Wielofunkcyjne meble, takie jak narożnik z opcją spania, to rozwiązanie dla osób, które dysponują ograniczoną przestrzenią. Mały metraż nie oznacza, że wnętrze nie może spełniać potrzeb domowników!
Narożnik z funkcją spania to rozkładany mebel wypoczynkowy w kształcie litery L lub U, który idealnie sprawdzi się w salonie – łącząc w sobie dwie funkcje: sofy i łóżka, dzięki czemu wykorzystamy go w wielu sytuacjach. Dzięki wydłużonej części kanapa narożna jest znacznie bardziej funkcjonalna od zwykłej, klasycznej sofy.
Decydując się na narożnik na wymiar (indywidualne zamówienie), możemy jeszcze lepiej dopasować go do naszego wnętrza. To uniwersalny mebel, z którego mogą korzystać wszyscy członkowie rodziny – oglądając ulubione programy telewizyjne, ucinając sobie poobiednią drzemkę czy grając wspólnie na konsoli.
Warto zainwestować w model, który posiada dodatkowo praktyczny pojemnik na przechowywanie pościeli. Narożnik z pojemnikiem pozwoli nam jeszcze lepiej wykorzystać przestrzeń – możemy schować w nim nie tylko kołdrę, poduszki i koce, ale i wiele innych rzeczy, oszczędzając sporo miejsca w szafie.
Narożnik może być nie tylko kącikiem wypoczynkowym dla rodziny, ale i pełnić funkcję łóżka awaryjnego dla gości w różnym wieku (zarówno dzieci, jak i dorosłych). Kanapa narożna w salonie sprawi, że zyskamy dodatkowe miejsce do spania, będziemy mogli bez problemu przenocować naszych znajomych lub rówieśników dzieci, zapewniając im komfortowe miejsce do nocnego odpoczynku. Bez wątpienia spanie na rozłożonym narożniku jest znacznie wygodniejsze, niż na dmuchanym materacu czy łóżku polowym.
>> Przeczytaj także: Sprawdzone patenty na plamę na sofie
W przypadku kawalerki, która ze względu na skromny metraż często nie pozwala na wydzielenie osobnego pokoju na sypialnię, rozkładany narożnik może pełnić rolę pełnoprawnego łóżka sypialnianego. Podczas wizyty w sklepie z meblami warto zwrócić uwagę, czy interesujący nas model jest wystarczająco szeroki – aby mieć możliwość wyspania się w dobrych warunkach, po rozłożeniu mebla na jedną osobę powinno przypadać co najmniej 90 centymetrów szerokości.
Jeśli chcemy, aby kanapa narożna posłużyła nam przez długi czas, ale np. mamy zwierzęta i dzieci, warto zwrócić szczególną uwagę na materiał wykonania. Najlepiej sprawdzają się plamoopodporne tkaniny obiciowe, które jednocześnie nie są podatne na uszkodzenia. Na często użytkowany narożnik rekomendujemy wytrzymałe tkaniny, które znoszą ponad 50 000 cykli (np. materiał tapicerski Monolith, Kronos, Portland). Materiał obiciowy o takich parametrach przetrwa w dobrym stanie codzienne siedzenie, leżenie i spanie na narożniku.
Cena narożnika zależy od kilku czynników m.in. rozmiaru mebla, rodzaju tkaniny użytej do jego obicia, dodatkowych udogodnień (typu regulowany zagłówek, drewniane nakładki na oparcie do postawienia kubka, wzmocnione sprężyny faliste) czy producenta. Najtańsze narożniki kupimy za około 1000–1500 złotych. Kanapy narożne klasy premium mogą kosztować nawet 15 000–20 0000 złotych, a nawet więcej. Jeśli nie mamy szczególnie wygórowanych wymagań i szukamy standardowego mebla ze średniej półki cenowej, dobrej jakości narożnik nabędziemy za kwotę rzędu 4000–5000 złotych.
Mamy nadzieję, że nasz poradnik zachęci was do zakupu wielofunkcyjnej kanapy narożnej, która doskonale sprawdzi się zarówno w niewielkim mieszkaniu, jak i domu – pozwalając w optymalny sposób zagospodarować wolną przestrzeń.