Dom energooszczędny 2021. Jakie zmiany nas czekają?
iNEWS
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Dom energooszczędny 2021. Jakie zmiany nas czekają?

Budowa bądź modernizacja domu w 2021 roku będzie trudniejsza niż dotychczas, na skutek zaostrzenie prawa budowlanego. Jakie konkretnie zmiany nas czekają? Jakie warunki trzeba spełnić, aby nasz dostać pozwolenie na budowę domu?

Nowe wymogi

Wprowadzenie nowych przepisów jest następstwem proekologicznej polityki Unii Europejskiej, po przyjęciu pakietu ustaw klimatycznych 3 x 20. Nazwa ta odnosi się do trzech najważniejszych kwestii, czyli ograniczenie emisji dwutlenku węgla o 20%, zmniejszenie zużycia energii o 20%, wzrost zużycia energii z odnawialnych źródeł do 20%. Uzyskanie na budowę domu od 2021 r. niesie ze sobą nowe, surowsze wymogi dotyczące energooszczędności określone w Warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Oznacza to, że dom musi być tak zbudowany żeby do jego eksploatacji nie było konieczne zużywać wiele energii. Nie bez znaczenie jest także źródło pochodzenia tejże enrii. Konkretnie mowa o znacznym ograniczeniu wskaźnika Ep, czyli rocznego zużycia nieodnawialnej energii pierwotnej potrzebnej, która jest potrzebna do ogrzewania ciepłej wody użytkowej, klimatyzacji oraz wentylacji. W świetle nowych przepisów wskaźnik Ep nie może być większy niż 70 kWh/(m²/rok). 

Jak spełnić te wymogi?

Te wymogi będą obowiązywać inwestorów, również osoby, które planują modernizację domu. Najefektywniejszym sposobem na obniżenie zapotrzebowania na energię pierwotną Ep jest zbudowanie dobrze ocieplonego domu, żeby uniknąć możliwie najwięcej strat ciepła w budynku. Drugim, alternatywnym sposobem jest wykorzystanie odnawialnych źródeł energii do ogrzewania domu, takich jak paneli fotowoltaicznych, kotłów na biomasę, lub kolektorów słonecznych. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Poradnik użytkownika: jak prawidłowo wybrać i zainstalować pompę do wody
Poradnik użytkownika: jak prawidłowo wybrać i zainstalować pompę do wody
Dowiedz się, jak bezbłędnie wybrać i instalować pompę do wody, aby służyła Ci przez lata. Przeczytaj nasz poradnik i stań się ekspertem w tej dziedzinie.
Co może przydać się na tarasie?
Co może przydać się na tarasie?
Zbliża się wiosna. Odśwież swój taras. Zobacz, co może Ci się przydać, by prezentował się zachwycająco!
Sinsay Home. Marka odzieżowa proponuje dekoracje domu
Sinsay Home. Marka odzieżowa proponuje dekoracje domu
Tanie akcesoria do domu? Ręczniki i pościel w przystępnej cenie, a do tego prześliczne świeczniki i osłonki na doniczki? Sinsay Home zaprasza w swoje progi!
Ostatnie wpisy