Chcesz fajnie spędzić czas w Gdańsku? Wybierz się na spacer po Zaspie! Na tym osiedlu mieszkaniowym znajdziesz aż kilkadziesiąt różnorodnych murali. Nie ma tam miejsca na nudę.
To właśnie one wzbogacają przestrzeń miejską – murale, czyli dekoracyjne monumentalne malarstwo ścienne. W ostatnich latach widać je w wielu miejscowościach, szczególnie tych większych. Czy wiesz, że taka forma sztuki pochodzi jeszcze z czasów prehistorycznych? Jedne z najciekawszych murali w Polsce znajdziemy w Trójmieście, a dokładniej w Gdańsku.
Gdańskie osiedle Zaspa to przykład miejsca, gdzie znajduje się mnóstwo różnorodnych murali. Na tym osiedlu mieszkaniowym jest ich kilkadziesiąt! Pierwsze z nich powstały w 1997 r. z okazji stulecia miasta. Od tamtej pory kolekcja zdecydowanie się powiększyła. Warto odwiedzić Zaspę podczas spaceru z dziećmi, z drugą połówką czy ze znajomymi. Samotne podziwianie tej sztuki ulicznej także będzie ekscytujące. Sprawdź najciekawsze murale Gdańska.
Wybór najbardziej interesujących murali w Gdańsku nie jest prosty, ale spróbujmy! Jeżeli wybierzecie się do Trójmiasta, zdecydowanie warto zobaczyć poniższe malunki.
Ten mural powstał jako inspiracja Piotra Szwabe średniowiecznym ołtarzem „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga. „Sąd ostateczny” składa się z około 4500 pikseli, które namalowano przy użyciu palety 40 kolorów.
Rustam Qbic stworzył mural, który opowiada o relacji rodzica i dziecka. Artysta sądzi, że rodzice powinni być przygotowani do edukacji swoich dzieci, ponieważ edukacja ta jest bardzo ważna. Wedle jego słów: „Na obrazie widać, że ojciec zdołał już uporządkować swoją wiedzę, a teraz gotowy jest na to, by przez naukę i zabawę przekazać ją swojemu dziecku”.
Miłośnicy historii na pewno chętnie zobaczą mural przedstawiający Jana Pawła II i Lecha Wałęsę. Autor Rafał Roskowiński posługuje się tu charakterystyczną dla siebie ostrą kreską nawiązującą do stylu komiksowego.
Piotr Bondarczyk to filmowiec pracujący w Stanach Zjednoczonych. Artysta postanowił stworzyć w Gdańsku mural, który bezpośrednio nawiązywałby do wykonywanego przez niego zawodu. Dzięki temu na ścianie bloku przy ul. Nagórskiego 7a możemy podziwiać powiększony kadr znanej wszystkim wielbicielom kina sceny pocałunku ze słynnego filmu „Przeminęło z wiatrem”. To po prostu trzeba zobaczyć!
Chcesz zobaczyć wszystkie te wspomniane murale, a także o wiele więcej? Koniecznie musisz wybrać się na spacer po gdańskiej dzielnicy pełnej monumentalnych dzieł sztuki! Spacer z lokalnym przewodnikiem to świetna forma zwiedzania Zaspy. Jak wziąć udział w spacerze? Wszelkie informacje znajdziesz TUTAJ. Oczywiście na spacer można się wybrać także na własną rękę, z mapą lub aplikacją mobilną.