Artykuł sponsorowany
Zagospodarowanie niewielkiej kuchni może być sporym wyzwaniem. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak sprawić, żeby wyglądała estetycznie i była przy tym funkcjonalna.
Niewielki metraż kuchni nie przekreśla jej funkcjonalności – podstawą jest zagospodarowanie przestrzeni w przemyślany sposób. Planując kuchnię, zwróć uwagę na to, że przeciętna osoba podczas gotowania potrzebuje mieć wygodny dostęp do lodówki, zlewu oraz płyty grzewczej i piekarnika. Urządzenia te powinny znajdować się blisko siebie, tworząc tzw. trójkąt roboczy. Warto na tym etapie przemyśleć także, jak duży blat będzie nam potrzebny i jaki system przechowywania preferujemy.
W dalszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na pytanie, ile osób korzysta z kuchni w tym samym czasie i bez jakich sprzętów nie będziemy w stanie się obejść. Warto zadbać o to, aby wysokość stołu i blatów użytkowych została dostosowana do wzrostu domowników. Wymarzoną kuchnię możesz zwizualizować sobie w kreatorze online, który pozwala na bardziej krytyczne podejście do własnych pomysłów i stworzenie spójnego projektu.
W małej kuchni liczy się rozsądne zagospodarowanie miejsca, dlatego zabudowa kuchenna powinna zostać dopasowana do metrażu pomieszczenia. Warto korzystać z rozwiązań, takich jak wiszące szafki, przydatne do przechowywania artykułów spożywczych, naczyń, czy chemii gospodarczej. Minimalizm w aranżacji i rezygnacja z ekspozycji sprzętów sprawi, że kuchnia będzie prezentować się schludniej. Z kolei stojące szafki kuchenne powinny mieć liczne i głębokie szuflady, które pozwolą pomieścić wszystkie artykuły gospodarstwa domowego. Funkcjonalne meble do kuchni posiadają w swojej ofercie meblezagrosze. Jeśli dysponujesz niewielkim metrażem, warto postawić na białe lub popielate fronty – jasny kolor mebli optycznie powiększy i rozjaśni całe pomieszczenie. Chcąc zaoszczędzić trochę miejsca, możesz kupić składany stolik przyścienny lub wykorzystać w funkcji stołu przedłużony blat użytkowy. Z kolei alternatywą dla zwykłych krzeseł mogą być modele składane albo stylowe stoliki barowe.
Jeśli dysponujesz niewielką przestrzenią, warto rozważyć także jasny kolor ścian i zabudowane wyposażenie agd. Do kawalerki możesz wybrać sprzęt w rozmiarze mniejszym od standardowego albo urządzenia wielofunkcyjne, takie jak piekarnik z funkcją mikrofali. Zamiast ozdób, które mogłyby odejmować niewielkiej kuchni lekkości, stwórz system przechowywania dopasowany do Twoich potrzeb. Wykorzystaj miejsca na ścianie i nad blatem kuchennym, aby zawiesić na nich relingi lub szyny na rozmaite kuchenne utensylia. Warto zadbać o to, aby wszystkie meble i dodatki były w jednym stylu i tworzyły spójne, uporządkowane wnętrze. Dzięki temu codzienne przygotowywanie posiłków w nowej kuchni będzie przyjemnością dla całej rodziny.
Jeśli dysponujesz bardzo małym albo niestandardowym metrażem, możesz również zdecydować się na zaprojektowanie kuchni na wymiar. Dobrym pomysłem będzie także wyburzenie ściany i połączenie aneksu kuchennego z pokojem dziennym. To rozwiązanie pociąga za sobą jednak większe koszty.
Warto zadbać, żeby pokój i łącząca się z nim kuchnia zostały utrzymane w tej samej stylistyce. Przestrzeń jadalną możesz oddzielić od wypoczynkowej za pomocą wyspy kuchennej, stołu, kanapy albo specjalnej przegrody z blatem użytkowym. Połączenie salonu i aneksu kuchennego otwiera przestrzeń i wypełnia ją światłem, dzięki czemu mieszkanie sprawia wrażenie bardziej przestronnego. Warto jednak pamiętać, że wyburzenie ściany w mieszkaniu spółdzielczym może pociągać za sobą konieczność uzyskania pozwolenia od administracji.
Zdj. główne: Rune Enstad/unsplash.com