Artykuł sponsorowany
Troska o środowisko naturalne powinna być obecnie jednym z priorytetów towarzyszących budowie i aranżacji domu. Przeczytaj, jakie ekologiczne rozwiązania możesz zastosować, aby Twój dom był zgodny z koncepcją budownictwa zrównoważonego.
Systemy fotowoltaiczne sprzyjają ograniczeniu emisji szkodliwych substancji do atmosfery, a także obniżają koszty eksploatacyjne budynku. Stosowanie odnawialnych źródeł energii jest korzystne dla środowiska, ponieważ zasoby nie wyczerpują się w szybkim tempie. Fotowoltaika polega na wytwarzaniu energii elektrycznej z darmowego promieniowania słonecznego. Instalacje fotowoltaiczne zapewniają większą wygodę i niezależność w gospodarstwie, nie emitują zanieczyszczeń, a po zużyciu mogą zostać poddane recyklingowi.
Moduły fotowoltaiczne mogą zastąpić tradycyjne materiały budowlane, które są używane do produkcji pokryć dachowych czy elewacji, a przy tym pozwalają zmniejszyć wydatki na energię elektryczną wykorzystywaną w budynku. Fotowoltaika Warszawa oferuje rozwiązania zgodne z ideą Smart City, które polegają m.in. na zasilaniu urządzeń, takich jak lampy uliczne czy inteligentne ławki, przy pomocy energii z modułów fotowoltaicznych. Obecnie panele są montowane zarówno w małych, jak i dużych miejscowościach. Fotowoltaika Łódź realizowała już zamówienia na systemy zintegrowane bezpośrednio z budynkiem, dzięki czemu moduły fotowoltaiczne pełniły więcej funkcji i mogły zostać umieszczone m.in. na szklanych żaluzjach. Fotowoltaika Poznań realizowała też projekt, który zakładał nie tylko moduły fotowoltaiczne, ale także cały system zarządzający energią pozyskaną z odnawialnych źródeł, a także systemami grzewczymi, chłodniczymi i osuszającymi powietrze.
Rekuperacja to wentylacja mechaniczna, która pozwala na odzyskanie ciepła poprzez kontrolę ruchu powietrza nawiewanego i usuwanego z pomieszczeń. System pozwala na wymianę wilgotnego i zanieczyszczonego powietrza z domu na czyste, jednocześnie odzyskując z zużytego powietrza część ciepła. Rekuperator oczyszcza powietrze z kurzu i alergenów, pozwala na szybkie usuwanie nieprzyjemnych zapachów, a także usuwa nadmiar wilgoci z mieszkania. Największym atutem tego typu wentylacji jest bez wątpienia oszczędność energii.
Kompostowanie to doskonały sposób na pozbycie się organicznych resztek z kuchni. Przynajmniej połowę bioodpadów, które zwykle trafiają na śmietnik, można z powodzeniem przerobić w cenny nawóz i wykorzystać ponownie w ogrodzie.
Ważnym aspektem ekologicznego gospodarstwa jest także oszczędzanie wody. W tym celu warto zainwestować w zbiornik na deszczówkę, który pozwoli na jej wygodne gromadzenie. Wodę można później wykorzystać do podlewania ogrodu lub mycia samochodu i podjazdu.
Zdj. główne: Amy Shamblen/unsplash.com