Jak zaprojektować kuchnię z ciemnymi meblami, by nie wyglądała przytłaczająco? Sprawdź najciekawsze propozycje jasnych dodatków, które pomogą Ci optycznie powiększyć przestrzeń.
W ostatnich latach ciemne kuchnie cieszą się dużą popularnością. I nic dziwnego – czarne, grafitowe czy szare fronty prezentują się majestatycznie i luksusowo, a do tego pasują zarówno do mieszkań w stylu industrialnym, jak i klasycznym. To nowoczesna propozycja dla miłośników niekonwencjonalnych rozwiązań.
Tego typu design nie jest jednak prosty do zaaranżowania. Przede wszystkim decydując się na kuchnię z ciemnymi meblami, trzeba bardzo umiejętnie wybierać dodatki, aby wnętrze nie wydawało się chłodne, nieprzyjemne i męczące. Dużą rolę odgrywa ilość światła dziennego i zastosowane oświetlenie. Ponadto czarne czy grafitowe fronty trzeba będzie bardzo często sprzątać – na takich powierzchniach widać wszelkie zabrudzenia czy zacieki.
Jeśli jednak mimo wszystko pragniesz postawić na ciemną kuchnię, najważniejszą kwestią przy jej projektowaniu będzie zbilansowana, przemyślana aranżacja. Oto propozycje, które pomogą Ci zbudować odpowiednią harmonię w pomieszczeniu.
Jednym z najbardziej klasycznych połączeń designerskich w tym zakresie są ciemne meble + dodatki w odcieniach jasnego brązu. Taka kompozycja cieszy się dużą popularnością ze względu na swój elegancki i nowoczesny charakter. Drewno świetnie przełamuje czarną/grafitową zabudowę – dodaje kontrastu, choć nie przytłacza. Ma także działanie zmiękczające, tzn. sprawia, że pomieszczenie wydaje się bardziej przytulne i ciepłe.
Aranżując wnętrze, warto więc zdecydować się na dębowe blaty, krzesła i stołki, a dekoracje (doniczki, misy, lampy) dobrać w pasujących, jasnych odcieniach. W kuchniach o większym metrażu dobrze jest postawić drewniany stół, który wizualnie rozjaśni przestrzeń.
Kolejna propozycja to ciemna kuchnia z białymi blatami i ścianami. Ten styl wygląda przede wszystkim nowocześnie i daje duże pole do popisu w przypadku dodatków – można bowiem sięgnąć po dekoracje w różnych kolorach, np. butelkowej zieleni, granatu czy srebra. Za dekoracje mogą posłużyć rośliny doniczkowe, obrazy z geometrycznymi wzorami czy minimalistyczne rzeźby. Tutaj ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia.
Aby uzyskać wnętrze o mniej industrialnym stylu, warto połączyć ciemne meble z dodatkami w kolorze beżu i złota. Te ciepłe barwy przywodzą na myśl tradycyjne kuchnie, a jednocześnie prezentują się unikatowo i elegancko. Dobrym pomysłem jest zastosowanie uchwytów na frontach, by rozświetlić szafki. Pięknie prezentują się także wiszące, długie lampy.
Połączenie ciemnych i czerwonych barw w kuchni wydaje się pomysłem dość kontrowersyjnym, ale ma swoich zwolenników. Ci, którzy wolą odważniejsze rozwiązania, powinni postawić na czarne meble – szare dadzą subtelniejszy, mniej żywiołowy efekt. W tego typu aranżacjach liczy się przede wszystkim umiar, by wnętrze nie wyglądało kiczowato i męcząco. Warto zarezerwować czerwień dla subtelnych dodatków i delikatnych akcentów.
Popularność ciemnych kuchni nie słabnie, dlatego można przypuszczać, że już niedługo projektanci zaskoczą nas jeszcze ciekawszymi propozycjami. A Tobie która z zaprezentowanych aranżacji najbardziej przypadła do gustu?
Zdjęcie główne: pexels.com/Max Vakhtbovych