Dom energooszczędny 2021. Jakie zmiany nas czekają?
iNEWS
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Dom energooszczędny 2021. Jakie zmiany nas czekają?

Budowa bądź modernizacja domu w 2021 roku będzie trudniejsza niż dotychczas, na skutek zaostrzenie prawa budowlanego. Jakie konkretnie zmiany nas czekają? Jakie warunki trzeba spełnić, aby nasz dostać pozwolenie na budowę domu?

Nowe wymogi

Wprowadzenie nowych przepisów jest następstwem proekologicznej polityki Unii Europejskiej, po przyjęciu pakietu ustaw klimatycznych 3 x 20. Nazwa ta odnosi się do trzech najważniejszych kwestii, czyli ograniczenie emisji dwutlenku węgla o 20%, zmniejszenie zużycia energii o 20%, wzrost zużycia energii z odnawialnych źródeł do 20%. Uzyskanie na budowę domu od 2021 r. niesie ze sobą nowe, surowsze wymogi dotyczące energooszczędności określone w Warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Oznacza to, że dom musi być tak zbudowany żeby do jego eksploatacji nie było konieczne zużywać wiele energii. Nie bez znaczenie jest także źródło pochodzenia tejże enrii. Konkretnie mowa o znacznym ograniczeniu wskaźnika Ep, czyli rocznego zużycia nieodnawialnej energii pierwotnej potrzebnej, która jest potrzebna do ogrzewania ciepłej wody użytkowej, klimatyzacji oraz wentylacji. W świetle nowych przepisów wskaźnik Ep nie może być większy niż 70 kWh/(m²/rok). 

Jak spełnić te wymogi?

Te wymogi będą obowiązywać inwestorów, również osoby, które planują modernizację domu. Najefektywniejszym sposobem na obniżenie zapotrzebowania na energię pierwotną Ep jest zbudowanie dobrze ocieplonego domu, żeby uniknąć możliwie najwięcej strat ciepła w budynku. Drugim, alternatywnym sposobem jest wykorzystanie odnawialnych źródeł energii do ogrzewania domu, takich jak paneli fotowoltaicznych, kotłów na biomasę, lub kolektorów słonecznych. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
3 niezbędne urządzenia kuchenne
3 niezbędne urządzenia kuchenne
Rozważnie urządzona i dobrze wyposażona kuchnia to podstawa do czerpania przyjemności z gotowania. Zobacz, jakie urządzenia podniosą funkcjonalność Twojej kuchni i ułatwią Ci przygotowywanie posiłków.
Czy Targi Meble Polska i Home Decor się odbędą w 2021?
Czy Targi Meble Polska i Home Decor się odbędą w 2021?
Jak będą wyglądać targi Meble Polska i Home Decor 2021? Czy pandemia uniemożliwi ich realizację? Dowiesz się w tym artykule.
Jak dbać o dobre powietrze w pomieszczeniach?
Jak dbać o dobre powietrze w pomieszczeniach?
Dbanie o jakość powietrza, którym oddychamy to bezpośrednia troska o swoje zdrowie. Zobacz, jak oczyszczać powietrze w pomieszczeniach, w których przebywasz na co dzień.
Ostatnie wpisy