Murale Banksy’ego. 7 najlepszych dzieł artysty
SZTUKA I KULTURA
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Murale Banksy’ego. 7 najlepszych dzieł artysty

Banksy to artysta graffiti, którego zna niemal cały świat. Popularność zdobył dzięki swoim oryginalnym i kontrowersyjnym muralom pojawiającym się na ulicach Londynu. Charakterystycznymi cechami jego sztuki ulicznej są humor oraz ironia, jest też trafną i odważną odpowiedzią na wydarzenia społeczno-polityczne. Oto 7 najlepszych dzieł Banksy’ego, które zwróciły uwagę świata. 

murel Banksy
Photo by Matthew Horwood/ Getty Images News/Getty Images)

Banksy – więcej niż sztuka uliczna 

Banksy to pseudonim brytyjskiego artysty street artu. Popularność zdobył dzięki odważnym muralom, które zobaczyć można na ulicach Londynu, a nawet w wielu innych miejscach na świecie. W swojej twórczości Banksy łączy klasyczne graffiti z techniką szablonową. Inspiracją do połączenia tych dwóch metod był incydent z czasów sprzed popularności artysty. Malował wtedy graffiti na pociągu i musiał się ukryć pod jednym z wagonów, aby uniknąć złapania przez policję. W trakcie ukrywania przyglądał się numerowi seryjnemu pociągu, który był naniesiony na wagon właśnie za pomocą szablonu. Incydent przyczynił się więc do otwarcia całkowicie nowej drogi w sztuce ulicznej. 

>> Zobacz też: Królowa Art Déco – Tamara Łempicka

Niewątpliwie trzeba przyznać, podziwiając prace Banksy’ego, że to artysta-anarchista. Inną cechą szczególną jego murali jest to, że szablony najczęściej powiązane są z miejscem ich umieszczenia. Nierzadko na graffiti artysty pojawiają się symbole, a nawet slogany. Sam przekaz prac Banksy’ego jest antywojenny, antykapitalistyczny i pacyfistyczny. W jego pracach pojawiają się postaci policjantów, żołnierzy, dzieci czy osób starszych. Nie brakuje też zwierząt. Artysta ma na swoim koncie również tzw. wlepki – czyli małe, samoprzylepne naklejki, które często widywane są w przestrzeni publicznej – oraz rzeźby. Jednym z przykładów może być rzeźba zamordowanej budki telefonicznej, umieszczona na jednej z londyńskich ulic. 

mural Banksy
Photo by Ming Yeung/Getty Images Entertainment/Getty Images)

Malowanie zwierząt w stylu Banksy’ego

W roku 2003 Banksy w swojej sztuce poszedł o krok dalej, używając do wyrażania swojej twórczości zwierząt. Niejednokrotnie malował na zwierzętach farbami kontrowersyjne slogany. Pomimo iż broni on tych, którzy są krzywdzeni, a malowanie zwierząt odbywało się w warunkach zaakceptowanych przez RSPCA, obrońcy zwierząt wyrażali protest wobec sztuki Banksy’ego. Twierdzili, że jest to forma krzywdzenia, nawet jeśli artysta nie sprawiał zwierzętom bólu ani ich nie zabijał. Obrońcy zwierząt podkreślali, że Banksy narażał je na sytuacje, które nie są dla nich komfortowe, a wręcz traumatyczne i służą jedynie realizacji jego kontrowersyjnej fantazji. Artysta uważa, że w swojej twórczości nie traktuje zwierząt przedmiotowo, a jedynie jako symbol ludzi i spraw, jakie ich dotyczą. Obrońcy zauważają jednak, że w swoich działaniach nie bierze pod uwagę walki o prawa zwierząt, a nawet te prawa łamie, traktując zwierzęta skrajnie przedmiotowo, jako materiał dla swojej sztuki. 

7 najgłośniejszych prac Banksy’ego

Niewątpliwie twórczość artysty nie pozostaje bez echa. Na swoim koncie ma różne formy sztuki, w tym również tworzenie zmienionych i przerobionych obrazów, jak choćby „Liliowe jezioro” Moneta. W obrazie tym umiejscowił elementy, które kojarzą się przede wszystkim z urbanizacją, należą do nich m.in. odpadki, a nawet wózek na zakupy zanurzony w wodzie. Innym przykładem mogą być „Nocne jastrzębie” Edwarda Hoppera, w których umiejscowił angielskiego chuligana ubranego jedynie w szorty z brytyjską flagą. 

Photo by Andrew Matthews/PA Images via Getty Images

Do najbardziej rozpoznawalnych murali autorstwa Banksy’ego, które na dobre zapisały się w popkulturze i niejednokrotnie pojawiały się jako grafiki koszulek, wlepek, memów czy wszelkiego rodzaju gadżetów, można zaliczyć m.in.:

  • „Girl with balloon (There is always hope)”,
  • „Kissing Coopers”,
  • „Queen Victoria Lesbian”,
  • „Rage, The Flower Thrower / Love is in the air”,
  • „Mur na granicy Autonomii Palestyńskiej”
  • „Burger King Kid”
  • „Steve Jobs – Syn emigranta z Syrii”

Patrząc na dzieła Banksy’ego, trzeba przyznać, że jego prace pozwalają na szereg różnorodnych i niejednoznacznych interpretacji, a kontrowersyjny charakter i ironia nadają tylko charakteru jego sztuce ulicznej, pozwalając utrzymać się na fali czasu. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Michał 30.04.2021

    Mural dla lekarzy w pandemii sztos!!!

Rekomendowane
Jan Strumiłło i jego spojrzenie na wnętrza
Jan Strumiłło i jego spojrzenie na wnętrza
Jan Strumiłło to jeden z najciekawszych współczesnych architektów polskich. Przyglądamy się jego projektom.
Jak wybrać idealne krzesła i ławki do poczekalni – poradnik dla placówek medycznych
Jak wybrać idealne krzesła i ławki do poczekalni – poradnik dla placówek medycznych
Poradnik, który pomoże Ci dobrze wyposażyć poczekalnię w Twojej placówce medycznej - od wyboru odpowiednich krzeseł, po praktyczne ławki.
Akcesoria dla małego psa
Akcesoria dla małego psa
Szukasz akcesoriów dla Twojego psa? Chcesz wiedzieć, co może pomóc mu w rozwoju i zapewnić jak najwięcej szczęśliwych dni? Sprawdź, jak ważne dla Twojego pupila jest legowisko, o co zadbać, kupując zabawki i które rasy psów najbardziej potrzebują ubranek na spacery.
Ostatnie wpisy