Las w słoiku – dekoracja, którą zrobisz sam
WNĘTRZE I OGRÓD
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Las w słoiku – dekoracja, którą zrobisz sam

Las w słoiku jest nie tylko piękną ozdobą, lecz także inteligentnym sposobem na transport roślin. Mikroklimat wytworzony wewnątrz słoika zapewnia bezpieczeństwo przewożonym okazom. Jak go wykonać własnoręcznie w domu? Przeczytaj artykuł, by się dowiedzieć!

Minimalizm dekoracji umiłowali Azjaci, dzięki którym spopularyzowano pomysł tworzenia mikroklimatów. Słoik przede wszystkim chroni przed czynnikami zewnętrznymi, a odpowiednia wilgoć zapewnia warunki do funkcjonowania roślin. Daje nam to możliwość bezpiecznego transportu i tworzenia różnych kompozycji. 

Jak stworzyć własną kompozycję?

Tworzenie własnej kompozycji nie jest tak prostym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Skompletowanie odpowiednich materiałów, które dobrze by się prezentowały, jest wyzwaniem dla niejednego miłośnika przyrody. Proces wymaga podstawowej wiedzy z zakresu biologii, fizyki i ogrodnictwa. Podłoże, na którym będą funkcjonować rośliny, musi być przemyślane i ułożone warstwami. Gatunki, które znajdą się w szkle, również nie mogą być przypadkowe, gdyż nie każdy z nich odnajdzie się w zamkniętej przestrzeni. Należy zwrócić szczególną uwagę na połączenia gatunków – by rośliny żyły ze sobą w zgodzie – oraz na jakość tworzywa, z którego będziemy korzystać. 

Przygotowanie materiałów

Proces tworzenia lasu w słoiku rozpocznij od przygotowania szklanego naczynia. Ułóż w środku warstwy zapewniające drenaż, oczyszczanie i glebę przeznaczoną do wymagań roślin, które mają znaleźć się w środku. Stwórz kompozycję i zasadź wedle uznania.

Ważne jest miejsce, w którym planujemy postawić naszą leśną ozdobę. W miarę możliwości należy wystrzegać się przestrzeni, w których las byłby wystawiony na ekspozycję promieni słonecznych lub wysoką temperaturę. W związku z tym, że ilość wody w słoiku się nie zmienia, nie musimy martwić się o regularne podlewanie czy zraszanie roślin. Z pomocą nadejdziemy w momencie, gdy podłoże będzie wysuszone.

Rośliny stają się elementem dekoracyjnym wnętrz i świetnie odnajdują się w każdej aranżacji. Las w słoiku jest idealną alternatywą dla zwykłych kwiatów doniczkowych. Popularne stały się leśne zestawienia, a sama natura jest największą inspiracją do kreowania nowych połączeń.

Zanim wykonasz projekt, naszkicuj na kartce, w jaki sposób miałaby wyglądać roślinna dekoracja. Wybierz rozmiar i kształt słoika lub innego naczynia, w którym miałbyś przechowywać kompozycję. Możliwe, że z czasem dojdziesz do wprawy i bez problemu umieścisz rośliny w butelce z wąską szyjką. Za pierwszym razem postaw na szklany pojemnik z większym otworem, byś mógł łatwo manewrować roślinami w środku. 

Niezbędne materiały

Z pewnością niezbędny będzie żwir, szklane naczynie z większym otworem, węgiel aktywowany z apteki, zielone rośliny i mech, ziemia ogrodowa i elementy, które będą stanowiły dekorację wnętrza, takie jak gałązki czy drobne kamyki.

Dno naczynia pokryj żwirem, którego zadaniem będzie redukcja nadmiernej ilości wody, zabezpiecza również przed przemoczeniem korzeni. Kolejnym krokiem będzie aplikacja niewielkiej ilości węgla aktywnego na powierzchnię kamieni, by zminimalizować ilość szkodliwych substancji. Kolejno należy wysypać ziemię na wysokość nie większą niż 10 cm, w której to trzeba wykonać małe zagłębienia. Zupełnie jak w przypadku sadzenia w ogrodzie i tu otrzepujemy rośliny z nadprogramowej ziemi i umieszczamy w przygotowanych rowkach. 

Zasadzone rośliny możesz ozdobić przygotowanymi wcześniej dekoracjami, tj. mchem lub gałązkami. Użyj swojej kreatywności lub zainspiruj się naturą! Nawodnij rośliny, by podłoże było wilgotne i po upływie kilku godzin zamknij naczynie. Jeśli nie zaobserwujesz skroplonej pary wodnej, oznacza to, że proces przebiegł pomyślnie. Zadbaj, by kompozycję wietrzyć do dwóch razy w tygodniu, by przedłużyć jej trwałość. Ponadto zwróć szczególną uwagę na postawienie lasu w słoiku z dala od bezpośredniego światła słonecznego.

Zdjęcie główne: Marc Babin/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Podłoga w kuchni – jaką wybrać?
Podłoga w kuchni – jaką wybrać?
Urządzanie kuchni to spore wyzwanie.
Jak wybrać najlepsze okna aluminiowe do naszego domu?
Jak wybrać najlepsze okna aluminiowe do naszego domu?
Odkryj przewodnik ekspertów na temat wyboru idealnych okien aluminiowych dla twojego domu. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę i jakie są zalety tego rozwiązania.
Co brać pod uwagę przy projektowaniu basenu?
Co brać pod uwagę przy projektowaniu basenu?
Marzysz o domu z basenem i chcesz zdecydować się na budowę zbiornika w ogrodzie? Zobacz, jakie aspekty brać pod uwagę przy projektowaniu przydomowego basenu.
Ostatnie wpisy