Dom z kominkiem, ogród z ogniskiem – o jakich zasadach nie możesz zapomnieć, igrając z ogniem?
WNĘTRZE I OGRÓD
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Dom z kominkiem, ogród z ogniskiem – o jakich zasadach nie możesz zapomnieć, igrając z ogniem?

Artykuł sponsorowany

Ogień daje nam ciepło – nie tylko to dosłowne, lecz także metaforyczne. Spędzając jesienno-zimowe wieczory przy kominku lub letnie noce przy ognisku czujemy się przytulnie i beztrosko. Nie możemy jednak zapominać o bezpieczeństwie swoim i przebywających z nami osób. Sprawdź, na co warto uważać podczas spędzania czasu przy źródle ognia.

Jak bezpiecznie korzystać z domowego kominka?

Jeżeli decydujemy się na montaż kominka w naszym domu, pamiętajmy, by korzystać z niego zgodnie z wytycznymi producenta. Przy zakupie gotowego wkładu, z pewnością dostaniemy instrukcje dotyczące bezpieczeństwa i prawidłowej obsługi. Pamiętaj, by regularnie poddawać go przeglądom kominiarskim. Wizyta kominiarza jest konieczna nie tylko wtedy, gdy coś zaczyna się psuć. Od czasu do czasu warto, by fachowiec rzucił okiem czy regulator ciągu kominowego i inne części są sprawne. Przy okazji kominiarz może również wyczyścić komin i zadbać o jego drożność. Kupując kominek zwróć uwagę na to, by części były wykonane z materiałów wysokiej jakości, które gwarantują bezpieczeństwo. Szyba kominkowa powinna być odporna na działanie wysokich temperatur, a na innych elementach instalacji powinna znajdować się farba żaroodporna.

Bezpieczny kominek powinien być przede wszystkim szczelny, by nie wydostawały się z niego żadne szkodliwe substancje. Regularnie sprawdzaj uszczelnienie instalacji, a w miarę możliwości wymieniaj je przed każdym sezonem grzewczym. Przed pierwszym rozpaleniem ognia w roku, sprawdź dokładnie, czy w kominku nie znajdują się resztki popiołu oraz niedopalone kawałki drewna. Takie niepozorne pozostałości mogą prowadzić do zadymienia pomieszczenia.

Montując kominek w pomieszczeniu, zwróćmy uwagę na to, by znajdował się on w bezpiecznej odległości od pozostałych elementów wyposażenia. Większość kominków nagrzewa się do temperatury nawet 100 °C, dobrze więc, by meble były od niego oddalone o minimum 80 cm. Ze względów bezpieczeństwa, pod żadnym pozorem nie można montować kominka bezpośrednio na panelach lub drewnianym podłożu.

Jak bezpiecznie rozpalić ognisko?

Jeżeli zależy nam na bezpiecznym rozpaleniu ogniska na naszym podwórku, warto zdecydować się na palenisko ogrodowe. Aby uniknąć pożaru, najlepiej jest umieścić je na niepalnej powierzchni, z dala od wszystkich łatwopalnych materiałów. Palmy w nim jedynie drewno kominkowe, najlepiej pozyskane z drzew liściastych. Wrzucanie do paleniska drobnych gałązek, liści oraz igliwia może nie być dobrym pomysłem, gdyż wraz z gorącym powietrzem mogą się one przenosić na otoczenie, a nawet poparzyć uczestników ogniska. Pamiętajmy, by mieć zawsze pod ręką wiaderko lub konewkę z wodą. Nigdy nie wiemy, kiedy ogień wymknie się spod kontroli i będziemy musieli go ugasić. Nie pozostawiajmy ogniska bez nadzoru, szczególnie wtedy, gdy w pobliżu są dzieci lub zwierzęta. Po jego zakończeniu upewnijmy się, że zostało ono dokładnie ugaszone.

Fot.: Jazlyn Olive/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Szwecja praca w branży hotelarsko – gastronomicznej. Wszystko co musisz wiedzieć!
Szwecja praca w branży hotelarsko – gastronomicznej. Wszystko co musisz wiedzieć!
Sprawdź dostępne możliwości przekonaj się, że praca w Szwecji może być doskonałym wyborem!
BIOEXPO Warsaw — Targi żywności i produktów ekologicznych już we wrześniu
BIOEXPO Warsaw — Targi żywności i produktów ekologicznych już we wrześniu
Szukasz sprawdzonych produktów ekologicznych? Jesteś producentem i szukasz kontaktów biznesowych? Wybierz się na BIOEXPO Warsaw!
Jak wybrać idealne łóżko z litego drewna dla Twojego domu?
Jak wybrać idealne łóżko z litego drewna dla Twojego domu?
Zainspiruj się naszym przewodnikiem, aby dokonać najlepszego wyboru łóżka z litego drewna. Dowiedz się, jakie kryteria brać pod uwagę, aby zapewnić komfort i styl Twojemu wnętrzu.
Ostatnie wpisy