Jakie są koszty budowy tarasu?
WNĘTRZE I OGRÓD
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jakie są koszty budowy tarasu?

Artykuł sponsorowany

Budując swój wymarzony dom, na pewno nie wyobrażasz go sobie bez odpowiedniego tarasu. To na nim spędzać będziesz letnie popołudnia, to tutaj organizować będziesz niedzielne, rodzinne obiady. Kto nie chciałby mieć pięknego, nowoczesnego, obszernego i wygodnego tarasu? Oczywiście, że każdy! Prawdziwe pytanie brzmi – jaki budżet przygotować, gdy planujesz jego budowę? 

taras drewniany
Photo By Liz Hafalia/The San Francisco Chronicle via Getty Images

Jakie czynniki wpływają na koszt budowy?

Zacznijmy od początku – czyli co faktycznie wpływa na to, ile ostatecznie wyniesie Cię inwestycja? Kwestie, na które musisz zwrócić uwagę, zanim zabierzesz się za budowę tarasu to:

  • jakość i gatunek drewna – w zależności, czy zdecydujesz się na drewno pochodzące z naszej strefy klimatycznej, czy postawisz raczej na egzotyczny gatunek drzewa, znacząco wpłynie na cenę materiału, zwróć uwagę na to, że każdy gatunek to inne właściwości i możliwości zastosowania, dlatego zapoznaj się dokładnie z ofertą, zanim zdecydujesz się na zakup,
  • powierzchnia tarasu,
  • kształt tarasu – naturalnie, im prostszy kształt, tym tańsza będzie inwestycja, docinanie desek wiąże się z dodatkowymi kosztami, ponieważ oznacza większe zużycie materiału, najtańsze będą zdecydowanie tarasy w kształcie kwadratu lub prostokąta,
  • technologia budowy – kompozytowy, betonowy, drewniany, możliwości jest naprawdę wiele i to głównie od technologii zależy koszt budowy tarasu.

Jeśli jesteś dopiero na etapie planowania, polecamy Ci zapoznanie się z ofertą firm specjalizujących się w branży, takich jak https://dobretarasy.pl/. Rozeznanie się w temacie przed rozpoczęciem budowy pozwoli Ci uchronić się od zbędnych kosztów, które wiązałyby się z nieoczekiwanymi zmianami. Dobrze wiedzieć, na co się przygotować i nie dać się zaskoczyć. Dzięki temu unikniesz ryzyka marnotrawstwa materiału, pieniędzy i własnego czasu. 

Elegancja drewna, wytrzymałość PVC

Jeżeli zastanawiasz się, jakie wybrać pokrycie tarasowe, na pewno powinieneś wziąć pod uwagę deski kompozytowe. WPC, z angielskiego Wood Plastic Composite, to panele kompozytowe, które wytwarza się z włókien drzewnych i włókien PVC. To połączenie zapewnia wszystko, co najlepsze z obu tych materiałów. Niezwykły, elegancki wygląd drewna i jednocześnie odporność na trudne warunki atmosferyczne – oto zalety desek kompozytowych. Taras z kompozytu będzie nieczuły na śnieg i deszcz, ale również bardzo słoneczną pogodę. Jeżeli zdecydujesz się na taras z kompozytu, musisz pamiętać o tym, że podłoże, na którym umieszczone zostaną deski kompozytowe, musi być równe i stabilne. Świetnie sprawdzi się płyta betonowa lub kostka betonowa. Następnie przymocowuje się je do nawierzchni, na wspornikach umieszcza klipy montażowe, na których umieszcza się panele, a na końcu montuje się listwy i zaślepki. Koszt tarasu kompozytowego mającego 20 metrów kwadratowych wynosi około 6. tysięcy złotych. W poszukiwaniu inspiracji zajrzyj na https://dobretarasy.pl/deska-tarasowa

Taras betonowy

Wiesz już, jak wygląda sytuacja w przypadku tarasu z desek. Jednak jak wyglądają koszty, gdy planujesz zbudować taras betonowy? Czynników, od których on zależy, jest naprawdę wiele. Taras powinien znajdować się na równym podłożu. W przypadku, gdy podłożem jest glina lub torf, koszty samego przygotowania podłoża będą o wiele wyższe. Gdy podłoże jest już odpowiednio przygotowane, następuje etap wylewki. Przygotowywany jest podkład, zbrojenie oraz beton. Następnie cała konstrukcja jest izolowana i układane są płytki ceramiczne. Koszt budowy  tarasu betonowego może się bardzo wahać, bowiem może wynieść on od 6.5 tysięcy do 9. tysięcy złotych za powierzchnię 25 metrów kwadratowych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Rezydencja warta 16 milionów dolarów projektu Fern Sentini
Rezydencja warta 16 milionów dolarów projektu Fern Sentini
Rezydencja, w której muzyka obecna jest na każdym kroku? Sprawdź jak Fern Sentini poradziła sobie z tym wyzwaniem!
Jak technologia odwadniania gruntów przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa na placu budowy?
Jak technologia odwadniania gruntów przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa na placu budowy?
Sprawdź jak odwadnianie gruntów, stosowane na placach budowy, może zwiększać bezpieczeństwo pracowników i efektywność prac budowlanych.
Jak wybrać idealną drabinę do różnych zastosowań w domu i biznesie?
Jak wybrać idealną drabinę do różnych zastosowań w domu i biznesie?
Podpowiemy Ci, jak dobrać drabinę, która spełni Twoje oczekiwania zarówno w domu, jak i firmie. Wyjaśniamy na co zwrócić uwagę, aby zyskać komfort i bezpieczeństwo pracy.
Ostatnie wpisy