Artykuł sponsorowany
Kto nie marzy o tym, by w ogrodzie mieć przydomowy basen? Kiedyś taki dodatek być wyznacznikiem statusu społecznego i synonimem luksusu. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na budowę basenu w swoim ogrodzie, przez co staje się on dość popularną atrakcją. Jakie aspekty powinno się brać pod uwagę podczas projektowania basenu oraz jak zabrać się za jego budowę? Przekonaj się!
Przy projektowaniu zbiornika w ogrodzie musisz podjąć decyzję o tym, jakiego będzie on rodzaju. Baseny naziemne, kanadyjskie, wkopywane w ziemię lub stelażowe całoroczne to tylko niektóre z modeli basenów, na jakie możesz sobie pozwolić. Każdy z nich różni się oczywiście ceną, ale też kształtem, sposobem osadzenia oraz montażu, a także możliwościami umiejscowienia takiego zbiornika na działce. Istotne są także różnice wizualne i estetyczne, ponieważ każdy z rodzajów basenu będzie dawał w ogrodzie zupełnie inny efekt. Bardzo ciekawe pod względem estetyki i designu są baseny z szybą akrylową, dzięki której woda wygląda, jakby po prostu “stała” na wyznaczonym obszarze. Będzie to zdecydowanie nietypowa i interesująca dekoracja ogrodu. Takie baseny możesz zobaczyć na przykład na stronie https://www.formafabrica.com/realizacje-basenowe.
Po wybraniu odpowiedniego rodzaju basenu oraz poznaniu jego specyfikacji, koniecznie trzeba dobrać do niego filtrację oraz sposób ogrzewania wody. Zarówno moc filtra, jak i pompa ciepła do basenu, muszą być dobrane pod pojemność zbiornika oraz jego głębokość i powierzchnię. Objętość wody, jaką będzie musiał oczyszczać filtr wpływa bezpośrednio na zużycie energii, a więc na koszty eksploatacyjne basenu. Dzięki przemyślanej decyzji na temat filtracji i ogrzewania zbiornika, można zaoszczędzić rocznie spore sumy i zbudować basen, który naprawdę nie będzie generował wysokich kosztów, a jednocześnie jakość i temperatura wody pozostaną nadal na wysokim poziomie.
Jeśli planujesz kupno basenu do ogrodu, musisz uwzględnić w projekcie ilość wolnego miejsca w ogrodzie, jakie możesz przeznaczyć na zbiornik. Baseny ogrodowe zazwyczaj nie przekraczają powierzchni 50 m2, między innymi dlatego, że na akwen poniżej tej wielkości nie trzeba uzyskiwać pozwolenia na budowę. Kształt basenu uzależniony jest w dużej mierze od Twoich preferencji, nie ma żadnych zalecanych wytycznych dotyczących proporcji basenu do ogólnej powierzchni ogrodu, jest to kwestia czysto indywidualna. Dobrze jest jednak pozostawić na działce miejsce na inne aktywności niż tylko wypoczynek nad wodą lub pływanie. Jedyne, co warto brać pod uwagę, to fakt, że im większa powierzchnia zbiornika, tym wyższy będzie koszt jego wykonania.
Fot.: Max Vakhtbovych/pexels.com