepozornie, wręcz minimalistycznie, ale w środku zachwyca prostymi, nowoczesnymi pomieszczeniami, z których można zjechać na sam dół za pomocą specjalnej zjeżdżalni. To raj i dla dzieci, i dla dorosłych!
Flinstonowie w prawdziwym życiu? Prawie! W rzeczywistości ten unikatowy dom w portugalskich górach nieopodal miejscowości Fafe ulokowany jest pomiędzy dwoma ogromnymi kamieniami i połączony z nimi za pomocą betonu. Z daleka wygląda jednak, jakby był wydrążony w ogromnej skale, przez co sprawia wręcz monumentalne wrażenie.
W 2019 roku architekt Marilia Pellegrini postanowił udowodnić, że dwa kontenery transportowe da się przerobić na dom mieszkalny. Kierował się ideą ponownego wykorzystania zużytych materiałów. Jego nowoczesna, utrzymana w bieli i błękicie konstrukcja, jest w pełni użyteczna oraz ekologiczna, a do tego wygląda nietuzinkowo.
Architektoniczna propozycja Erica Wassera to nie tylko niezła gratka dla miłośników unikatowego designu. Dom o nazwie Heliodome ma kształt zegara słonecznego i wykorzystuje energię słoneczną przez cały rok. Jest przyjazny dla środowiska oraz stanowi inspirację do budowania podobnych konstrukcji.
Rampy i inne przeszkody tuż obok kanapy i zlewozmywaka? To pomysł Pro Skatera Pierre Andre Senizerguesa. Wszystkie przestrzenie w domu są dostosowane do jazdy na deskorolce – nawet ściany i sufity. Aktualnie projekt jest w fazie prototypu, a w przyszłości ma stanąć w Malibu.
Zdjęcie główne: pexels.com/John Lee