Kinkiety zewnętrzne, czyli jak stylowo oświetlić budynek na zewnątrz
WNĘTRZE I OGRÓD
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kinkiety zewnętrzne, czyli jak stylowo oświetlić budynek na zewnątrz

Zewnętrzne oświetlenie domu to jeden ze skutecznych sposobów na nadanie mu niepowtarzalnego charakteru. Co więcej, tego typu kinkiety są także bardzo praktycznym rozwiązaniem dla mieszkańców. 

Gdzie zamontować oświetlenie? 

W kontekście oświetlenia domu na zewnątrz myśli się o lampkach podświetlających drogę między bramą wejściową a drzwi domu. Rozwiązanie to jest jak najbardziej praktyczne, jednak nie podkreśla estetyki budynku i najczęściej nie jest formą ozdobną. Inaczej jest w przypadku kinkietów zewnętrznych, które mogą nie tylko rozjaśnić okolice domu, ale także dodać mu walorów estetycznych. Najczęściej tego typu oświetlenie umieszcza się w okolicach bramy wjazdowej, furtki wejściowej, bramy garażowej, tarasu, wejścia do budynku czy najważniejszych elementów ogrodu, takich jak altana. Zamontowanie w tych miejscach kinkietów zewnętrznych oświetla całą posesję, ułatwia poruszanie się po niej po zmroku, a także nadaje całości ciepły, przyjazny wygląd, podkreślając geometrie domu.

Jakie oświetlenie wybrać?

Kolejnym aspektem oświetlenia zewnętrznego, jakim należy się zająć jest wybór rodzaju światła. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów i stylów lamp, które nadają całości niepowtarzalny charakter. Do najpopularniejszych należą między innymi opaski ledowe, reflektory, lampy słupkowe stojące, kinkiety, lampy wiszące czy specjalne oprawy świetlne montowane w podłożu. Każdy z tych modeli ma inne zastosowanie i sprawdzi się w różnych miejscach na posesji.

Warto jednak pamiętać, aby nawet różne rodzaje oświetlenia pozostawały w  tym samym stylu estetycznym. Dzięki temu całość będzie spójna i stanie się dodatkową ozdobą domu oraz ogrodu. W przypadku kinkietów zewnętrznych najlepiej zamontować je na froncie budynku przy wejściu do domu. Lampy stojące najlepiej sprawdzają się w ogrodzie oraz przy ścieżkach prowadzących do domu czy altany, natomiast reflektory z czujnikiem ruchu oświetlą dobrze bramę garażową i wjazd na posesję.

Stylowe kinkiety zewnętrzne 

Trwałość oświetlenia zewnętrznego jest związana przede wszystkim z materiałem, z jakiego jest wykonane. W tym przypadku optymalne są lampy z takich tworzyw, jak mosiądz, aluminium, stal nierdzewna czy miedź. Materiały te są odporne na niską temperaturę, opady deszczu, wilgoć w czasie lata czy grad. Tego rodzaju kinkiety nie wymagają dodatkowego zabezpieczenia czy pielęgnacji. Kinkiety zewnętrzne produkowane z tego rodzaju materiału mogą być także bardzo stylowe i nadawać całości wyjątkowego charakteru. Bardziej masywne, czarne kinkiety wpisują się w nowoczesny styl budynku. 

Na rynku dostępne są także kinkiety retro, stylizowane na stare lampy, które idealnie pasują do bardziej klasycznych elewacji domów. Miłośnicy bardziej awangardowych rozwiązań mogą skorzystać z kinkietów stylizowanych na małe żyrandole, lampiony czy lampy uliczne. Wśród interesujących propozycji znajdują się także kinkiety z dużymi, modernistycznymi żarówkami, elementami ze szkła lub drewnianymi wykończeniami.

Zdj. główne: Jacek Pobłocki/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czym zaskoczy nas jesień i zima? Wydarzenia i eventy wnętrzarskie
Czym zaskoczy nas jesień i zima? Wydarzenia i eventy wnętrzarskie
Sprawdź, na które wydarzenia i targi wnętrzarskie warto pójść w najbliższych miesiącach!
Jak kupić mieszkanie od dewelopera?
Jak kupić mieszkanie od dewelopera?
Kupowanie mieszkania to poważna decyzja i duża inwestycja, dlatego warto jest wiedzieć, na jakie aspekty zwracać uwagę podczas zakupu swojego stałego lokum. Podpowiadamy, jak kupić mieszkanie od dewelopera, by nie żałować swojej decyzji.
Jak panele grzewcze na podczerwień mogą zmienić twoje postrzeganie domowego komfortu?
Jak panele grzewcze na podczerwień mogą zmienić twoje postrzeganie domowego komfortu?
Poznaj panele grzewcze na podczerwień jako innowacyjne rozwiązanie zapewniające domowy komfort. Dowiedz się, jak technologia ta może poprawić Twoje doświadczenia z utrzymaniem ciepła w domu.
Ostatnie wpisy