Jak pandemia zmieniła branżę targową?
TARGI I EVENTY
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak pandemia zmieniła branżę targową?

Jedną z branż gospodarki, która najdotkliwiej odczuła skutki pandemii, jest branża targowa. Zakaz organizowania imprez targowych trwa od marca 2020. Krótkie okresy, podczas których pojawiała się możliwość realizacji pojedynczych wydarzeń to za mało, aby branża ta mogła odrobić straty.

Pandemia koronawirusa odcisnęła swój ślad na wielu branżach gospodarki. Jedną z tych, które najszybciej odczuły jej skutki, jest branża targowa. Odwołane eventy i zlecenia, problemy z płynnością finansową, tysiące osób bez pracy – straty w branży targowej od ponad roku nieustannie się pogłębiają. Poznaj dane przedstawione przez raport Polskiej Izby Przemysłu Targowego.

Ponad miliard złotych strat, trzy czwarte osób straciło źródło dochodu 

Od marca 2020 roku obowiązuje zakaz organizowania imprez targowych. Chwila oddechu po pierwszym lockdownie, kiedy pojawiła się możliwość realizacji eventów, trwała zbyt krótko, aby można było odrobić straty. Badania Polskiej Izby Przemysłu Targowego pokazują, że niemal 76 proc. straciło swoje jedyne źródło dochodu. Oszacowano także, że w czasie przestoju straty w branży targowej sięgają 150 milionów złotych miesięcznie. Obecnie więc szacuje się je na ponad miliard złotych.

targi
Photo by Li Zhihua/China News Service via Getty Images

Kryzys w branży targowej

Mimo iż formalnie targi nie podlegają ustawie o imprezach masowych, to w sytuacji pandemii wystawcy wycofują się z udziału w wydarzeniach. Odwołano wszelkie masowe imprezy. Straty odczuwane są nie tylko przez firmy organizujące targi – także firmy „okołotargowe” oraz gospodarka regionalna i krajowa cierpi z powodu postoju w branży targowej. Zgodnie z danymi Urzędu Statystycznego, przed pandemią sektor targów generował łączne obroty w wysokości niemal 4,9 miliardów złotych rocznie, zaś do budżetu państwa wpływało około 0,5 miliarda złotych z tytułu podatku VAT. 

>>Przeczytaj także: Targi BUDMA 2021 – zobacz kiedy się odbędą!

Jak podaje raport Polskiej Izby Przemysłu Targowego, obroty większości przedsiębiorstw związanych z branżą targową spadły o ponad połowę, a w przypadkach niektórych firm notuje się nawet 90 proc. mniej obrotów od momentu rozpoczęcia pandemii. Już w 2020 firmy zapowiadały możliwość redukcji nawet 60 proc. etatów. Mimo że większość firm skorzystała z pomocy rządowej oferowanej w ramach tarczy antycovidowej, raport PIPT pokazuje, że w przypadku pracowników etatowych redukcja zatrudnienia wyniosła 30 proc., zaś w przypadku umów cywilno-prawnych to aż 80 proc. 

Kiedy branży targowej uda się odrobić straty?

Spowodowane pandemią koronawirusa przestoje i wynikające z nich problemy z płynnością finansową dotknęły branżę targowo-wystawienniczą tak mocno, że nawet po zakończeniu pandemii i odwołaniu zakazu imprez, firmom trudno będzie wrócić na pełne obroty – zauważają przedstawiciele branży. 

Źródła: warsawexpo.eu, biznes.newseria.pl

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wykończyć salon?
Jak wykończyć salon?
Zastanawiasz się, jak najlepiej wykończyć salon? W artykule znajdziesz przydatne wskazówki dotyczące aranżacji salonu.
Zalety kuchni w zabudowie
Zalety kuchni w zabudowie
Czym jest kuchnia w zabudowie i dlaczego warto rozważyć tę opcję? Sprawdź, jak proste może stać się Twoje życie, jeśli zdecydujesz się na to nowoczesne rozwiązanie aranżacyjne!
Konkurs Fasada Roku 2021: półmetek zgłoszeń
Konkurs Fasada Roku 2021: półmetek zgłoszeń
Konkurs "Fasada Roku" organizowany przez firmę Baumit jest już na półmetku - minął etap zgłoszeń. Z niecierpliwością czekamy na wyniki!
Ostatnie wpisy